Modemde Voip Işığı Yanıp Sönüyor Neden?

Hepimizin evinde yada ofisinde modemler mevcut. Çünkü modem internet bağlantısı için en önemli donanımlardan biridir. Artık internet modemlerini internet servis sağlayıcıları ücretsiz olarak dağıtıyor. Bu modemlerin üzerinde marka ve modeline göre farklı farklı ışıklar var ve bu ışıklar farklı renklerde yanıp sönebiliyor. Yeni nesil modemlerin üzerinde “Voip” adında bir ışık daha bulunuyor. İyi ama bu ışığın yanması sönmesi ne anlama geliyor?

Öncelikle Voip’in tanımına bir bakalım.

Voip nedir?

VoIP, IP üzerinden ses verisi gönderilmesidir. Bu, ücretsiz uluslararası telefon görüşmesi yapmanın bir yoludur. Diğer bir ifadeyle, voip bilgisayarınız üzerinden telefon görüşmesi yapmaktır. Kullanışlı ve ucuzdur. (Vikipedia)

Modem Voip ışığı kırmızı yanıyor, ne yapmalıyım?

Öncelikle Voip ışığı nedir, ne işe yarar buna bakalım. Değim gibi Voip ışığı yeni nesil modemler üzerinde bulunuyor. Özellikle kurumsal şirketlerin ortaya çıkması ile birlikte dünya üzerinde birçok şubesi bulunan bu firmalar şubeler arasında ses görüşmesi yapmak için Voip protokolünü kullanırlar.

Bu sayede binlerce şubesi olan bir banka personeli arasında kolaylıkla sesli telefon görüşmesi yapılmasını sağlayabilir.

Ancak bizlerin evinde bulunan modemlerde bu ışığın varlığı yada yanıp sönmesi bizim için çok bir şey ifade etmez. Tabiki sesli telefon görüşmelerini internet üzerinden yapmıyorsak.

Zaman zaman sinyal seviyesine göre modem üzerinde bulunan voip ışığı yanıp sönebiliyor yada tamamen kırmızı yanabiliyor. Eğer ilgili protokolü kullanmıyorsanız çok fazla kafaya takmanıza gerek yok. Bilmeniz gereken en önemli şey şu; Voip ışığı sizin internet bağlantınızı etkilemez yada internet sinyalinizin kalitesi ile ilgili bir bilgi vermez.

Özellikle TTnet’in dağıttığı modemlerin üzerinde ışıklar genellikle ya kırmızı yanar yada yeşil yanar. Bunun haricinde sabit yanması yada yanıp sönmesi durumu oluşmasıda çok kafa karıştırmasın. Genellikle modemlerde Power ışıkları sürekli yanar vaziyettedir.

Eğer modeminizin internet ışığı kırmızı yanıyorsa ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

1 Yorum
Bir cevap yazın