Ana sayfa Rehber MacBook’ta Ters Slash İşareti Nasıl Yapılır?

MacBook’ta Ters Slash İşareti Nasıl Yapılır?

İnsanların refah seviyesi arttıkça Apple serisi Mac bilgisayarlara olan ilgide giderek arttıyor. Hal böyle olunca macOS tabanlı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarla ilgili sorularda gelemeye başlıyor. En çok gelen sorulardan biri ise Mac’te ters slash işaretinin nasıl yapıldığı sorusu. Ters slash’tan kasıtımız tam olarak şu: “\” .

Mac bilgisayarların klavyesinde Windows klavyeler gibi ters “ters sılaş” tuşu bulunmuyor. Kullanıcılarda klavyede bu işareti göremediklerinden ilgili sembolü yazarken genellikle sorun yaşıyorlar. Hatta kimi cesur kullanıcılar bu işlem için internet üzerinden bir yerden kopyala yapıştır işlemini kullanarak sorunlarını çözüyorlar.

Ancak buna gerek yok Macbook klavyesinde ters slash işareti yapmak için “Alt + ?” kısayolunu kullanmanız yeterli. Diğer adıyla ters taksim işaretini Mac klavyesinden yazabilmek için altta bulunan klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Klavyenizden Alt ve Soru işareti tuşlarına birlikte bastığınızda ters sılaş işaretini yazmış olursunuz.

Ters slash işaretinin kullanıldığı yerler

Ters slash işareti genellikle bilişim dünyasında dizinleri birbirinden ayırmak için kullanılır. Bunun haricinde Apple uygulama üreticilerinin kullandığı Xcode ve Swift yazılım dilinde sıklıkla kullanılmaktadır.

“D:\belgelerim\dosyalar\ornek.pdf”

şeklinde bir dizin ters sılaş işareti kullanımına örnek gösterilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here