Memur Maaşı Sorgulama

Bildiğiniz gibi kamu çalışanları aylık maaş bilgilerini, aylık kesintileri ve geçmiş aylara ait maaş ödemelerini Maliye bakanlığının E-Bordro sisteminden öğrenmekteydi. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan bir değişiklikle maaş bilgileri artık sadece E-Devlet kapısı üzerinden ulaşılabilir hale geldi. Aslına bakarsanız iyide oldu. Çünkü e-devlet kapısı tek bir şifre ile birçok hizmete erişmenizi sağlayan ve gün geçtikçe büyüyen bir hizmet.

Maliye bakanlığının sitesinden maaşların öğrenildiği günlerde sicil no, memuriyet sicil no, emekli numarası gibi bir çok can sıkıcı her an yanımızda olmayan ayrıntılarla sorgulama yapıldığından zahmetli bir iş oluyordu. Şimdilerde e-devlet sistemine birkaç saniye içerisinde girdikten sonra Hizmetler kısmından Maliye Bakanlığı sayfasına gelerek Maaş sorgulama dediğinizde aylığınıza ait tüm detaylar karşınızda olmuş oluyor. Unutmadan hatırlatalım; E-Bordro sisteminden sadece 657 sayılı kanuna tabi memurlar yararlanabilir. 4B, 4C veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamaz.

İnternet Üzerinden Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle bunun için memur olmanız gerekiyor. Yada kamuya ait bir kurumda çalışmanızda yeterli olabilir. Onu tam bilmiyoruz.
2-) Daha sonra E-devlet sistemine buradan giriş yapmanız gerekiyor. Tabi bunun içinde bir şifreniz olması gerekiyor. Şifreyi nasıl edinebilirsiniz onu da burada anlatmıştık.
3-) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı ve sistem şifrenizi yazarak giriş yapıyoruz.
4-) Anasayfa da bulunan arama bölümünde, altta bulunan görselde ki gibi sorgulama yapıyoruz ve çıkan hizmete tıklıyoruz.
5-) Karşımıza gelen sayfadan maaş detaylarını öğrenmek istediğimiz yılı ve ayı seçtikten sonra, Sorgula diyoruz.
Hepsi bu kadar. Sorun yaşarsanız alt taraftan sorabilirsiniz.
Saygılarımla…

Bir cevap yazın