Rehber

Kablosuz Ağlarda Güvenlik Önlemleri

Çoğu standart kullanıcı için basit adımlar olsa da bu yazıda anlatacaklarım Bilgisayar kullanmaya yeni başlamış kullanıcılar için giriş seviyesinde Kablosuz İnternet Güvenliği için faydalı adımlar atmalarını sağlayacaktır.İnternet artık hepimiz için vazgeçilmez bir kaynak haline geldi. İnsanlar bazen kendileri için bazense çocuklarının eğitimleri için evlerine İnternet almakta. Hal böyle olunca sürekli kullanılan bu mecra her ne kadar sürekli yarar sağlasa da bilinçsizce kullanım sonucunda hiç istemediğimiz şekilde adli vakalarla sonuçlanarak başımıza iş açabilecek kapasitede.

Bu yüzden Fiziki İnternet bağlantınızdan Modem cihazlarının yönetilmesine kadar tüm sorumluluk aslında sizin sırtınızda. Tabi ki durum bu kadar kötü olamaz, yapacağınız basit işlemlerle kablolu yada kablosuz internet güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Başlamadan önce bazı internet terimlerini basitçe de olsa öğrenmemizde fayda var

a) Modem : Kabaca bilgisayarların telefon hatlarını kullanarak bilgi alıp vermesini, haberleşmesini sağlayan aygıttır.

Modem servis sağlayıcınızdan gelen verileri bilgisayarınıza kadar ulaştırır.

Airties Modem

b) Dsl Kablosu: Telefon hattında kullanılan  telefon kabloları üzerinden yüksek hızda ve kesinti yaşanmadan internet bağlantısı sunulmasını sağlar.

Dsl kablosu

Dsl kablosu

c) Ethernet Kablosu: Bilgisayarlar arası bağlantı kurulmasını adsl modemine takılarak çoklu internet kullanılmasını sağlayan kablonun ismidir.

Ethernet Kablosu

Ethernet Kablosu

d) IP Adresi:  İnternete ya da diğer herhangi bir bilgisayar ağına bağlı cihazların, ağ üzerinden  veri yollamak için kullandıkları adrestir. IP adreslerine örnek vermek gerekirse basitçe 192.168.1.1 adresi bir IP adresidir.

1. İnternet Topolojisini Anlamak:

İnternet bağlantısı, servis sağlayıcınızın(Ttnet, Smile Adsl, SuperOnline vb….) evinize yada işyerinize kadar getirdiği kablo alt yapısıyla başlar.

Ardından Ev telefonundan yada duvardan gelen Dsl kablosu ile Modeminize gelir.

Modemden çıkan  Ethernet Kablosu ile Bilgisayarınıza kadar ulaşır.

Altta bulunan evinize yada ofisinize ait örnek bir ağ haritası mantığı kavramanıza daha çok yardımcı olacaktır.

ağ güvenliği sağlamak

Fiziki Bağlantıda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

ağ güvenliği nasıl sağlanır

Fiziki bağlantı da bilgisayarınızın internete girmesini sağlayan kablolama sisteminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur telefon hattı, dsl kablosu yada ethernet kablosu ev yada ofis ortamında kesinlikle kapalı devre şeklinde korunmalı kablolardan herhangi bir tanesinin bile dışarıda ucu açık yada başkalarının kolayca erişebileceği konumlarda olmamalıdır. Kötü niyetli kişiler kablolarınızın herhangi bir noktasından kendilerine bir bağlantı yaparak ağınıza ortak olabilirler.

Kablosuz Bağlantılarda Güvenliği Nasıl Sağlarım?

Diyelim ki evinizde yada ofisinizde kablosuz internet yayını yapan bir modem var ve siz kablosuz internet bağlantınızı güvenli bir hale getirmek istiyorsunuz.

Bunun için atmanız gereken 2 temel adım bulunmakta.

1- Modem arayüzünüze ( Modem ayarlarını yapabildiğimiz bir menü ) giriş şifresi koymak.

2-İkincisi ise kablosuz bağlantınıza bir güvenlik parolası oluşturmak.

1-Modem Arayüzüne Nasıl Şifre Koyulur?

kablosuz internet şifresi değiştirme

Modeminize arayüz şifresi koyabilmek için öncelikle modeminizin hangi Ip adresinde yer aldığını bilmeniz gerekiyor. Her modemin fabrika ayarlarında default(varsayılan) olarak belirlenmiş bir Ip adresi vardır. (Örn: 192.168.2.1 )

Eğer modeminizin hangi İp adresinde yer aldığını bilmiyorsanız küçük bir işlemle öğrenebilirsiniz.

  • Başlat Menüsü arama satırına cmd yazıp Enter’a basın.
  • Siyah bir pencerenin açıldığını göreceksiniz. Bu pencereye ipconfig yazın veEnter‘a basın.
  • Çıkan bilgiler içinde Kablosuz LAN bağdaştırıcısı Kablosuz Ağ Bağlantısı: başlığı altındaki Varsayılan ağ geçidi verisinin karşısındaki adres modeminizin web arayüzünün adresidir.

Karışık geldi ise altta ki görseli inceleyebilirsiniz.

modem ip adresi nasıl öğrenilir

Modeminizin bulunduğu İp adresini öğrendikten sonra o adresi herhangi bir internet tarayıcısında adres satırına yazdığınızda modeminizin arayüz ekranı karşınıza gelecektir.

modem arayüz ekranı

İşte bu ekran modeminizle ilgili bütün yönetimsel alanların bulunduğu en önemli kısım eğer siz modem arayüzüne herhangi bir parola belirlemedi iseniz modeminizin bulunduğu Ip adresini bilen art niyetli herhangi bir kişi sizin internet bağlantınızı rahatlıkla yönetebilecektir.

Bundan sonrasını net bir şekilde anlatmak mümkün değil çünkü her modemin arayüzü farklı. Burada bulunan Kullanıcı Adı ve Parola mutlaka değiştirilmelidir. Bu da genelde modemin Güvenlik/Erişim Denetimi ayarları altında bulunur.

2-Kablosuz İnternet (Ağ Bağlantısına) Nasıl Şifre Koyulur?

Kablosuz bağlantılarda güvenliği sağlamak adına atacağımız ikinci adım ise bir güvenlik parolası belirleme işlemi. Bu parolayı bilmeyen kişi yada kişiler sizin izniniz olmadan ( şifreyi paylaşmanız durumu hariç ) internet bağlantınıza ortak olamayacaklardır. Bu işlemi de yine modeminizin arayüzünden yukarıda yaptığımız işlemle belirlediğiniz Kullanıcı Adı ve Parola ile giriş yaptıktan sonra her modeme göre değişmekle beraber Kablosuz Ağ Güvenliği İle ilgili bölümden değiştirebilirsiniz.

kablosuz güvenlik parolası belirleme

Bu pencerenin görünümü Modem marka modelinize göre çok farklı da olabilir. Lütfen bunuda göz önünde bulundurun.

2.a- Şifre Koyulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şifreleme için 2 tür protokol vardır WEP ve WPA.

WEP şifreleme protokolü WPA’a göre daha kolay kırılabilen bir tür olduğundan ben size WPA protokolünden bir şifre koymanızı öneririm.

Güvenli şifre için ipuçları;
  • En az 8 karakter kullanın.
  • Küçük ve Büyük harfleri bir arada kullanın.
  • Harf ve rakamları beraber kullanın.
  • Sözlüklerde yer alan ve anlamı olan kelimelerden kaçının
  • Kişisel bilgilerinizi kesinlikle şifrede kullanmayın.

İnternet Bağlantınızı Eş Dostla Paylaşma İşleri

Ve gelelim ülkemizde standart internet kullanıcılarının düştükleri en büyük hataya. En büyük hata diyorum çünkü sizin üzerinize kayıtlı bir İnternet aboneliğini eşiniz, dostunuz yada komşunuzla paylaşmanız durumunda hiçbir şeyden haberiniz yokken sonuçları adli ve idari birçok soruşturmayı gerektirebilecek işlerle karşılaşabilirsiniz.

Şöyle ki; internet aboneliği sizin üzerinize olan bir hattı komşunuzla ortak olarak paylaşıyorsunuz diyelim. Bu komşunuzun X adında 17-18 yaşlarında haşarı bir çocuğu var. Haliyle bu çocukta sizin sahibi olduğunuz hattan internet erişimi sağlıyor ve gönlünce İnternette sörf yapıyor. Bu çocuk  bir gün bir terör örgütünün iletişim kurduğu ve paylaşımlar yaptığı bir sayfada çeşitli yorumlar yapıyor ve etkinliklere katılıyor. Daha sonra Adli makamlarca takip edilen bu örgütün elemanlarının sosyal medya hesaplarında ve İnternet sayfalarında detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra bahse konu sayfalarda paylaşım yapan şahıslar teker teker Ip adresleri yardımıyla İnternet aboneliklerinden  Kimlik tespiti yapılarak Soruşturma içerisine dahil ediliyor.

İşte bu noktadan sonra Adli birimler kapınıza dayandığında; “Yok efendim ben yapmadım da bizim komşunun oğlu girmiş” deme durumunuz olmayacağından sizlerde bir numaralı sanık haline gelebiliyorsunuz.

Bu yüzdendir ki İnternet Bağlantınızı kimselerle paylaşmayın yada kimlerle paylaştığınıza emin olun.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top