MAC Adresi Girdiğimiz Siteler Tarafından Öğrenilebilir Mi?

Bildiğiniz gibi her gün hepimiz onlarca site üzerinde geziniyor, paylaşımlar yapıyor, dosya yüklüyor yada dosya indiriyoruz. Ziyaret ettiğimiz siteler bize ait olan Ip adreslerine kolaylıkla erişebiliyor. Yani ziyaret ettiğimiz her site Ip adresimizi belirleyerek saklayabiliyor. Ancak bunun yanında bir de Mac adresi denilen bir bilgi var ki, mac adresinin gizliliği biz sıradan kullanıcılar için çok daha önemli bir konu.

Ziyaret ettiğimiz siteler Mac adreslerimize ulaşabilir mi?

MAC adresi dediğimiz bilgi girdiğiniz sitelerde tarafından görüntülenemez. MAC adresi ağ kartınıza üreticisi tarafından gömülmüş ait eşsiz bir değerdir. Girdiğiniz web sitelerinin MAC adresinizi almaları normal şartlarda mümkün değildir. Ancak bilmeden yüklediğiniz herhangi bir yazılım bunu mümkün kılabilir.

Google Chrome Kullananlar Dikkat!

Google tarzındaki siteler sadece IP adresi değil, kullanıcı bilgisayarın adı, internet tarayıcısının versiyonu, tarayıcının adı ve daha pek çok bilgiyi edinerek, saklar fakat bunun içinde MAC adresi bulunmamaktadır. Ancak Google Chrome tarayıcısı Google’a şirketine ait bir yazılım olduğundan dilediği takdirde MAC adresini alabilir. Google’un Adsense hesaplarında ve Youtube kanallarında yaptığı hesap silme(banlama) işlemlerinde Mac adresi tabanlı ulaşımlar yaptığı çok açıktır.

Bir cevap yazın