Ana sayfa Rehber Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK) Nedir?

Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK) Nedir?

Bildiğiniz gibi Türkiye’de enerjinin arzında çok büyük problemler var. Yani bizim gibi 20’li yaşlarının ortalarına gelmiş insanların çocukluk yıllarında da uzun süren elektrik kesintileri oluyordu, yıl oldu 21.yy hala uzun süreli enerji kesintileri oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye genelinde meydana gelen elektrik kesintisini hatırlatmama gerek yoktur sanırım. İşte tamda böyle bir ortamda anlık olarak verilerle çalışan yada sürekli üretim yapan bir fabrika için Kesintisiz Güç Kaynakları vazgeçilmez birer ürün haline gelmiştir. Peki nedir bu kgk? Hazırsanız başlayalım.

Kesintisiz Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

Kesintisiz Güç Kaynakları elektrik enerjisi tamamen kesildiğinde jeneratör devreye girene kadar geçen sürede sisteme enerji vererek cihazların kapanmadan işlemlerine devam etmesine olanak sağlar. Örneğin ofiste önemli bir yazı yazıyorsunuz ve elektrik aniden gitti. Eğer bilgisayarınızın elektrik kablosu ups hattı olarak bilinen kgk’nın beslediği prize bağlı ise bilgisayar hiçbir şekilde kapanmayacaktır. Böylelikle sizde verilerinizi kaybetmeden kaydetme imkanına sahip olabilirsiniz.

Kesintisiz Güç Kaynakları üzerindeki bataryalar sayesinde sistemi 5-10 dakika aralığında besleyebilirler. Bu süre içerisinde sistemde varsa jeneratör devreye girer. Yok ise süre sonunda sistem enerjiden yoksun kalır. KGK ve Ups aynı şeyi ifade etmektedir. Ancak halk arasında kesintisiz güç kaynakları ile jeneratörler birbirine karıştırılır. Jeneratörler içerisinde bulunan yakıtları sayesinde sistemi uzun süre elektrik enerjisi ile besleyebilirler.

Kesintisiz Güç Kaynağı (ups) Çeşitleri

Online UPS: Kullanılan elektriği sürekli olarak kesintisiz güç kaynağından alan, şebeke gerilimi varsa şebeke vasıtası ile akülerini şarj eden kesintisiz güç kaynağı çeşididir.

Off-Line UPS: Şebeke elektriği istenilen değer aralığında ise  elektriği doğrudan şebekeye  hattından besler ancak değerler farklı olduğunda kesintisiz güç kaynağı üzerinden beslenen UPS türüdür.

Line-Interactive UPS: Şebeke elektiriği varsa şebekeyi ayarlayarak yüke veren, şebeke kesildiğinde kesintisiz güç kaynağı konumuna geçen ve kısa süreli zamanlarda besleme yapabilen türdür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here