Ana sayfa Rehber iPhone X Sar Değeri Nedir?

iPhone X Sar Değeri Nedir?

SAR değerleri cep telefonlarının belkide en önemli özelliklerinden bir tanesi. Ancak ülkemizde cep telefonu tüketicileri bir telefon satın aldıkları esnada en son baktıkları özellik o cep telefonunun SAR değeri oluyor. Ancak AB ülkeleri ve ABD bu konuda son derece bilinçli. SAR değeri yüksek bir cep telefonunu asla satın almıyorlar. Eğer sizde mobil cep telefonu satın almadan önce Sar değerini araştıran insanlardansanız öncelikle bilinç düzeyinizden dolayı sizleri tebrik ederim. Öncelikle Sar değeri nedir, ne değildir kısaca bir bakalım. Ardından iPhone X’in sar değerini incelemeye alacağız.

SAR değeri yabancı terim adıyla SAR Value akıllı telefonların insan vücuduna yaptıkları radyasyonel etkiyi ifade eder. Sar değeri büyüdükçe insan metabolizmasına olan zararı da o oranda artacaktır. Bu sebeple satın aldığınız akıllı telefonların sar değerleri gerçekten önemli bir veridir.

iPhone X’in Sar Değeri Ne Kadar?

Apple’ın en son üretmiş olduğu akıllı cep telefonu modeli iPhone X. Apple resmi internet sitesinde yayınladığı verilere göre iPhone X’in sar değeri;

Baş bölgesinde telefonla konuşurken 0.87 W/kg

Gövde bölgesinde telefon elinizde uğraşırken 0.95 W/kg

şeklinde gerçekleşmektedir.

iPhone X Sar Değeri Yüksek Mi?

Öncelikle bu konuda dünya standartları nedir ona bakalım. Dünya’da genel kabul olarak maksimum Sar değeri seviyeleri şu şekildedir;

Amerika kriteri 1.6W/Kg,

Avrupa kriteri 2 W/Kg

Bu standartların altındaki cep telefonlarının üretimine izin verilir. Ancak cep telefonunuzun radyasyon değerinin bu seviyenin altında olması telefonunuzun dünyadaki en zararsız telefon olduğunu söylemez.

iPhone X’in sar değeri ile ilgili yorum yapabilmek için Apple ürünleri sınıfında ve diğer marka akıllı telefonlarla kıyaslamak yerinde olacaktır.

iPhone X Vücut SAR değeri (AB) ve diğer Apple modelleri karşılaştırması

Yukarıda bulunan tabloda Avrupa Birliği piyasasında en çok satılan marka ve modellerin Sar Değeri karşılaştırmasını bulabilirsiniz. Bu tablodan yola çıkarak iPhone X’in Sar Değeri anlamında ortalama bir değerde olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ancak yinede Apple iPhone serisi cep telefonlarından daha az zararlı marka ve modellerin olduğu kesindir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here