Ana sayfa Rehber Microsoft Word Sayfayı Yatay Yapma

Microsoft Word Sayfayı Yatay Yapma

Microsof Word kullanıcısı iseniz ve yazacağınız metni ya da kullanacağınız resimleri yatay zeminde konumlandırmak istiyorsanız aşağıdaki basit adımları izleyerek sayfanızı yatay hale getirebilirsiniz.

  1. Üst menüden Biçim sekmesine tıklayın
  2. Açılacak alt menüden Sayfa satırına tıklayın
  3. Açılacak ara yüzde göreceğiniz sayfa biçimini Yatay olarak düzenleyin.

Bu üç basit adımla sayfanızı yatay hale getirebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken diğer detayları atlamamalısınız. Eğer başaramadıysanız altta bulunan video rehbere göz atın.

Yatay Sayfa Kenar Ayarları Nasıl Yapılır?

Yatay olarak kullanacağınız sayfadan eğer çıktı alacak ve bu çıktıyı dosyalayacaksanız ya da bir dergi sayfası olarak kullanacak, yani basılı hale getirecekseniz kenar ayarlarını çok doğru planlamalısınız. Sayfa kenar boşluklarını aynı arayüzden değiştirebilirsiniz.

Yatay Sayfa Nasıl Tekrar Dikey Hale Getirilir?

Tekrar Biçim sekmesinden açılacak olan alt menüden Sayfa satırına tıklayıp sayfa düzenleme ara yüzünü açarak sayfanızı dikey hale getirebilirsiniz.

Yapacağınız bu değişiklikler sayfanızda bulunan içeriğin, özellikle de resimlerin alt sayfalara kaymasına ve hatta iki sayfa arasında görünmez hale gelmesine neden olabilir, ki word’un süregelen bir hatasıdır.

Yatay Sayfa Nasıl Sütunlara Bölünür?

Biçim > Sayfa menüsünden ulaşacağınız arayüzü kullanarak yatay sayfanızı iki veya daha fazla sütuna bölebilirsiniz. Dikey okumanın daha kolay olması profesyonel yayıncılar tarafından yatay olarak basılan ya da online yayınlanan dosyaların sütunlara bölünmesine neden olmaktadır. Eğer baskılı bir yayın yapacaksanız ve broşür ya da el ilanları basacaksanız sayfanızı yatay olarak planlayıp sütunlara bölmeniz ve bu sütunları ortadan keserek küçük dosyalar yaratmanız mantıklı olacaktır.

Yatay olarak hazırlayacağınız sayfayı bir kapak olarak kullanmayı planlıyorsanız kenar boşluklarını sıfırlamalı ve arka plan ayarlarını kullanarak tam sayfayı etkin kullanmayı deneyebilirsiniz. Microsoft word ile birlikte Power Point, Excell ve diğer office programları hakkında detaylı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Word’de her sayfayı ayrı dikey veya yatay yapma

Dikey sayfanızdan sonra sayfa düzeninden–>kesme seçeneğinden–>sonraki sayfa komutunu tıklayın. Ardından yönlendirme–>yatay seçeneğini tıklayın. Daha sonra yatay sayfadan sonra yine sayfa düzeni–>kesme–>sonraki sayfa sonra da yönlendirme–>dikey seçeneğini tıklayın.

Microsoft Word sayfasını yatay ya da dikey hale getirmekle ilgili sorularınızdan daha fazlası varsa sitemizi inceleyebilir veya microsoft office resmi sayfasındaki kılavuzlara göz atabilirsiniz.

Eğer buradaki anlatımdan bir sonuç alamadıysanız sayfa üstünde bulunan videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here