Mobil Dolandırıcılık Yöntemleri

Mobil dolandırıcılık insanların cep telefonlarına asılsız olarak gönderilen,kendilerini kurum,avukat,polis, savcı vs. gibi önemli kişiler olarak gösteren,dolandırıcılıktır.Tek bir kişinin elinden de yapılabilir. Çeteleşerekte yapılabilir.

Mobil Dolandırıcılık Çeşitleri

GSM şirketlerinin aracılık ettiği dolandırıcılık firmaları:
Yasal faaliyet yaptıklarını iddia eden dolandırıcı firmalar insanların binlerce lirasını çalarak haksız kazanç elde ediyor. ‘’Bu videoyu izlemelisiniz’’ ‘’Türkiye bu kızı konuşuyor’’ vs gibi kısa mesajlarla kullanıcıların linke tıklamasını sağlayıp, habersiz bir şekilde istemediği bir tarifeye abone yaptırılıyorlar.GSM şirketleri ise çalınan paraların taraflarınca ödenmeyeceğini söyleyip üyeliklerinde iptal edilemeyeceğini söylüyor.

Akraba gibi davranan dolandırıcılar

Dolandırıcılar insanların facebook gibi hesaplarının şifresini çalıp akrabalarının hitap şekillerini öğrenerek para isteme gibi dolandırıcılık yapıyorlar.Bunun engellenmesi için şifrelerin 8 haneden az olmaması lazım.

Akıllı telefon uygulaması ile dolandırıcılık

Günümüz insanlarının akıllı telefon kullanımı gittikçe artıyor.Bunu fırsat olduğunu gören dolandırıcı çeteleri akıllı telefonların uygulamalarıyla kandırıp paralarını çalıyor.Bir çok kişiye gönderilen İCRALIK mesajının içeriğindeki linkle insanları üye olmaya teşvik ediyorlar.Üye yaptırdıktan sonra ücretin 56 tl olduğunu söyleyip ödeme işleminin tamamlandığını söylüyorlar.Kandırıldığını anlayan insanlar işlemin iptalini yaptırsalar bile geri ödemesini alamıyorlar.

Kendilerini savcı asker vs. gibi tanıtan dolandırıcılar

Kendilerini asker, savcı ,polis vs. gibi tanıtıp insanlardan banka hesaplarına para yatırmalarını söylüyorlar.Yatırmamakta direnenleri ise tehdit ediyorlar.Ödemedikleri halde ‘’vur emri çıkacak’’ şeklinde halkı korkutuyorlar.Eşini rehin aldık diyip yüklü miktarda para isteyen dolandırıcılar kocasının kalp krizi geçirmesine sebep olup ölümüne yol açmışlardır.Tekrardan Adana da kendisini savcı gibi tanıtan dolandırıcı 50 yaşındaki vatandaşın yüklü miktarda bilezik ve parasını çalarken yakalandı .
Ödül kazandınız gibi mesajlara vatandaşlara para göndermesini isteyen dolandırıcılar vatandaşların parasını bu şekildede gasp edebiliyorlar.Bunun gibi yöntemlere önlem alınması ve halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor.
Farklı şekilde kendilerini terör örgütü olduğunu öne sürüp kendilerine parayollatmaya çalışan dolandırıcılarda var. Yollamazlarsa tehdit edip vatandaşa zarar vereceğini söyleyerek paralarını gasp ediyorlar.

Diğer dolandırıcılık yöntemleri

-Telefonunuzu sizin numaranızla arıyorlar.Birçok kimlik bilginize sahip olan dolandırıcılar kimliğinizi doğrulamanızı istiyor
-Oturduğunuz yere en yakın savcının ismini veriyorlar.Adınızla terör örgütünün para ödemeleri yaptığını söylüyor.Takibe alınıp banka işlemlerinizin yakından incelendiğini söylüyorlar
-Eğer denilenin yaparsanız Polise yardımcı olacağınızı ve çeteyi çökerteceğiniz söyleniyor.O an korkuyla 155 i arasanız bile bir şey değişmeyeceği kuşkusuna kapılıyorsunuz.
-Hem 155 tarafından dinlendiğini hem de kendi numaram beni arıyor dediği için gerçek olduğuna inanıyorlar.
-Belirlediği noktaya istedikleri miktarda para götürmesini istiyorlar.Sivil polislerin kendisini takip ettiğini söylüyorlar.Çantayı alanı yakalayıp parayı tekrardan vereceklerini söylüyorlar.
-Parayı bıraktığınız zaman sizi direktifleriyle paradan uzaklaştırdıktan sonra,sizi tekrar arayacağını söyledikten sonra parayı alıp kaçıyorlar.
O saatten sonra ne terör örgütü ne savcı ne de polis kalıyor .Dolandırılmış oluyorsunuz. Bu ve bunun gibi oyunlara dolandırılmamalara gelinmemesini istiyoruz.
-Hiçbir polis savcı asker vs. sizden para istemez.
-Halkımız operasyonel bir faaliyet içerisine dahil edilmez.
-Vatandaşın bilgisine ihtiyaç duyulduğunda yetkili kişiler kendilerini tanıtarak yüz yüze görüşerek bilgi alır.
– Dolandırıcıların çok kullandığı yöntemlerden ‘’hesabınızda bloke var,vergi borcunuz var ‘’ gibi cümlelere inanmamalıdır. TC kimlik numaralarını vermemelidir.Hesap numaralarını vermemelidir.
-Kaynağını bilmediği EFT ödemelerini kabul etmemelidir.
-Bu tarz dolandırıcılıkta en yakın emniyet merkezlerine gidip suç duyurusunda bulunmalıdırlar.

Bir cevap yazın