Bilgi

Marmaris Sedir Adasına Nasıl Gidilir?

Muğla’nın Marmaris ilçesi yaz turizmi açısından gerçekten bir harikalar diyarı. Her köşesi ayrı bir cennet, her koy birbirinden güzel. Ancak Sedir adası diye bilinen bir yer varki diğerlerinden çok çok farklı ve güzel. Sedir adası aynı zamanda Kleopatra adası olarakta adlandırılıyor. Ayrıca Sedir adası geçmişte Kedreai olarakta biliniyor.

Bu yazımızda detaylı bir şekilde 2019 yılı itibariyle Sedir adasına nasıl ulaşırsınız, giriş ücretleri ne kadar, Sedir adasında ekstra neler var detaylı bir şekilde anlatmayı istiyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Sedir Adasına nasıl gidilir?

Sedir adasına en kolay ulaşım şekli Marmaristen başlıyor. Sedir adasına ulaşım yalnızca teknelerle sağlanabiliyor. Marmaris merkezden yaklaşık 17 kilometre uzakta olan Çamlı Köyü‘ne ulaşıp oradan sürekli olarak yapılan tekne seferleriyle sağlanmakta.

Çamlı Köyünden kişi başı gidiş dönüş olarak 30 TL karşılığında Sedir adasına ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Her şeyden önce bilmeniz gereken; Sedir adası koruma altında olan bir ada ve sürekli olarak ziyarete açık değil. Yaz aylarında saat 19.00 itibariyle ada ziyaretçilere kapanıyor.

Bu sebeple adadan Çamlı köyüne son tekne 19.00’da hareket ediyor. O saatten sonra adada kalmanıza izin verilmiyor. AYnı şekilde Sedir adası 08.00‘da tekrar ziyarete açılıyor.

Sedir Adasına giriş ücreti ne kadar?

Adanın koruma altında olduğundan bahsetmiştik. Bu sebeple 2019 yılı itibariyle adaya giriş ücreti 36 TL kişi başı şeklinde. Eğer müze kartınız var ise adaya ücretsiz girebiliyorsunuz. Aynı şekilde orada müzekart çıkartmak isterseniz 72 TL civarı bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Ayrıca ada bir doğal müze olarak görüldüğünden Öğretmenler adaya ücret ödemeden giriş yapabiliyorlar. 2019 Temmuz ayında yaptığımız ziyarette adada bulunan Kleopatra plajına girmek için ekstra ücret ödemiyorsunuz. Ancak şezlonglarda boş yer bulmak için adaya erken saatte gelmeniz gerekiyor.

Sedir Adasında neler yapılır?

Sedir adası geçmişten bu yana birçok kalıntıya sahip ancak kleopatra plajı gerçekten adanın en çok öne çıkan tarafı. Özellikle kumsalındaki ve denizin içerisindeki kum tamamen kendine has ve dünyada sadece Girit adası sahillerinde ve Sedir adasında bulunuyor.

Kleopatra plajının kumu o kadar değerli durumda ki kumsalda çocukların oynamasına kumdan kale yapmasına bile izin verilmiyor. Sadece denize girip çıkabiliyorsunuz ve güneşlenebiliyorsunuz. Ayrıca ada içerisinde birşeyler atıştırmak için küçük bir büfede bulunuyor.

Adada tuvaletler ve giyinme kabinleride bulunuyor ve kullanım ücretsiz.

Sedir Adası kumunun sırrı ne?

Sedir adasında bulunan Kleopatra plajına ait kumun dünyada sadece Girit adası sahillerinde bulunduğundan yukarıda bahsetmiştik. Rivayete göre ünlü Romalı komutan ve hatip Marcus Antonius tarafından kraliçe Kleopatra için Mısır’dan getirildiği söyleniyor.

Plaj bu sebeple Kleopatra plajı olarak adlandırılmaktadır. Karbonat anlamında zengin olan bu kum plaj içerisindeki kayalık kısımlarda farklı deniz canlılarınında yaşamasına sebep olmaktadır.

Sedir adası ziyaretiniz için bir gününüzü ayırmak yerinde olacaktır. Sabah erken saatlerde gelip belli bir vakte kadar plajın keyfini çıkarabilir ve vakitlice adadan ayrılabilirsiniz.

Eğer deniz canlılarınada ilginiz var ise yanınıza palet ve şnorkel almayı unutmayın. Sedir adası kleopatra plajının hemen girişinde bulunan kayalıkların alt taraflarında sayısız deniz canlısı yaşamakta.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top