Linux İşletim Sistemi: Linux Nedir?

Linux , diğer sistemler örnek alınarak geliştirilen bir işletim sistemidir . Linux’un önemli bir özelliği açık kaynak kodlu yazılmasıdır. Açık kaynak kullanımı bu sistemi kullanan kişinin yazılım üzerinde değişikliğe gidebilmesidir. Linux, çoğu bilgisayar platformunda sorunsuz ve çokça tercih edilen bir işletim sistemidir.

Bu işletim sistemi her türlü bilgisayar kaynaklı araçta kullanıla bilmektedir. Bunlar netbook, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayar, sunucu bilgisayarları, iş bilgisayarları ve akıllı telefonlar olmak üzere çoğaltıla bilmektedir. Linux, kişisel olarak kullanılmanın yanında. Dünya’da ki en büyük 10 hızlı süper bilgisayarında da kullanılmaktadır. Linux’un bu kadar geniş bir kulanım kitlesinin oluşmasın da ki en büyük etken açık kaynak kod uygulamasının olmasıdır.

Bu kodla beraber ister kişi ister büyük yazılım firmaları olsun yazılımlarını istedikleri gibi yönetebilme imkanları elde ettikleri için Linux’ tercih etmektedirler. Linux içerisinde aynı anda birden fazla programı çalıştırabilme imkanı sunmaktadır.

Bunun yanında direkt olarak internete bağlanma imkanı da vardır. Bu imkanı sayesinde internet üzerinde bütün kullancıların kendi görüşleri yada program hakkındaki eksiklikleri belirterek bu yanlışlıkları düzeltmek için ortak çalışabilmektedirler.

Bu sistemin en büyük avantajı tamamen ücretsiz olması olarak düşüne biliriz. Bunun yanında en çok beğenilen yanı ise programın takılmadan birçok karmaşık programı aynı anda çalıştırsanız bile bilgisayarınız sorunsuz çalışabilmektedir.
Kısacası günümüz teknolojisinde bireysel yada büyük şirketler olarak bu sistemin kolaylığından faydalanmaktadırlar.

Bir cevap yazın