Modemin İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımın artmasından sonra en çok kullanılan yerlerin başında iş yerleri ve evler geliyor. Burada modemi yeni alan müşterilerin internet ayarlarını yapma konusunda merak ettiği detayları sizlere açıklamak istiyoruz.

Öncelikle yapmanız gereken bir web sayfası açmak olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu modeminizin web bağlantısını doğru yapmanız olacaktır. Açtığımız web sayfasından sonra yapmanız gereken modeminizin İp numarasına ulaşmak olacaktır. Eğer biliyorsanız bu işlemi atlarsınız , ancak bilmeyenler için başlat düğmesine girişi yapınız, çalıştır tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan kutucukta bulunan yere CMD kodunu yazarak okey dediğiniz zaman karşınıza çıkan siyah kutucuk üzerine “ipconfig” yazarak enter tuşuna başınız. Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza çıkan numaralar sizlerin modeminizin İP numarası olduğundan bunu bir yere kaydederek kaldığımız yerden işlemlerimize devam edelim.

Açtığımız web tarayıcısına geri döndüğümüz zaman burada bulunan arama motoru kısmına İP numaramızı yazarak ya da kopyalayarak enter tuşuna basalım. İP numarasınız yazdıktan sonra karşımıza internet sağlayıcı firmasının bizlere sunduğu bir ekran gelecektir. Burada bizlerden kullanıcı adı ve şifre isteyecek olan internet sağlayıcımızın şifresi ve kullanıcı adı daha önce değiştirilmediyse “admin” olacaktır.

Sonra internet sağlayıcımızın sunduğu sayfaya giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan ADSL ayarları kısmına giriş yapmanız gerekecektir. ADSL kısmına girdikten sonra düzenle seçeneğine basalım. Sonra karşımıza çıkan menülerde Protkokol sağlayıcısı olan PPPoE ve PPPoA seçeneklerinden bir tanesini işaretleyip tama diyelim. Bu işlem sırasında kullanıcı adı ve parolanızı tekrar girmeniz durumunda modemin internet ayarlarını yapmış olacaksınız.

Bir cevap yazın