Koss PortaPro Kulaklık

Merhaba arkadaşlar size yıllar yılı Retro Sayılabilecek düzeyde yaklaşık 30 yılı devirmiş kaliteli mi kaliteli taşınabilirliğin dibine vurmuş kalite kelimesinin anlamını tam anlamıyla karşılayan F/P ürününden , Koss PortaPro bahsedeceğim. Retro tipi olsa da kendi zamaninin futuristik tasarim anlayisiyla gelistirilmis bir kulaklik oldugu icin bir star trek havasi yansitiyor. Hani bakarsiniz ya eski uzay dizilerinde her sey ileri teknoloji gibidir ucarlar olur olmadik seyler yaparlar ama kontrol odasindaki bilgisayarin tuslari su vanasi gibi kocamandir; o anlarin kulakligidir sanki gunumuzde yasayan.

Koss PortaPro Kulaklık bütün detaylardan kopmadan müzik dinlerken hafif boyutu ve taşınabilirliği sayesinde yanınızda ayırmayacağın bir ekipman olacaktır.

Ofiste veya metro/metrobüs gibi sıkışık olabilecek toplu taşıma araçlarında kullanılması, dışarıya çok ses vermesi sebebiyle biraz sorunlu olabilir ancak fiyatına göre performansı tek kelimeyle mükemmeldir, hele ki şarkılarınızı .FLAC formatında dinliyorsanız bu mükemmelliği daha da bir güzel hissederseniz…Birçok teknolojik sitelerinden de övgüyle bahsedilmiş bir kulaklıktır.

Amazon.com’da kullanıcılar tarafından 5 üzerinden 4,5 yıldız ile ödüllendirilmiştir.

Cnet’te dinleyicilerden 10 üzerinden 8,9, editörlerdense 8,3 puan almıştır.

Cnet’te “En İyi 5 Kulaklık” arasında gösterilmektedir.

Hi-fi headphones’ta, “En İyi 10 Kulaklık” arasında gösterilmektedir.

Mümkünse türkiye’deki kazıkçı teknomarketlerden değil yurtdışına gittiğinizde (veya yurtdışında arkadaşınız varsa onlara sipariş ederek) daha düşük yeküne gelebilecek fiyatlardan alınması tavsiye edilir.Şimdi şunu belirtmekte fayda var, Kulaklık Efsane oldu diye onu fahiş!e fiyatlardan satanlardan vede kur etkisiyle F/P oranından gitgide uzaklaştığını düşünüyorum..

Kulaklık olarak efsanevidir, basları kulak kemiklerinize kadar verir rahatlıkla. şu ana kadar kullandığım kulaklıklar arasında açık ara en iyisidir ki bunların arasında “noise canceling” aparatları olan şeyler de vardı. ancak bu kulaklıkların iki sorunu vardır;

Birincisi bu kafa genişliğini ayarlamak için kullanılan plastik kare nanelerin dikkatli kullanımda dahi düşmesi, yapışkanları tutamıyor sanırım, ki bunu siyah elektrik bantları ile bir defa sararak engelleyebilirsiniz.

ikincisi de bunun kulaklık çıkışlarının kırılmaya çok müsait olması. kabloyu biraz daha iyi bir materyalden yapabilirlermiş…ama versiyonlardaki yenilemeler ile bunları aştıklarını düşünüyorum.

Ayrıca Koss PortaPro uzun süreli kullanımlarından dolayı biraz ağrılara sebep olacağını düşünüyorum ki bende Sennheiser Hd407 yaşattığı sıkıntıyı bildiğime binayen bununda bu şekilde yapacağını düşünüyorum. Ama Kaliteli ses  uğruna bazı feragatlarda bulunmak iyidir..

9c6e
KUTU İÇERİĞİ

Ürün bilgileri

Genel Özellikler
İdeal Kullanım Alanı: Hi-Fi & Profesyonel
Kulaklık Tipi: Kulaküstü
Renk: Siyah
Bağlantı Şekli: Kablolu (3.5 mm)
Mikrofon: Yok
Ses Çıkış Modu: Stereo
Frekans Aralığı (Hz): 15 – 25.000
Empedans (ohm): 60 Ω
Hassasiyet (dB): 101 dB SPL/1mW
Kablo Uzunluğu: 120
Kablo Tipi: Simetrik
Aktif Gürültü Engelleme: Yok

Taşınabilir cihazlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış Koss PortaPro Kulaklık, ilk duyurulduğu 1984 yılından beri evrim geçirerek günümüze kadar gelmiş ve ‘kişisel dinleme’ konusunda bir standart halini almıştır. Koss’un en çok tercih edilen kulaklığı olma özelliğini koruyan PortaPro, 15 – 25.000 Hz frekans aralığı ile dinlediğiniz müzikteki tüm detayları olanca berraklığıyla kulaklarınıza ulaştıracaktır.

portapro-3
Ultra Taşınabilirlik

İnce polyester film ile üretildiği için, içerdiği elemanlar esnek değil sabittir ve bu da mekanik distorsiyonu en aza indirger. Böylece mükemmele yakın ses tecrübesi yaşatır.

Neodim mıknatıslar ile düşük voltajlı MP3 çalar, disk çalar gibi cihazlardan bile yüksek ses alınabilmesini sağlar.

Oksijensiz bakır ses bobinleri, sinyal aktarımını ve iletimini geliştirerek daha temiz bir sese ulaşmayı sağlar.

Spor yaparken, yürüyüşte, işte ve yolculuklarda, kısaca her ortamda ideal bir kulaklıktır.

Yukarıda kısa da olsa birtakım özelliklerinden bahsettim.. Şimdi Koss PortaPro Ses kalitesindende bahsetmek istiyorum.. ;

koss-porta-pro-ktc-xl# 101 Db oranı ile yeterli  beslemede asla sıkıntı çekmiyoruz. Cihaz birçok taşınabilir cihazın dostu niteliğinde..Lakin bahsetmek istiyorum ki kablosu 1.2  yeterli düzeyde..

Sahnesi yeterli düzeyde temiz.. ; Sahnesi temiz ve güzel fakat arada uğultular da duyduğumu belirtmek isterim.. ki bu tür kulaklıkların fiziksel özelliğinden kaynaklı bir durum olsa gerek..

Bass konusuna gelirsek ; Bass konusunda gayet yeterli…  tatlı bir bass esiyor ama arada Tizlerin önüne fazla geçmeden gereğini yapıyor..

Tiz olarak ; Kulaklıklarımızı tırmalamayan temiz patırtısız detaylı doğal bir tiz.. ama Bass sesin üstüne çıkıp törpülemiyor.. detayından birşey kaybetmiyor.Tizler konusunda yeterli düzeye sahiptir.. Zaten kulaklığın genel alma sebebi biraz daha bass ağırlıklı dengeli ses dinlemek..

MidSes olarak ; Temiz her kanalda ayrı sesleri duyuran derinden tok tok ses veren bir düzeyde..Mid seslerinde bizi üzmüyor.. tabi doğru EQ ayarları vede ses teknolojileri (Srs audio/Dolby) ile daha iyi sonuçlar da almak mümkün…Ama çok yeterli bulmadığımı belirtiyorum.

Ses Yalıtımı ; Kulaklığın yeterli düzeyde ses yalıtımı vardır.Lakin fizyolojik yapısından ötürü dışarı ses verme durumu pekala mümkün B

Test için kullanılan cihaz ; Nokia C6-01 & HP(Srs Audio Pc) & Asus Tablet

portaproearcushions
Kulaklık Süngeri

Test parçaları ;

Nikos Vertis 10Xronia

Mylene farmer  Pardonne Moi.Flac

Armin Van Buuren –  Eternity(Synth Mid Tizz)

portapro
RETRO

10 puan üzerinden earbuds’ları takarak fiyatına göre değerlendirme yapacak olursak:

Bass : [9 – |||||||  ]
Mid :  [6 – |||||||  ]
Tiz :    [5- |||||||   ]

Yani kısaca şöyle özetleyebiliriz;

Artıları (+)
—————————————-
– F/P bass’lar harika
– 32 Ohm olması
– 102 dB olması
– Dayanıklı Kablosu
– Hoparlör’leri dairesel şeklinde olması
– Jack kısmı “I” şeklinde olması
– Basslar tatlı ve ayrıntıları kaçırmadan dinleyebilmek.

Eksileri (-)
—————————————–
– Taşınabilir üst düzeyde olmasına rağmen sağlamlıktan biraz ödün verilebiliyor..

– Görünümünün biraz eski olması hasebiyle modernlikten uzak

– İnsan seslerini (vocalleri) biraz yapaya kaçabilir..(şahsi)

– Kulağa tam olarak oturmaması vede bir zaman sonra sıkabilmesi ayrıca çok hızlı haraketlerde kulaktan düşebilme durumu.

Kulaklığın Özelliklerinden Bahsettim umarım işe yaramıştır.. 

Saygılarımla.

Bir cevap yazın