MD5 hash Değeri Nasıl Kontrol Edilir?

MD5 herhangi bir dosyanın bütünlüğünün tam olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan bir dizi harf ve sayı kombinasyonudur. Elinizdeki orjinal dosyanın bir MD5 değeri vardır. Bu çeşitli üçüncü parti yazılımlarla hesaplanır. Her dosyanın farklı Hash değerleri Olduğu gibi bunlar dosyanın birnevi DNA sı gibidir.

MD5 Değeri Nedir?

Elinizdeki dosyanın kopyalarının orjinali ile aynı olup olmadığını, bozulmaya uğrayıp uğramadığını yada taşıma esnasında herhangi bir kayıp olup olmadığını kontrol etmek için hem orjinal hem de kopya dosyanın MD5 değerleri hesaplatılarak karşılaştırılır. Birebir aynı ise sorunsuz kopyalanmış, taşınmış yada indirilmiştir. MD5 değerlerinde farklılık varsa dosya bütünlüğü bozulduğu için çalışmama yada veri eksikliği oluşmuştur.

zEy5pvn

Bunun için tavsiye edeceğim programın ismi HashTab Programı ile yazılımın yada herhangi bir verinin Hash değerleri kontrol ederek , size gerekli karşılaştırma yapacaktır. Bu programı kurduğunuzda sağ tuş menüsünden dosya özelliklerine girdiğinizde yeni bir sekme oluşturuyor ve bu sekmeye yönlendiğimiz an MD5 hesaplaması başlatılıyor. İstenildiği durumlarda daha önce herhangi bir kaynaktan panoya kopyalanmış değeri oradan alarak  MD5 değerini de otomatik olarak karşılaştırabiliyor.

Screenshot_12

HashTab 5.2 İndirme Linki

Bir cevap yazın