Haberler

KGYS Nedir?

KGYS açılım olarak Kent Güvenliği Yönetim Sistemi demektir. KGYS kavramı önceleri mobese olarak tabir edilen ve Türk Polis Teşkilatının yurt içinde güvenliği sağlamak amacıyla kentlerde bulunan cadde ve sokakları 7 gün 24 saat esasıyla izlemeye başlaması ile doğmuştur. KGYS tam anlamıyla cadde ve sokaklarda bulunan kamera görüntüleri ve çevre güvenlik kameraları ile şehir girişlerinde bulunan PTS yani Plaka Tanıma Sistemine düşen plaka kayıtlarının belirli bir merkeze aktarılması, bu merkezde toplanan verilerin ihbar hattına düşen çağrılarla birleştirilmesi sonucu topyekün bir güvenlik donanımını ifade eder.

Kent Güvenlik Yönetim Merkezleri

Kent içerisinde bulunan noktalardan gelen görüntülerin ve vatandaşlardan gelen ihbarların toplanarak yoğurulduğu ana merkezler Kent Güvenlik Yönetim Merkezi olarak anılmaktadır. Bu merkezlerde toplanan görüntüler ve bilgiler operatörler tarafından anlık olarak izleyerek kentin huzur ve güvenliğinin sağlanmasında büyük katkı sağlamaktadırlar.

Okulların güvenlik kameralarıda sisteme entegre ediliyor

Yakın zamanda başlanılan ve şu anda çalışmaları devam eden proje kapsamında illerde bulunan ilköğretim ve lise gibi eğitim kurumlarınında çevre güvenlik kameraları polis merkezlerine aktarılarak okulların çevresinde oluşabilecek güvenlik problemlerine anında müdahale edilecek.

 

Alış Veriş Merkezlerine Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kuruluyor

Ayrıca farklı bir proje kapsamında avm otoparklarının girişlerine plaka tanıma sistemleri kurulacak ve giren çıkan araçlar an be an merkezden sakınca sorguları yapılacak. Örneğin çalıntı veya ikiz plakalı bir araç giriş yaptı, kolluk kuvvetleri anında müdahale edecek.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top