iPhone’u Hızlandırmak İçin 5 Pratik Yöntem

Bildiğiniz gibi akıllı cep telefonları piyasasında en stabil çalışan marka Apple’ın ürettiği iPhone serisi cihazlar. Her ne kadar donanım ve yazılımları son derece stabil halde çalışsa da zaman zaman bu cihazlarda performans kaybı yaşayabiliyorlar. Özellikle zaman içerisinde aşırı kullanımdan kaynaklı yaşanan problemler kullanıcıların canını sıkabiliyor. Eğer sizde performans kaybı yaşayan bir iPhone sahibi iseniz alt tarafta önerdiğimiz maddelerle cihazlarınızı bir nebzede olsa eski hızına yaklaştırabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

1-) Kullan artık şu iCloud’u

iPhone kullanıcılarının yaşadığı en büyük problemlerin başında disk alanı yetersizliği geliyor. Zaten fiyatı çok yüksek bir cihaz olduğu için tüketiciler satın alma yaparken genellikle iPhone olsunda 16 GB olsun anlayışında oldukları için bir süre sonra disk alanı yetersizliği yaşıyorlar. Bu sorunu kökünden çözmek için çektiğiniz fotoğrafları ve videoları anlık olarak yada kablosuz internete bağlandığınız bir anda iCloud  hesabınıza yedekleyerek telefon hafızasında yer açılmasını sağlayabilirsiniz.

2-) Klasik olacak ama kullanmadığın uygulamayı telefonunda barındırma

Evet birçoğumuzun cep telefonunda senede bir defa olsun kullanmadığı uygulamalar yer edinmiş durumdadır. Silmeye kıyamadığımız uygulamalar arka planda işlemci ve ram bellekten çalmaya devam eder. Birde bu uygulamaların gönderdiği gereksiz bildirimlerde cabası. Lütfen kullanmadığınız uygulamaları silin. Bu hem telefonunuzun performansını artıracak hem de disk alanından tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

3-) Tarayıcı çerezleri ve Safari tarayıcısının arka planı gerçeği

Hepimizin kendince favori gördüğü bir tarayıcısı vardır ve buna kimse karışamaz. Ancak bu tarayıcılar üzerinden ziyaret ettiğimiz her site telefonumuzda bir iz bırakır. Bir süre sonra bu izler temizlenmezse devasa dosya boyutlarına ulaşabilirler. Bu yüzden tarayıcı geçmişi düzenli aralıklarla silinmelidir. Ayrıca Safari tarayıcısının arka planda tuttuğu alt tarafta bulunan görselde görünen geçmiş internet sitelerini mutlaka temizlemeniz gerekiyor.

  

4-) Arka planda çalışan uygulamaları unutmayın

Gün içerisinde iş ortamında yada okulda insanlarla iletişim halinde iken zaman zaman cep telefonumuzu da karıştırırız. Sonra ani bir şekilde cep telefonunu elimizden bırakmamız gerekir. Böyle durumlarda imdadımıza “home” tuşu yetişir. Ancak bu alışkanlık saatler ilerledikçe arka planda çalışan uygulamaların çoğalmasına sebep olur ve dolaylı yoldan iPhone’umuzun performansı düşer. Bu yüzden arka planda çalışan uygulamalar zaman zaman home tuşuna basılı tutularak temizlenmelidir.

5-) Bir format her şeyi halleder

Eğer cihazımız uzun süredir yoğun bir şekilde kullanılıyorsa ve çok bariz bir yavaşlama söz konusu ise format zamanınız gelmiş demektir. iPhone cep telefonları için hard format cihazınızın açma kapama düğmesi ile Home butonuna aynı anda basılı tutun. Ardından yaklaşık 10 saniyenin ardından ekranda Apple logosunu göründüğünde her iki tuşa da basılı tutmayı bırakın. Yepyeni bir iPhone’un doğuşuna şahitlik edin.

Daha hızlı bir ios sistemine sahip olabilmeniz adına yapmanız gerekenler bunlar. Bu adımları takip ederek performans kaybı yaşayan telefonunuzu tekrar ayağa kaldırmanız mümkün. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın