Laptopu Fişe Takılı Kullanmak Zarar Verir Mi?

Dizüstü bilgisayar sahibi her teknoloji meraklısı insanın kafasını kurcalayan bazı kronik sorular vardır. İşte o sorulardan biride bilgisayarın fişe takılı halde mi yoksa şarjda mı kullanmak gerektiği sorunsalıdır. Aslında bu iki durumunda getirdiği tercihler doğrultusunda sonuçlarını irdelemek gerekir.

İki durumunda son kullanıcıya hazırladığı bazı kötü sonlar vardır ve bunlara hazırlıklı olmak gerekir. Hazırsanız başlayalım.

laptop battery
Laptopu şarjda kullanmak zarar verir mi?

Bizim gibi ülkelerde enerji dağıtan şirketlerin ne zaman kesinti yapacağı bilinmediğinden laptopun bataryasını çıkararak direk fişe bağlı halde kullanmak bilgisayarınız açısından son derece sakıncalıdır. Çünkü ani gidip gelen elektrik enerjisi neticesinde halk arasında Anakart Yanması diye bilinen durum başınıza gelebilir ve böylece bilgisayarı ele almış olursunuz.

laptop bataryasını çıkarmak

Laptop bataryası sürekli doldur boşalt yapılmalı mı?

Teknolojiyi ağzına sakız etmiş bazı ergen teknocuların söylediğine göre doldur boşalt yapmaya yeni nesil bataryalarda gerek yoktur. Ancak bu kocaman bir yalandır, lider teknoloji üreticisi dev firmalar bile bataryaların sürekli prizde takılı halde olmadan ara sıra doldur boşalt yapılması gerektiği konusunda hem fikirdirler.

Sonuç:

Kısacası dizüstü bilgisayarınızı bataryası takılı halde sürekli fişte kullanmanız durumunda başınıza gelecek en kötü senaryoda fiyatı 80-100 tl arasında değişen yeni bir batarya pil almak ihtiyacı hasıl olur ancak diğer taraftan bataryası çıkarılmış direk fişte kullanılan laptopunuz olası bir elektrik akımı dalgalanmasında sizlere en pahalı donanımlarının yanması sonucu elveda diyebilme ihtimali yüksektir. Seçim sizin.

Bir cevap yazın