Microsoft Word Sayfa Numarası Nasıl Eklenir?

Microsoft Office programları, özellikle çalışanlar için kurtarıcı bir işlevselliğe sahiptir. Birçok işin kolaylıkla halledilmesini sağlayan bu programlar arasında, belki de en çok kullanılanlardan bir tanesi de Microsoft Word programıdır. Yazı yazmaya ve biçimlendirmeye yarayan bu programın çok sayıda özelliği vardır ve iş yükünü azaltan özellikler oldukları söylenebilir.

Microsoft Word’ün Özellikleri

Microsoft Word; kullanımı ve öğrenmesi son derece basit bir programdır. Birçok yazılı dosyanın tutulması için ve yazılması amacıyla çok yönlü çalışan bir programdır. Programın içeriğinde, yazı fontları çok çeşitlidir. Bununla beraber, kalın, italik ve altı çizili yazma imkanı vardır. Yazılanlar arasında istenilen cümlelerin vurgulanması mümkündür. Yazı rengi de istenen şekilde düzenlenebilir. Yazılara istenilen şekilde bilgisayarda kayıtlı fotoğraflardan ekleme yapılabilir ve bu sayede fotoğraflı yazı dosyaları oluşturulabilir. Paragraf biçimleri arasında seçim yapılabilir. Diğer yandan, yazılan kelime sayısı da anlık olarak takip edilebilir. Çeşitli boyut, renk ve stillerde yazı yazılabilen bu programın kullanım alanları son derece geniştir.

Microsoft Word’de Sayfa Numarası Ekleme

Microsoft Word üzerinde yazılan yazılarda sayfalara sıra numarası verilmek istenirse bunu gerçekleştirmek çok kolaydır. Öncelikle Word sayfası açılır ve en üst kısımda Ekle seçeneğine tıklanır. Açılan seçeneklerden Sayfa Numarası seçeneği tercih edilir. Sayfa sayısının bulunacağı konum bu kısımdan, sayfanın başı veya sayfanın sonu olarak tercih edilir. Sonrasında galeri kısmından numaralandırma stili seçilir. Word programı bu noktadan sonra her sayfaya bir numara verecektir.

İşlemler tamamlandıktan sonra açık olan menünün kapatılması için Üst Bilgi Ve Alt Bilgiyi Kapat seçeneğine tıklanır. Sayfa numaralandırma özelliği, özellikle çıktısı alınacak olan çok sayıda yazı varsa çok yararlıdır. Yazıcıdan çıkan çıktıların kolaylıkla sıralanmasını sağlayacaktır.

Word’de Numaralandırmayı Başka Sayfadan Başlatma

Bildiğiniz gibi Word’de sayfa numaralandırmak isteyenlerin çoğu bu işlemi yazdıkları tez yada kitapların dizinlerini düzenlerken kullanıyor. Ve genellikle sorunlarla karşılaşma bu noktada başlıyor. Eğer numaralandırmayı farklı bir sayfadan başlatmak istiyorsanız altta ki adımları takip edin.

1-) Diyelim ki numaralandırmaya word belgesinin 4.sayfasından başlamak istiyorsunuz. 4. sayfanın başına gidiyoruz ve imleci sayfanın başına yerleştiriyoruz.

2-) İmleç 4.sayfanın başında iken Sayfa Düzeni –> Kesmeler adımlarını izliyoruz ve Sonraki Sayfa işaretine tıklıyoruz. Bu adımda görünürde bir değişiklik olmayacaktır.

3-) Ardından Ekle –> Üstbilgi (Yada Altbilgide olabilir farketmez) –> Üstbilgiyi Düzenle yolunu takip ediyoruz.

4-)  Üstbilgiyi Düzenle seçeneğine tıkladığımızda üst menüde bulunan Üstbilgi ve Altbilgi araçları altında var olan Tasarım sekmesi açılmış olacaktır.

5-) Adımlarımıza devam ediyoruz.  Ekle –> Sayfa Numarası –> Sayfa Numaralarını Biçimlendir adımlarını takip edip Sayfa Numarası Biçimi penceresine ulaşıyoruz. Burada Başlangıç butonunu işaretli hale getiriyoruz ve 1 değerini buraya giriyoruz.

6-) Final adımı olarak klasik numaralandırmada yaptığımız gibi Ekle –> Sayfa Numarası adımlarını takip edip istediğimiz numaralandırma biçimini seçerek tamamlıyoruz.

Yukarıda anlatılan adımları takip edip tamamladığınızda 4.sayfanın sol üst köşesine “1” sayısı görünür olacaktır. Böylelikle istediğimiz sayfadan numaralandırmayı başlatmış olacağız.

Bir cevap yazın