Mac Adresi İle İlgili Tüm Merak Edilenler

Herkes gibi bizde zaman zaman bilgisayarımızın Mac adresini merak ederiz yada bir konu için Mac adresi bize lazım olabilir. Böyle durumlarda Mac adresi nasıl öğrenilir mevzusu ortaya çıkar ve bir çözüm aramaya başlarız. Bizde bu gibi durumlar için size özel bir rehber hazırladık.

Mac adresi nedir?

MAC (Fiziksel) Adresi, ethernet gibi ortamlarda, ağ donanımını tanımlamaya yarar. Basitçe, bir bilgisayarın ethernet kartına üretici tarafından kodlanmış adres bilgileridir. 01-23-45-67-89-ab şeklinde gösterimi vardır.

Bir MAC adresinde ilk üç bit adres havuzunu dağıtan organizasyonu, sonraki beş bit ise üreticiyi temsil eder. Dolayısıyla, bir MAC adresinin ilk bitlerine bakılarak kartın hangi şirket tarafından üretildiği görülebilir.

mac adresi gizleme yolları

Mac adresi ne işe yarar?

MAC adresi, bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. Örneğin, sizin bilgisayarınızda modeminizin ve ağ kartınızın kendine özel birer MAC adresleri vardır. MAC, 48 bit’lik bir adres olduğundan dolayı 248 = 281,474,976,710,656 değişik ağ kartını tanımlamak için kullanılabilir.

Bilgisayarın Mac Adresini Nasıl Öğreniriz?

-Başlat (Start) -> Aramayı Başlat (Start Search)kutusuna cmd yazılır ve Başlat menüsünde beliren cmd simgesi tıklanır.

-Açılan komut istemi penceresine ipconfig /all veya ipconfig -all yazılır ve Enter tuşuna basılır. Bu komut bilgisayardaki ağ adaptörlerinin (wireless, yerel ağ bağlantısı vb.) listelenmesini sağlayacaktır. Listede ilgili ethernet bağdaştırıcısının altında Fiziksel Adres (Physical Address) etiketli on iki haneli karakter dizisi o bağdaştırıcının MAC adresidir.

Ayrıca videoda ki anlatımıda takip edebilirsiniz.

Mac adresi değiştirilebilir mi?

MAC adresi bilgisayarın ağ donanımlarını tanımlamaya yarayan ve aynısından bir daha olmayan bir numaradır. Bazılarımız bir siteye girerken banlı olduğunuzdan giremeyebiliriz.Bunun bir nedeni İP ban başka bir nedeni de Mac bandır.İP ban ise modeme restart ya da İP numarasını değiştirmekle bu sorunu ortadan kaldırırız..Ancak sorun MAC ban ise MAC numarasını değiştirmekten başka çaremiz yoktur.Bazı MAC adresini değiştiren programlar mevcuttur. Burada herhangi bir programa ihtiyaç duyulmadan nasıl Mac adresini değiştirebileceğimizi bakalım.

Mac Adresi ile Neler Yapılabilir?

Mac adresi insanlar tarafından korkulan bir terimdir ancak mac adresinin bilinmesi ile yapılabilecek şeyler çok kısıtlıdır. Bir cihazın ağ donanımını tanımak için MAC Adresi kullanılır diyebiliriz. Buradaki durum IP Adresi ile karıştırılmamalıdır. MAC Adresleri sadece ve sadece network içerisinde işe yarar. Ağ dışında işe yaramayacaktır.

Mac adresi nasıl değiştirilir?

Uygulanacak adımlar ;

 1. Denetim masası / Ağ ve internet bağlantıları
 2. Ağ bağlantıları
 3. Geçerli bağlantınızın sağ tıklayıp özellikleri tıklıyoruz.
 4. Yapılandır
 5. Gelişmiş sekmesi
 6. Var olan mac adresinizi öğrenmek için Başlat/Çalıştır/cmd ekranında ipconfig /all yazıyoruz. Mac adresinizi not alın.
 7. Network Address tıklıyıp,
 8. 12 basamaklı Mac adresimizin bir harf veya rakamını dahi değiştirmek yeterlidir.Yeni numaramızı girerken araya (-) işareti yazmayalım resimdeki gibi yapalım.
 9. Tekrar Başlat/Çalıştır/cmd yazalım.Açılan pencerede ipconfig/all yazarak yeni Mac adresimizin değişip değişmediğini kontrol edelim.

Kaynak:
1-http://bidb.omu.edu.tr/wiki/IP/MAC_adresi_nedir
2-http://www.msxlabs.org/forum/donanim/309672-programsiz-mac-adresini-degistirmek-resimli-anlatim.html

Arama Etiketleri:

Mac numarası nedir, mac adresi ile yapılabilecekler, wlan mac ne demek, mac adresi kaç bit.

44 Yorum
 • lütfen bana bir yardım eder msin ?
  benim sorunum şu şekilde windows 10 bilgisaryım ve mac adreini değiştiriyorum modeme rahatlıkla giriyorum 5/10 dk sonra wifi kapanıyor ve açılmıyor birdaha bilgisayar bile kapanmıyor sonrasında tuşdan anca kapatıyorum mac eski haline geitince herşey normal ama degişritince kafayı yiyor wifi neden acaba yardım eder msini lutfen

 • merhaba benim bir sorum olcaktı ağ bağlantılarımda bize ait olmayan bir cihaz bağlı görünuyor
  bu cihazın mc adresi var 00:09:df:ae:3d:cd imi falanda çıkıyor ne yapmam gerek mac adresimi değiştrsem bağlntıyı koparabilirmiyim mac adresinden kişiye ulaşabilirmiyim saygılar…

 • Şafak Selam,

  Konuyu hortlatıyorum :)
  Bir sorum var;
  Benim bilgisayarımın mac adresi external bir disk flash bellek takınca degişiyor neden kaynaklanabilir.
  Yazdıgım bir uygulamada mac adresi dogrulaması istiyorum problem olmuyor bazı bilgisayarlarda ama bazılarında sürekli mac degiştigi için program demoya düşüyor.

  • A.S Açıkçası biraz uzmanlık gerektiren bir durum ama Mac adresi değişmez yapıda diye biliyorum. Belki başka sebepden ötürü oluşan sonuç ; Flash bellek durumuna bağlanmış oluyor..

 • Merhaba. Bir sorum olacaktı. Benim telefonumun wifi ve bluetooth mac adreslerine bakmaya çalıştığım zaman mac adresi bilinmiyor diye birşeyle karşılaşıyorum ve wifi ye bağlanıp bluetooth ile paylaşım yapamıyorum acaba nasıl düzeltebilirim.. Şimdiden teşekkür ederim.

 • merhaba arkadaşlar ben modem arayüzünden kaçak bağlanan macları engellemey çalıştım bunu yaparken sadece kendi bilgisayarımınkini bıraktım. fakat daha sonra benim internetim de gitti modem ışıkları yanıyor ama internete giremiyorum. arayüzde açılmıyor bu sorunu nasıl çözebilirm

 • selam bilen bir arkadaş cevaplarsa çok sevinirim Benim modem ara yüzünde telefonum 2 kere görünüyor yani wifi den 3 telefon bağlı olması gerek çünkü mac filitresi var ben baktığım zaman 4 görünüyor yani ben ,eşim, kardeşim ve yine ben 4. bağlantı yine benim mac adresim anlatabildim mi bilmiyorum ama ….

 • Mac ban yediğimi düşünüyorum, alacağim yeni bir usb wireless adaptörü üzerinden ban yedigim yere baglansam zaten artik farkli bir mac uzerinden baglanmis ve sorunu çözmüş olmuyor muyum?

  Tesekkurler

 • Merhaba, abi benim sorum şu ,ben mac adresimi verip bir ağa bağlandım.sonra o ağa hiç bağlanmadim.başka ağlarda bağlandigim zaman veya telefonun internetiyle internette ne yaptigimi mac adresimi alan şahıs bilebilirmi

  • Devlet bulmak isterse herşeyi bulur. Devlet bazen sessiz kalmayı tercih etsede gerektiğinde gerekeni yapar.

 • Merhaba Mustafa Bey benim sorum su. Mac adresinden telefonun numarasina nasil ulasabilirim. Biri benim modemime izinsiz girip kotami yiyor. O kisiyi bulmam lazim:)

 • eger android telefonuma casus yazilim eklendiyse watsap takip için yapildiysa bunu nasil engelleyebilirim.. mac numarasi değiştirmek ise yararmi

 • Merhaba
  Yeni alinmiş bir ASUS İ7 win8 kurulu laptopu ipconfig/all ile sorgulayıp mac alıyorum. Modemime kayıt ediyorum. Bağlan diyince bağlanmıyor. Sonra tekrar ipconfig/all dediğimde bu sefer pc değişik bir mac adresi veriyor. Bunu birkaçkez yaptım her defasında değişik mac adresleri üretiyor. Neden acaba ve sabit bir mac nasıl oluşturabilir veya bulabilirim? Şimdiden tşkr edrm..

 • Mustafa gürbüz konum biraz özel sizinle veya sizinle aynı konum olan biriyle görusmek istiyorum yardımci olurmusunuz

 • Benim bir skntm var.. Hic elime almadigim bir telefonun mac adresini bulmam gerek… Yardim edebilirmisiniz

 • Abi bi sorum olacak cevaplarsan sevinirim. İyi bir hacker mac adresinden konum bulma, bilgilere erişme vs. Yapabilir mi ? Yapabilirse korunmak icin sadece ip adresi degistirmek yeterlimidir , Mac adresinide degistirmeye gerek varmidir ?

 • Mustafa üstadım konu ile biraz alakar olmasada bir sorum olacaktı mümkünse.
  Herkese merhabalar. Umarım konu hakkında bilgiye sahip arkadaşlar vardır. Yardımlarınızı bekliyorum.
  Öncelikle ben tarayıcı üzerinden online bir oyun oynamaktayım. Reklamamı girer bilmiyorum o yüzden çekiniyorum doğrusu. Herkesin ilk akla geldiği uzay strateji oyunu.(ogame) Şimdi sorum şu ; Benim elimde üst düzey elit anonim proxy programı veya eklentisi var. Bu iplerle 2nci bir hesaba farklı tarayıcıları kullanarak girsem. İp sebebi ile yakalanma riskim varmıdır. Varsa nedir. Nasıldır. Veya ne yapsam yakalanmam. Bu bahsettiğim proxyler, dünya üzerinde en iyi kabul edilen gelişmiş proxy sorgulama sitelerinde dahi ip gizleyen, proxyler.
  Konu hakkında sürekli okuyorum kimisi diyor, hiçbir şekilde ip olayından kaynaklı yakalayamazlar. Kimiside diyorki, Sadece ip numarası değil işte efendim ethernet nosu cart nosu curt nosu kayıtları varmış bunlardan bulurlarmış. Kimisi mac numarasından bulur diyorlar. Benim bildiğim ise İp numaralarına bakılıyor. Kullanılan ekran çözünürlüğüne bakılıyor. Lütfen konuya müdahil arkadaşlar cevap verirse sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Dipnot: ( Bu işi gerçekleştirebilmek için ücretli programlar varsa. Onada varım. )

  Amaç multi yapmak değildir. Saldırı, nakliye vs vs. Kendi ittifağımdaki arkadaşlarım ofline iken. Onların hesaplarına girip ay’larından radar yapmak. Ama buda oyun kurallarına göre illegal bir hareket. Acaba derin bir incelemede Admin panelden bu gibi durumları tespitler nelere bakılarak yapılıyor. Ne gibi hususları baz alıyorlar. Ve en önemlisi yakalanmama gibi bir durum söz konusumudur. Lütfen yardım bekliyorum. Herkes sağlıcakla kalsın. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 • üstad paylaşım için teşekkürler. Biraz karışık olacak ama. Şöyle sorabilrmiyim. aynı bilgisayardan 2nci bir oturumu açsam mac adresini 2nci oturumdan değiştirsem. Ana oturum hesabımdada mac adresim değişirmi. Yani amacım ana oturumdan girdiğim sitelere. Admin panelden mac adresime ulaştıklarında görecekleri bilgilere. 2nci oturumdaki hesabı görmemeleri. böyle birşey mümkünmüdür. cevap bekliyorum sayın hocam. Teşekkürler tekrar paylaşım için.

 • mac adresi aynı bir insanın tc si gibidir o da onlara ait bir adrestir aynısından bir tane daha olmaz

 • Merhaba.Kız arkadaşımın MAC adresini ve Telefon ip’sini biliyorum.Onun telefonuna nasıl bağlanırım yada izlerim ?

 • “telefonun mac adresine dayalı bir filtrasyon yapılmış” Derek nasıl birsey oluyor onu pek anlamadım . Bahsettiğin uygulamalardan güvenilir bir tane varsa bana önerebilirmisin lütfen . Ayrıca wi-fi mac adresinde yapılacak degisiklik anlık mi yoksa tamamen mi değişecek . Dediğin gibi herhangi bir sorun olduğu zaman eski wi-fi mac adresini geri alabilecek miyim . Bana yardımcı olur isen çok makbule geçer

 • Büyük ihtimalle telefonun mac adresine dayalı bir filtrasyon yapılmış. Android bir cihaz ise Google Play üzerinden edinebileceğin uygulamalarla mac adresini değiştirebilirsin ancak çok güvenli yazılımlar değil bunlar, aklında bulunsun.
  Saygılarımla.

 • Şöyle anlatayım . Ben bir görüntülü sohpet kulainoyordum ama engel yedim . Basma bir hesap dedim, telefonum a başka bir hat takip denedim , vpn adresini değiştirip denedim ama yine de hesap askıya alınmıştır diyor . Yani nerden engellendim ben bilmiyorum . Aceba wi-fi mac adresinden mi engel yedim eğer öyle ise o adresi değişebilir miyim

 • Merhaba ben birsey sormak istiyorum. Ben bir görüntülü site kulanoyrdum ama engel yedim .program in adı azar belki bilirsiniz . Yemiş olduğum engel wifi mac üzerinden olabilir mi acaba. Hattı değiştim , vpn yi değiştim, başka bir internet üzerinden giriş yaptım , başka bir Hesap ile giriş yaptım ama neyi denedim ise olmadı bir tek bu kaldı .olabilir mi aceba. Ve olur ise nasıl düzeltilmesi gerek

 • MAC ADRESİNİ KAYDEDEREK DİĞER BİLGİSAYAR VE TELEFONLARA İNTERNET DAĞITAN BİR BİLGİSAYAR DİĞER KULLANICILARIN GİRDİĞİ İNTERNET SİTESİNİ GÖREBİLİR Mİ

  • Eğer ortamda bir güvenlik duvarı cihazı yada yazılımı var ise rahatlıkla görebilir.

 • Peki İnterneti, MAC adresini kaydederek diğer bilgisayar ve telefonlara dağıtan, (yani internet şifresi bilinse dahi MAC adresini o ana bilgisayara kaydetmeyen telefondan internet bağlantısı yapamayan kişi) bu ana bilgisayar MAC adresi ile interneti dağıttığı bilgisayardan diğer kullanıcıların girdiği internet sitesini görebilir mi?

 • merhaba.size bir şey sormak istiyorum.sevgilim bana telefon hediye etti.acaba mac adresini biliyorsa benim telefonda yaptığım şeyleri izliyor olabilir mi? mesela mesajlarımı okuyabilir mi?whatsapp hackle ilgili bir yazı okuyunca garip bir hisse kapıldım.kendisi bir yazılımcı.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Her anlamda dikkat etmekte fayda var .. Ama arkadaşınız bu işlerden anlıyorsa birkaç kez ağzından bunu çıkardıysa dikkat etmekte fayda var.

  • saklicak bişeyiniz yoksa bundan niye korkuyorsunuz ? whats görse ne olur ? yada msj larinizi ? sonuçta hayat arkadaşiniz değilmi ve hakki değilmi ? özel hayat diye bilirsiniz bir kişiyi hayatiniza aliyorsaniz zaten özel kalmaz tek kişi olmuşunuz demektir bu sizin söyledikleriniz birlikte oldunuz kişiye haksizlik değilmi ? sizin sevgiliniz olsam 2 kere da düşünürdüm şu sözlerden sonra yazilimci kardeşimizin bence şiddetle takip edip hayatina sokup sokmucana karar vermesi lazim ben olsam bu halinle bile sokmamda belki çok sevmiştir.

 • Peki Android İşletim Sistemlerinde Nasıl Yapıcaz Bir Program biliyorsanız bizimle paylaşırmısınız ??

  • Fethullah merhaba,
   Android cihazlarda cihaz ayarları kısmından Mac adresini rahatlıkla öğrenebilirsin.
   Çok yakın zamanda bu konuyla ilgili bir yazı hazırlarım.
   Saygılarımla…

Bir cevap yazın