Modem Şifresi Değiştirme

 Evet yıl oldu 2015 ve artık hepimizin evlerinde, iş yerlerinde, hatta dolaştığımız sokaklarda bile internet dağıtımı yapan modemler var. Söz konusu internet olunca aklımıza ilk gelen konu güvenlik oluyor. İnternet güvenliği de önemli ölçüde modemlerimizin insafına kalmış durumda. En azından ev tipi kullanıcılar için bu böyle. Peki modem şifresi nasıl oluşturulur? Yada modem şifresi değiştirme işlemi nasıl yapılır? Öncelikle şunu bilmemiz gerekir ki bu her marka modeme göre değişen bir iş. Bu yüzden modem şifresi değiştirmenin mantığını anlatıp sorunu kökten çözmek istiyorum.

modem şifresi değiştirme nasıl yapılır
Modem şifresi dendiğinde akla iki türlü şifre gelir öncelikle aklımızdaki bu bulanıklığı gidermeliyiz. Modem şifresi normal şartlarda bağlı olduğunuz modemin yapısal ayarlarını değiştirdiğiniz arayüze girerken kullandığınız şifredir. Kablosuz Wireless şifresi ise internete bağlanırken bilgisayara yazdığınız şifredir, eğer siz wireless şifrenizi değiştirmek istiyorsanız burayı incelemeniz daha doğru olacaktır. Bu yazıda modemin yönetimsel şifresi nasıl değiştirilir onu inceliyor olacağız. Hazırsanız başlayalım

Modem Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

1-) Şifre koymak yada şifresini değiştirmek istediğiniz modemi bir Ethernet kablosu yardımıyla bilgisayarımıza bağlıyoruz.
2-) Ardından modemin fiziki adresi diye tabir edilen adresi herhangi bir tarayıcının adres satırına yazıyoruz. (192.168.1.1 gibi)
3-) Karşımıza gelen arayüz iletişim ekranında bizden Kullanıcı Adı ve Parola isteyecektir. Bu bilgileri genellikle modem kutusu üzerinde yada modemin altındaki etikette bulabilirsiniz.
4-) Giriş yaptıktan sonra marka ve modele göre değişmekle birlikte cihaz yönetim ayarlarından modemimize bir parola koyuyoruz yada var olan modem şifresini değiştiriyoruz.

Eğer modem şifreniz daha önce değiştirildiyse ve şifreyi hatırlayamıyorsanız, modemi küçük bir iğne yardımıyla fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Bir cevap yazın