Mekanik Hisli Klavye Nedir?

Mekanik klavye günümüz gençliğinin çok fazla bilmediği ancak bizim gibi bilgisayarla eskiden beri haşır neşir olan insanların kesinlikle hatırladığı bir konudur. Mekanik klavye kısacası eski tip klavyelere verilen genel bir ad. Hani şu evimize aldığımız ilk beyaz bilgisayarın kendileri gibi beyaz olan ancak kullanıldıkça sararan klavyelere verilen isim. Bu tarz klavyelerde her tuşun kendine özgü bir sistemi bulunduğundan tuşa basıldığında çok tok bir ses çıkar ve büyük bir haz veriri. Bir adet mekanik klavye örneğinide alt tarafta bulunan görselde bulabilirsiniz.

Mekanik klavyeler çıkardığı haz verici seslerin yanında tepkime süreleri olarakta daha kısa zamanda sonuç veren özellikleri ile ön plana çıkmaktaydılar. Günümüzde çoğunlukla kullanılan mekanik olmayan klavyelerde bir tuşa basmak için harcadığınız baskı gücü mekanik klavyelerde aynı işi yapmak için uygulanan baskı gücünün neredeyse iki katı büyüklüğünde.

Günümüzde hala mekanik klavye üreten firmalar var ancak marka model anlamında bu seçenek eskiye oranla çok daha az karşımıza çıkmaktadır. Ancak özellikle oyuncu klavyesi yada gaming klavyesi olarak klavye kullanan kişiler bu tarz klavyeleri daha çok tercih etmektedirler. Çünkü kullanım kolaylığı oyunculara oynadıkları oyunlarda hız ve basitlik kazandırmaktadır.

Bir cevap yazın