Ana sayfa Rehber Mozilla Firefox Otomatik Doldurma Nasıl Kapatılır?

Mozilla Firefox Otomatik Doldurma Nasıl Kapatılır?

Firefox kullanmaya yeni başladıysanız otomatik doldurma ayarlarını kapatmakta biraz zorlanmış olabilirsiniz. Çünkü Firefox ayarları Google Chrome ve Microsoft Edge’den farklılık göstermektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek Firefox tarayıcınızın otomatik doldurma ayarlarını kapalı durume getirebilirsiniz.

Firefox Otomatik Doldurma Ayarları Nasıl Kapatılır?

Firefox tarayıcının sağ üst kısmında bulunan menü ikonuna tıklayıp, Seçenekler ve sonra da Gizlilik ayarlarına tıklayarak işlem yapacağınız pencereyi açınız. “Geçmiş” sekmesi altında yer alan kısımda “Geçmiş için özel ayarları kullansın” olarak değiştirin. Bu seçeneğe tıklayıp açılan seçenekler arasından “Arama ve form geçmişimi hatırla” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Bu ayarları yaptıktan sonra artık Firefox tarayıcınız formlara girdiğiniz bilgileri kayıt etmeyecektir. Peki bu durumun avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Otomatik Form Doldurma Ayarlarını Kapatmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Otomatik doldurma açık olduğunda tarayıcıya girdiğiniz kullanıcı adı ve şifreler kayıt edilir. Elbette tarayıcı tarafından şifrelerin kayıt edilmesi için ekstra bir onay istenir. Fakat kullanıcı isimleri herhangi bir onay istenmeden kayıt edilirler ve aynı siteye tekrar giriş yaptığınızda doğrudan forma girilmiş olarak gelirler. Eğer bilgisayarınızı yalnız kullanmıyor, halka açık ya da kalabalık bir ofis ortamında kullanıyorsanız, herhangi bir nedenle gizlilik ve güvenlik endişeleri taşıyorsanız otomatik form doldurma ayarlarını kapatmanız mantıklı olacaktır.

Otomatik form doldurma ayarları açıksa ve özellikle şifrelerinizi de tarayıcınızın otomatik olarak getirmesini tercih etmişseniz, cihazınızın çerezlerini temizlediğinizde veya farklı bir bilgisayarda aynı web sitelerine giriş yapmaya kalktığınızda kullanıcı adı ve şifrelerinizi hatırlamayabilirsiniz. Bu yüzden eğer otomatik form doldurma ayarlarını açık olarak kullanıyorsanız, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi arada bir hatırlayarak daha sonra sorun yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Firefox tarayıcınızın otomatik form doldurma ayarlarını istediğiniz zaman yeniden açabileceğinizi de unutmamalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here