Rehber

Modem Arayüzüne Giremiyorum Çözüm

Ev yada işyerinizde zaman zaman modemin arayüzüne bağlanmanız gerekebilir. Bu durum genellikle wifi ismini değiştirmek istediğinizde yada kablosuz wifi parolanızı değiştirmek istediğinizde size lazım olur. Ancak çoğunlukla kullanıcılar modem arayüzüne giremezler ve çeşitli bağlanma problemleri yaşarlar. Bu yazımızda modemin arayüzüne giremeyenler içim çözüm önerileri paylaşıyor olacağız.

İnternet modemlerinin arayüzüne giriş yapabilmek için 2 farklı yöntem kullanılır; kablolu ve kablosuz bağlantı. Eğer bu yöntemlerden herhangi birine sahip değilseniz modemin içine girmeniz neredeyse imkansızdır;

  • Eğer modeme kablosuz şekilde bağlanacaksınız bu işlem için kullanacağınız bilgisayarında ilgili wifi ağına bağlı olması gerekmektedir.
  • Eğer kablo yardımıyla modemin arayüzüne girmek istiyorsanız sizlere lazım olan bir ethernet kablosudur. Ethernet kablonuz (RJ 45) bilgisayarınızın kasasından çıkarak modemin arkasında bulunan ethernet portlarından birine bağlanmak zorundadır.

Eğer buraya kadar anlatılan terimler size çok yabancı geldiyse altta bulunan 2 makaleyi incelemenizi tavsiye ederim. İlgili kavramları öğrendikten sonra her şey sizin için daha kolay olacaktır.

İLGİLİ: Ethernet Kablosu Çeşitleri

İLGİLİ: Kablosuz Ağlarda Güvenlik Önlemleri

Modem Arayüzüne Bağlanmanıza Engel Olan Sorunlar

Arayüzüne bağlanmak istediğimiz internet modemine yukarıda anlatılanlar gibi bir şekilde bağlı oduğundan emin durumdaysak artık çözüm önelerine geçebiliriz. Bu konuyla ilgili herkesin yaşadığı sorun farklı sebepten kaynaklandığından çözümü de farklı olacaktır.

Çözüm 1: Modem arayüz şifresini unuttum, ne yapmalıyım?

İnternet modeminin içine girmek istediğimizde en sık karşılaştığımız problemlerden biridir. Eğer modemin fiziki adresini adres satırına yazdığınızda (Bu genellikle 192.168.1.1) karşınıza çıkan ekranda kullanıcı adı ve parolayı bilmiyorsanız;

  • Kullanıcı adı: admin – Parola: admin şeklinde deneyin
  • Ttnet modemleri için Kullanıcı adı: admin Parola: ttnet şeklinde deneyin.

Eğer yukarıdaki parolalar işe yaramıyorsa çok fazla zorlamayın direk modemi fabrika ayarlarına geri çevirin.

İnternet modemini fabrika ayarlarına çevirmek için modem arkasında bulunan reset tuşuna ince bir cisim yardımıyla 10 sn boyunca basılı tutun ve bırakın. Cihaz fabrika ayarlarına döndüğünde internet servis sağlayınızla görüşüp yeniden kurulum yaptırın.

Modemi fabrika ayarlarına çevirdiyseniz kullanıcı arayüzü için admin-admin şeklinde deneyin sonuç alamıyorsanız ilgili modemin kullanıcı kılavuzuna bakın yada internetten indirin.

Çözüm 2: Modemin IP adresini bilmiyorum ne yapmalıyım?

Modem arayüzüne bağlanmak için modemin IP adresini tarayıcınızın adres satırına yazmanız yeterli. Ancak bunun için modemin barındığı IP adresini bilmeniz gerekiyor.

Eğer bu IP adresini bilmiyorsanız Window 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlardan bunun için Windows 10 arama kısmından Ethernet Ayarlarını Değiştir > Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir > Ethernet yada WİFİ hangisine bağlıysanız > Ayrıntılar…  adımlarını takip ettiğinizde “IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi” kısmında aradığınız Modem IP sini bulabilirsiniz.

Aynı bilgilere CMD komut istemcisinde “ipconfig” yazarak da ulaşabilirsiniz.

Burada yazan IP adresini adres satırına yazdığınızda yukarıdaki görüntüye benzer bir arayüzün karşınıza gelmesi gerekmektedir.

Çözüm 3: Modem IP adresini yazdığımda arayüz açılmıyor, ne yapmalıyım?

Bu sorun çokça yaşanan bir sorun değildir ancak modemin IP adresini tarayıcıya yazarsınız, modeme bağlı olduğunuzdan eminsinizdir ancak arayüze giriş yapamazsınız. Bunun için aşağıdaki ayarları kontrol etmeniz yerinde olacaktır.

  • Eğer modeme ethernet kablosu ile bağlanmayı deniyorsanız newtork içerisinde başka bir switch yada router varlığı modem arayüzüne ulaşmanızı engelliyor olabilir.
  • Herhangi bir oyun oynamak yada yasaklı sitelere girmek için bilgisayarın DNS ayarlarını değiştirmiş olabilirsiniz.

Bu konuları kontrol edip normale çevirdiğinizde modem arayüzüne girmenize hiçbir şey engel olamayacaktır. Ülkemizde Türk Telekom internet servis sağlayıcısı TTNet‘in dağıttığı modem markalarında bu sorunu yaşabilirsiniz; Zyxel, Airties, Tp-Link gibi modemler abonelere ücretsiz verilmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top