Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) Nasıl Kullanılır?

Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) Emniyet Genel Müdürlüğü’nün şiddete uğrayan kadınlara anlık olarak ulaşarak meydana gelmesi muhtemel maddi ve manevi zararları önlemek üzere uygulamaya konmuş mobil aplikasyonudur.

Bildiğiniz gibi ülkemizde kadına şiddet vakaları bir hayli fazla. Önceleri evli karı kocalar kavga edip eski adıyla karakollara yeni adıyla Polis Merkezlerine düştüklerinde orada bulunan babacan polis memuru tarafından barıştırılarak evlerine geri gönderilirlerdi. Tabi eve gidince dayak ve şiddet aynen devam ediyordu. Eminim buna benzer vakalar halen yaşanmaktadır Türkiye’de. Ancak devletin ve Emniyet Teşkilatı’nın bu tarz olaylara bakış açısı yavaş yavaş değişiyor.

Eşinden şiddet gören kadını kocası ile barıştırıp evine geri gönderen kolluk kuvvetlerinin yerini artık şiddet olaylarına proaktif ve hızlı bir şekilde müdahale etmek isteyen bir teşkilat yapısı yavaş yavaş belirmeye başlıyor.

Konuyu fazla uzatmadan KADES uygulamasının tam olarak ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Diyelim ki eşinden fiziki manada şiddet gören bir kadınsınız. Evde size şiddet başladığı anda hemen akıllı telefonunuzdan KADES uygulamasına giriyorsunuz ve tuşa dokunuyorsunuz.

Tuşa dokunmanızla birlikte size en yakın Polis Merkezine uyarı düşüyor ve ilgili Polis Merkezi’nden bir polis ekibi ikametinize doğru yola çıkıyor. Büyükşehirlerde süre uzayabilir belki ama standart bir Türkiye il veya ilçesinde 10 dakika olmadan Polis kapınıza geliyor.

Uygulama birçok açıdan avantajlı. Neden? Çünkü şiddete maruz kaldığınız anda cep telefonunuza sarılarak telefon açmanız yada polisten yardım istemek için “155 Acil İhbar Hattı” nı aramanız durumunda karşınızdaki insandan göreceğiniz şiddetin hem artma ihtimali var hemde size şiddet uygulayan kişinin telefonu sizin elinizden alma ihtimali. Bu yüzden uygulamaya girip dokunmanız sadece birkaç saniyelik bir iş. Ve belkide bu uygulama sizin hayatınızı bile kurtarabilecek bir işlev görebilir.

Peki her şey tamam ama Kades uygulaması nasıl kullanılır? Şimdi buna bakalım.

KADES Nedir, Nasıl Kullanılır?

Öncelikle uygulamanın hem Android hem de iOS tabanlı cep telefonları için sürümleri mevcut. Kullanmış olduğunu akıllı cep telefonunuzun uygulama marketine girerek arama kısmına “KADES” yazıp aratmanız yeterli. Uygulamayı cep telefonumuza indiriyoruz.

Uygulamaya giriş yapmamızın ardından aşağıda bulunan görseldeki form gözükecektir. Formu eksiksiz bir şekilde tam ve doğru şekilde dolduruyoruz. Çünkü bu formdaki bilgiler polis ekiplerinin bize ulaşması için olmazsa olmazlardan. Siz bu formu doldurduktan sonra cep telefonunuza bir onay kodu mesajı gelmektedir. Onay kodunu uygulamaya girdiğinizde artık kullanıma hazır hale gelmektedir.

Formu doldurduktan sonra “yardım çağır” butonuna bastığınız anda size en yakın polis ekibi bulunduğunuz konuma doğru yola çıkıyor.

Burada kritik olan şu; polis merkezinin sizin harita üzerinden konumunuzu görebilmesi için akıllı telefonunuzun konum servislerinin mutlaka açık olması gerekiyor.

Uygulama acil durumlarda yani bir şiddet anında kullanılması için yapıldığından dolayı ihbar yapmak çok kolay ekstra bir soru sormuyor emin misiniz gibisinden. Bu sebeple uygulama kullanıma açıldığından beri pek çok insan yanlışlık butona dokunarak evine polis ekibi çağırmış oldu. Bu konuya mutlaka hassasiyet gösterin.

Ayrıca uygulamayı gereksiz yere kullanarak Asılsız ihbarda bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 271’inci maddesi uyarınca yasal işlem yapılmaktadır. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın