Lazer PTZ Kamera Nedir?

Lazer PTZ kameralar halk arasında bilinen adıyla mobese kameralarıdır. Bu tarz kameralar çok farklı isimlerle çağırılabilmektedir. Speed Dome kamera, mobese kamerası, PTZ kamera gibi farklı farklı isimlerle anılmaktadır.

Lazer PTZ kameralar diğer kameralara oranla yüksek teknik özelliklere sahiplerdir. PTZ’nin açılımı Pan, Tilt ve Zoom’dan gelmektedir.

Pan: kameranın sağa sola dönmesi,

Tilt: Yukarı aşağı hareket etmesini,

Zoom: Yakınlaşıp uzaklaşa bilmesini anlatmaktadır.

Önceleri Lazer PTZ kameralar yüksek maliyetleri sebebiyle ülkemizde çok fazla tercih edilmemekteydi. Ancak günümüzde fiyatları belirli bir seviyeye düştüğünden başta savunma ve güvenlik sektörü olmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Lazer PTZ kameraların görüntü kaliteleri çok yüksek olduğu gibi 50x’e kadar dijital yakınlaşma yapabilmektedirler. Ayrıca 30x e kadar optik zoomları vardır. Optik zoomlarda görüntüde dağılmalar yaşanmaz. Bu yüksek teknik özelliklerinden dolayı özellikle güvenlik alanında Türk Polisi tarafından yoğun biçimde kullanılmaktadır.

Lazer PTZ kameralar nerelerde kullanılabilir?

Speed Dome kamera olarakta anılan Lazer PTZ kameralar her türlü dış ortamda sorunsuz olarak çalışabilmektedir. Özellikle yağmur, kar, soğuk, sıcak, çok nemli yada çok kuru dış ortamlarda sorunsuz bir şekilde görüntü aktarımı yapabilmektedirler.

Bugün Türkiye’de Aselsan’da Speed Dome PTZ kameralar üretebilmektedir. Ancak bu ürünlerin yerlilik oranları bir hayli düşüktür. Neredeyse sadece yazılımları yerlidirde denilebilir.

Lazer PTZ kameralar DVR denilen Dijital kayıt cihazları yada bilgisayarlar üzerine görüntü kaydı yapabilmektedir. Klavye ve mouse ile de kontrol edilebilen bu kameralar aynı zamanda kontrol klavyesi denilen joystickler üzerinden de rahatlıkla kontrol edilebilmektedir.

Özellikle çok uzun mesafelere optical zoom özellikleri ile ulaşabilir ve görüntü netliği kaybolmadan sahadan görüntü aktarabilir, şahıs yüzlerinin ve araç plakaların okunması sağlayabilir. Plaka okuma sistemleri ile ilgili detaylı bilgiyi alttaki yazımızda vermiştik.

Lazer PTZ kameraların tam olarak yeteneklerini anlayabilmek için altta bulunan videoyu mutlaka izlemelisiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=TmneCdLDPR0

Bir cevap yazın