Ana sayfa Rehber Linkedin Ne İşe Yarar?

Linkedin Ne İşe Yarar?

Linkedin Facebook ve Twitter gibi sosoyal ağlardan biridir. Her sosyal ağın kendine göre farklılıkları olduğu gibi Linkedininde kendine has farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıkların en önemlisi çalışma hayatına yönelik olmasıdır. Yani bir nevi iş hayatındaki paylaşımlarının yer aldığı bir sosyal ağdır.

Linkedin kullanıcıları profesyonel iş ve kariyer ortamında yapmış oldukları yenilikleri ya da üretmiş oldukları yeni ürünleri sosyal ortamda sergiledikleri , halka duyurdukları ve reklamlarını yaptıkları sosyal bir sitedir.

Burada oluşturduğunuz profil sizin öz geçmişinizi ifade eder. Linkedinin tanımındada bahsedildiği üzere dünyanın en büyük profesyonel ağı olma özelliği olma özelliği taşımaktadır.

Yapılan araştırmalara göre linkedin satın alma sürecinde Bilgi teknolojisinde büyüyen ve yaygınlaşan bir etkiye sahip olmuştur. Bilgi teknolojisi içerisinde en çok yarar sağladığı konu karar verme sürecini etkilemesidir.

Linkedin Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Şirketler işe alacakları kişiler hakkında kolay bilgi sahibi olabilmeleri için bir program gerekiyordu bu açığı linkedin kapatmıştır. Bu sayede işe aldıkları insanların öz geçmişlerine buradan kolayca ulaşabilmişlerdir ve kişiler hakkında kolayca bilgi sahibi olmuşlardır ve olmaya da devam etmektedirler.
2003 yılında kurulan linkedin günümüz itibariyle on üç yıllık sürecini geride bırakmış ve yaklaşık olarak iki yüz yirmi milyon kullanıcıya sahip olmuştur. Bu kullanıcılar arasında üç milyon Türkün olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde 2011 yılına kadar yaygınlaşmamıştır.2012 yılı istatistiklerinde ise yılın en çok kullanıcı sayısının arttığı ülkenin üç milyon kullanıcı ile Türkiye olduğu açıklanmıştır. Geleceği parlak olan bir ağ diyebileceğimiz gibi bütün şirket ve iş sahibi olmak isteyenlerin burada hesap açmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu sayede ülkemizde de işe alma ve işe girme konusunda daha hızlı gerçekleşeceğini düşünüyorum, tabi ki siteye doğru bilgilerin girilmesi halinde.

Linkedinin kullanıcıları yaklaşık %85 i linkedini iş amaçlı kullanmaktadır. Kullanıcıların %73 ü ise bilgi teknoloji alımlarını bu site üzerinden gerçekleştirmektedir.
Bilgiye daha hızlı sahip olma konusunda diğer ağlara göre %54 ile birinciliği taşımaktadır. Bunu % 43 ile twitter ve % 34 ile facebook takip etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here