Macbook’ta DNS Adreslerini Değiştirmek

Eğer sizde benim gibi Windows tabanlı bir işletim sistemi kullanırken MacBook Air yada MacBook Pro almaya karar verdiyseniz ve sonunda paraya kıyıp bu cihazı satın aldıysanız sürprizlere hazır olun. Eskiden bilgisayarınızda iki dakikada hallettiğiniz işlemleri macbook’a alışma evresinden dolayı saatlerce yapamaya bilirsiniz. En basitinden macbook’un dns adresini değiştirmek bile zulüm olabilir. Diyelim ki macbook’u aldık ve yasaklı sitelere girmek istiyoruz. Dns adresini değiştirmemiz gerekiyor. Peki bu nasıl yapılır.

Yasaklı sitelere Mac’ten giriş için DNS ayarları

Macbook standart masaüstünde iken sağ üst kısımda bulunan wifi simgesine tıklayarak alt tarafta “Ağ tercihlerini aç” bölümüne tıklıyoruz.

Karşımıza gelen pencereden yine alt tarafta bulunan “İleri Düzey…” seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencereden “DNS” sekmesine geliyoruz. Alt tarafta bulunan “IPv4 veya IPv6 Adresleri” kısmında bulunan “artı” simgesine bir kez tıklıyoruz. Ardından yazmak istediğimiz Dns adreslerini dolduruyoruz ve tamam deyip çıkıyoruz.

Gördüğünüz gibi macbook üzerinde dns ayarlarını kurcalamak son derece kolay. Yapamadığınız bir yer olursa mutlaka sorunuz.

Bir cevap yazın