Malwarebytes Anti Malware Nedir, Nasıl Kullanılır ?

 

Merhaba arkadaşlar size internet tarayıcılarınızın baş düşmanı olan özellikle chrome ,internet explorer gibi taratıcıların bünyesine yapışıp onların arzuladığı sitelere zorla giriş yaptıran Reklam içerikli kimi zaman sapık sitelere bizi yönlendiren rezilliğin dibini yaşamamızı sağlayan efil efil küfür salladığımız minik programcıkların baş belası olan Malwarebytes Anti Malware    programını tanıtacağım.

Malware nedir?

Malware kötü amaçlı yazılımlara verilen genel bir addır. İngilizce Malicious software (kötü amaçlı yazılım) ifadesinin kısaltmasıdır. Kötü amaçlı yazılımlar  bilgilerinizi çalan, parola, kullanıcı adı gibi size özel verileri ele geçirmeyi hedefleyen, bilgisayarınızın çökmesi için uğraşan, bilgisayarınızı yavaşlatan, bilgisayarınızı başkalarının kontrolüne açan uygulamalardır.

Malware grubuna virüs, trojan (truva atı), Backdoor(arka kapı), Worm (solucan), Adware (reklam  yazılımı) gibi kötü amaçlı programlar girer.

Malware, kötü amaçlı programlar son derece tehlikelidir.  Bazı kullanıcılar bilgisayarımda önemli bir bilgi yok malware bulaşsa da sorun olmaz diye düşünerek çok büyük bir hata yapmaktadırlar.

Malware yazılımlar sadece bilgisayarı yavaşlatmaz veya bilgi çalmaz. Bazıları bilgisayarınızın bir bot görevi görerek başkaları tarafından uzaktan kullanılmasına yol açarlar.

Uzaktan bilgisayarınıza erişen kötü niyetli kişiler sizin bilgisayarınızı devletlere, kurumlara karşı işlenen suçlarda, siber saldırılarda kullanabilirler. Yani siz farkında bile olmadan bir siber suça iştirak etmiş olursunuz. Örneğin Anonymous Hacker grubunun yaptığı servis dışı bırakma saldırılarını gösterebiliriz. Binlerce kontrolü ele geçirilmiş bilgisayar tek bir noktadan yönetilebilir ve siber suç amaçlı kullanılabilir.

Malware ve virüs arasında ne fark var?

Malware virüslerinde dâhil olduğu zararlı yazılımların genel adıdır. Malware dendiğinde virüslerinde içine alan yazılım gurubu anlatılmak istenmektedir.

Malware bilgisayarıma nasıl bulaşır?

Genel olarak Malware programlar Crack, Patch gibi illegal yazılım kullanmayı amaçlayan küçük uygulamaların içlerine gizlenir. Ayrıca illegal içerik barındıran torrent sitelerinden, indirme siteleri üzerinden malware yazılımlar bulaşabilir.

Ayrıca USB bellekler de virüsler için bir yayılma aracıdır.

Girmiş olduğunuz zararlı içerik barındıran bir web sitesi üzerinden de bilgisayarınıza malware bulaşabilir.

Ücretsiz yazılımlar ayrıca adware yani reklam yazılımlarının bulaşması için en ideal yöntemlerden biridir. Bu sebepten ücretsiz yazılımları yüklerken kurulum ekranlarına mutlaka dikkat etmeli ne olduğunu bilmediğiniz programları yüklememelisiniz.

Özellikle reklam yazılımları, adware, bilgisayarınızın performansını düşürmekte oldukça etkilidir.

Malware zararlı programların bilgisayarıma bulaşmasını nasıl engellerim?

Öncelikle bilgisayarınızda sürekli ve güncel bir anti-virüs programı bulundurmalısınız. Ev kullanıcıları için ücretsiz anti-virüs programları uygundur. Ücretsiz ve son derece kullanışlı anti-virüs programları var ve bunlar sizi malware yazılımlara karşı sizi koruyacaktır.

Aynı zamanda anti-malware yazılımları kullanabilirsiniz. Bunlar anti-virüs programları ile birlikte çalışabilirler. Anti-malware yazılımları 7 günde bir çalıştırarak sisteminizi tam olarak tarayabilirsiniz. Tabi aktif bir kullanıcıysanız bu süreyi daha kısa tutabilirsiniz.

Malware nasıl temizlenir?

Ücretli ücretsiz pek çok malware temizleme aracı vardır.

Malwarebytes Özellikleri

  • İsminden anlaşılacağı gibi bir malware temizleme programı. küçük boyutuna rağmen bilgisayarda herhangi bir yol ile bulaşmış kötü niyetli yazılımları bulmak ve temizlemek için kullanabilen güçlü güvenlik aracıdır…
  • Hızlı ve detaylı derin tarama seçenekleri ile, virüs, solucan, truva atı vb. zararlı dosya ve programları temizler, donanım sürücülerini tarama işlemini yapar, güncellenen veritabanı ile en son çıkan tehditlere karşı savunma yapar, türkçe dahil çoklu dil desteği mevcuttur, 64-bit işletim sistemi desteği mevcuttur.
  • Bilgisayardaki solucanları, antivirüs olduğunu iddia eden sahte yazılımları ve bilimum zararlıyı yok eden son derece başarılı program. dil seçeneklerinde türkçe mevcuttur. bedava sürümü çok iş görür. paralı sürümün ekstraları otomatik güncelleme ve zamanlı taramadır.
  • Dns sorunlarına birebir gelen süper yazılım…
  • Dns numaram değişmiyor diyorsanız bu programı kurun ve hızlı tarama yapın.
  • Sahte yazılımları yok eden cok yararlı bir program.
  • Bir çok anti virüsün temizleyemediği şeyi 5 dakikada temizleyen, mükemmel bir program. mutlaka kullanın derim. programla temizleme yaptıktan sonra bozuk programlar bile çalışıyor. o derece güzel.
  • Ayrıca, govome.com, conduit, ask.com gibi web tarayıcılara yerleşen anasayfa, toolbar gibi eklentileri de engelliyor ve ortadan kaldırıyor diyebiliriz. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra direkt olarak bilgisayarınızdaki etkilenmiş olan dosyaları size bir rapor halinde sunan program, böylece istediğiniz temizliği yapmanıza olanak tanıyor.

Programı buradan paylaşmak yerine birçok Torrent sitelerinden edinebilir güvenilir bir şekilde yükleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın