Mbps (Megabit) Nedir?

Hepimizin sürekli kullandığı, dilimize pelesenk olmuş ancak bir çoğumuzunda tam anlamıyla ne ifade ettiğini bilmediğimiz bazı kelimeler kavramlar vardır. İşte bunlardan bir taneside Mbps kavramıdır. Mbps İngilizce orjinali olarak Megabit Per Second bir diğer adıyla Megabit olarak kullanılan bir transfer ölçü birimidir.

Çoğu zaman bir internet paketi alırken yada bir veri indirirken genellikle Mbps terimi ile karşılaşırız. Bu yazımızda Mbps nedir? Mbps ne demektir? Mbps açılımı nedir? gibi soruların cevabını kısaca vereceğiz. 1 megabit = 106bits = 1000000bits = 1000 kilobit karşılığına denk gelmektedir.

Megabayt İle Megabit arasında ne fark var?

Genellikle birbirine benzer kavramlar gibi bilsekte aslında aralarında ciddi fark vardır. Bir bayt 8 bitte karşılık gelmektedir. Yani örneğin evimize aldığımız 100 megabit internetin kaç mega bayta karşılık geldiğini bulmak için onu 8’e bölmemiz lazım gelir. 100 megabit hıza sahip bir internet tarifesinde saniyede 12.5 Megabayt veri transferi yapabilirsiniz. Ancak bu indirme hızı sadece sizin internet hızınıza bağlı bir durumda değildir, aynı şekilde veri transferi yaptığınız karşı tarafta bulunan sunucunun da hızına bağlıdır.

Ayrıca bakınız:
1 Mbps = 128 kb
2 Mbps = 256 kb
4 Mbps = 512 kb
8 Mbps = 1024 kb (1 megabayt’a karşılık gelir.)

Editör Notu:
Lütfen ev yada iş yerlerinize internet bağlatırken tarife hızlarına azami önem gösteriniz. Size vaat edilen hızları bulunduğunuz lokasyon sebebiyle tam performansla alamayabilirsiniz. Bu yüzden bulunduğunuz çevrede Fiber hat olup olmadığını mutlaka sorgulayınız.

Bir cevap yazın