Ana sayfa Rehber Mac Adresi İle İlgili Tüm Merak Edilenler

Mac Adresi İle İlgili Tüm Merak Edilenler

Herkes gibi bizde zaman zaman bilgisayarımızın Mac adresini merak ederiz yada bir konu için Mac adresi bize lazım olabilir. Böyle durumlarda Mac adresi nasıl öğrenilir mevzusu ortaya çıkar ve bir çözüm aramaya başlarız. Bizde bu gibi durumlar için size özel bir rehber hazırladık.

Mac adresi nedir?

MAC (Fiziksel) Adresi, ethernet gibi ortamlarda, ağ donanımını tanımlamaya yarar. Basitçe, bir bilgisayarın ethernet kartına üretici tarafından kodlanmış adres bilgileridir. 01-23-45-67-89-ab şeklinde gösterimi vardır.

Bir MAC adresinde ilk üç bit adres havuzunu dağıtan organizasyonu, sonraki beş bit ise üreticiyi temsil eder. Dolayısıyla, bir MAC adresinin ilk bitlerine bakılarak kartın hangi şirket tarafından üretildiği görülebilir.

mac adresi gizleme yolları

Mac adresi ne işe yarar?

MAC adresi, bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. Örneğin, sizin bilgisayarınızda modeminizin ve ağ kartınızın kendine özel birer MAC adresleri vardır. MAC, 48 bit’lik bir adres olduğundan dolayı 248 = 281,474,976,710,656 değişik ağ kartını tanımlamak için kullanılabilir.

Bilgisayarın Mac Adresini Nasıl Öğreniriz?

-Başlat (Start) -> Aramayı Başlat (Start Search)kutusuna cmd yazılır ve Başlat menüsünde beliren cmd simgesi tıklanır.

-Açılan komut istemi penceresine ipconfig /all veya ipconfig -all yazılır ve Enter tuşuna basılır. Bu komut bilgisayardaki ağ adaptörlerinin (wireless, yerel ağ bağlantısı vb.) listelenmesini sağlayacaktır. Listede ilgili ethernet bağdaştırıcısının altında Fiziksel Adres (Physical Address) etiketli on iki haneli karakter dizisi o bağdaştırıcının MAC adresidir.

Ayrıca sayfa üstünde bulunan videodaki anlatımıda takip edebilirsiniz.

Mac adresi değiştirilebilir mi?

MAC adresi bilgisayarın ağ donanımlarını tanımlamaya yarayan ve aynısından bir daha olmayan bir numaradır. Bazılarımız bir siteye girerken banlı olduğunuzdan giremeyebiliriz.Bunun bir nedeni İP ban başka bir nedeni de Mac bandır.İP ban ise modeme restart ya da İP numarasını değiştirmekle bu sorunu ortadan kaldırırız..Ancak sorun MAC ban ise MAC numarasını değiştirmekten başka çaremiz yoktur.Bazı MAC adresini değiştiren programlar mevcuttur. Burada herhangi bir programa ihtiyaç duyulmadan nasıl Mac adresini değiştirebileceğimizi bakalım.

Mac Adresi ile Neler Yapılabilir?

Mac adresi insanlar tarafından korkulan bir terimdir ancak mac adresinin bilinmesi ile yapılabilecek şeyler çok kısıtlıdır. Bir cihazın ağ donanımını tanımak için MAC Adresi kullanılır diyebiliriz. Buradaki durum IP Adresi ile karıştırılmamalıdır. MAC Adresleri sadece ve sadece network içerisinde işe yarar. Ağ dışında işe yaramayacaktır.

Mac adresi nasıl değiştirilir?

Uygulanacak adımlar ;

  1. Denetim masası / Ağ ve internet bağlantıları
  2. Ağ bağlantıları
  3. Geçerli bağlantınızın sağ tıklayıp özellikleri tıklıyoruz.
  4. Yapılandır
  5. Gelişmiş sekmesi
  6. Var olan mac adresinizi öğrenmek için Başlat/Çalıştır/cmd ekranında ipconfig /all yazıyoruz. Mac adresinizi not alın.
  7. Network Address tıklıyıp,
  8. 12 basamaklı Mac adresimizin bir harf veya rakamını dahi değiştirmek yeterlidir.Yeni numaramızı girerken araya (-) işareti yazmayalım resimdeki gibi yapalım.
  9. Tekrar Başlat/Çalıştır/cmd yazalım.Açılan pencerede ipconfig/all yazarak yeni Mac adresimizin değişip değişmediğini kontrol edelim.

Kaynak:
1-http://bidb.omu.edu.tr/wiki/IP/MAC_adresi_nedir
2-http://www.msxlabs.org/forum/donanim/309672-programsiz-mac-adresini-degistirmek-resimli-anlatim.html

Arama Etiketleri:

Mac numarası nedir, mac adresi ile yapılabilecekler, wlan mac ne demek, mac adresi kaç bit.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here