Mobil İmza Ne İşe Yarar?

5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre,Elektronik İmza elle atılan imza ile eşdeğerdir. Mobil İmza ise Elektronik İmzanın cep telefonu gibi cihazlarda kullanımını sağlayan bir hizmettir. Günlük yaşantımızda imza atmamız gereken birçok işi elektronik ortamda yapmamıza yardımcı olan bir sistemdir.

Mobil İmza’nın Kullanım Alanları

Özellikle ilk aşamada bu servisi mobil operatörler kullanır.Bunun dışında çeşitli yerlerde de kullanılabilir. Bankacılıkta kullanılır;banka işlemlerini elektronik ortamda mobil imza sayesinde kolaylaştırmamızı sağlar. Bu kredi başvurusu için de geçerlidir. Belediye işlemlerini yaparken kullanılır. Operatörlerle özel işlemler yaparken kullanılır.

Özellikle banka işlemlerinde bu olayın çok daha sık olduğunu görmekteyiz.Bu işlemi genellikle şahsımıza ait ve güvenliğinden şüphe etmediğimiz bilgisayarda gerçekleştiririz.Ama bazen bilgisayarımız yanımızda olmaz ve akabinde kullanıcı adımızı parolamızı güvenli olmayan veya güvenli olmadığını düşündüğümüz bilgisayardan gireriz.İşte bu durumda mobil imza devreye girer.Çeşitli bilgilerimizi (kullanıcı adı,müşteri numarası,parola…) giriyoruz,ancak şifremizi kendimize ait cep telefonundan onayladığımızdan risk ortadan kalkıyor.
Kısacası güvenlik için çok ideal ve önemli bir uygulamadır.Kullanımı şu anda az olsa da ileride yayılacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın