KYK Bursu Kimlere Çıkar?

Genel anlamda burs, ihtiyacı olan öğrencilere karşılıksız verilen paradır.  Genelde her ay verildiği gibi bazen tek seferlik veya belirli aylarda da verilebilir. Bu durum dünyanın hemen hemen her yerinde bu şekildedir.  Bizim ülkemizde burs denilince ilk olarak aklımıza Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) yükseköğrenimde okuyan öğrencilere verdiği burslar geliyor.

Şöyle ki ülkemizde çok sayıda üniversite öğrencisi olduğunu düşünürsek ve bu kişilerin sosyo-ekonomik durumları, okul bittikten sonra iş bulma imkânı, ülkemizdeki işsizlik oranı gibi faktörleri göz önüne alarak burs olayının oldukça önemli olduğunu görüyoruz.

Kyk geri ödemesiz burs kimlere çıkar?

Bu soruya cevap vermeden önce bu burs için kimlerin başvurabileceğine bakmakta fayda var. Aşağıda belirtilen durumlar içim şartlarınız uyuyorsa başvuru yapabilirsiniz.

  • Ön lisans öğrencileri,
  • Lisans öğrencileri,
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
  • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
  • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
  • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler.

KYK burs başvuruları sırasında sizlerden bir de ayrıca kredi başvurusu yapmanızı ister. Kredi yani geri ödemeli olarak her ay devletin size verdiği paradır. Okulunuz bittikten sonra birkaç yıl içinde belirlenen miktarı devlete geri ödersiniz. Tabi bu esnada iş bulmuş veya bunu ödeyecek durumunuzun oluşmuş olması gerekir. Aksi halde biriken kredi miktarını ödemek oldukça zor olacaktır.

İşte tüm bunları da düşününce burs çıkan öğrenciler için şanslı diyebiliriz. Şanslıdır çünkü hangi kriterlere bakılarak burs verildiği konusunda maalesef somut bir açıklama veya bilinen bir şart yoktur. Böyle konularda çoğumuz burs çıkan kişilerin gelirlerinin düşük olduğunu ve ihtiyacı olan kişilere verildiğini düşünürüz.

Fakat gördüğümüz kadarıyla böyle bir kriter yoktur. Mesela bütün kardeşleriniz öğrencidir ve ailenizin geliri çok da fazla değildir başvurursunuz ama size burs çıkmaz. Veya annesi çalışmayan babası asgari ücretle çalışan arkadaşınıza da burs çıkmamış olabilir.

Burs için başvuru yaparken zaten ailenizin gelirini bildirmeniz istenmektedir. Yani kurum burs vereceği kişilerin maddi durumunu bilerek kişileri belirlemektedir. Ama ilginç olan şudur ki, anne babası memur olan, ailesinin evi ve arabası olan bir kişiye de burs çıkabilmektedir.

O halde gelir ve mal beyanı yapmanın bu belirlemede ne etkisi olduğunu maalesef bilemiyoruz. Ayrıca çoğu kişi de bu gelir beyanında sabit bir geliri olmadığı için farklı beyanlarda bulunabilmektedir. Örneğin ailesi ticaretle uğraşan bir kişi ailesinin ortalama gelirini (yani net olmayan) bildirmiş olabilir ama memur veya işçi olan kişilerin net gelirleri zaten bellidir neyse onu yazmak zorundadır.

Hal böyle olunca verilen bu bilgilerin nasıl değerlendirildiği kurum tarafından açıklanmadığı için ailenizin gelirinin burs ya da kredi almanızı nasıl etkileyeceği bilinmemektedir. Etrafımızda gördüğümüz örneklere bakarak bu kesinlikle böyledir demek de çok sağlıklı olmayacaktır. Kyk bugüne kadar bu bursu neye göre veya kime göre verildiğine dair bir açıklama yapmamıştır. Bundan sonrası için de bir açıklama yapılmadığı sürece bu durum değişmeyecektir.

Bir cevap yazın