Rehber

iPhone Neden Soğuk Havalarda Kapanıyor?

Son günlerde ülkemiz insanlarının forumlarda tırnak içinde “fellik fellik” çözüm aradığı bir sorunları var. iPhone sahipleri cep telefonlarının yeterince şarjı olmasına rağmen kendi kendine kapandığını ve “şarja takın” uyarısı verdiğinden yakınıyorlar. Esasında bu sorunun temeli iphone’un soğuktan kaynaklanan şarj durumuyla alakalı bir problem.

Başlarda hepimizin kendi telefonuna ait bir sorun olduğunu sandığı bu durum, internette yapılan kısa bir araştırma sonrasında aslında tüm iPhone sahiplerinin yaşadığı bir sorun olduğu ortaya çıkmış durumda. Şimdi de sadece yeni nesil iPhone cep telefonlarına özgü olan soğuktan kapanma sorununun nedenine ve çözüm yollarına bakalım. Hazırsanız başlayalım.

iPhone cep telefonu neden kendi kendine kapanıyor?

Şu sıralar ülkemizde sıkça yaşanan bu sorunun sebebi havaların soğuk olması. iPhone cep telefonları ve Apple markasının diğer ürünleri Lithium-Ion pilleri kullanmaktadır. Aslında sadece Apple firması değil birçok akıllı telefon üreticisi firma bu pil teknolojisini kullanmakta ancak iPhone’ların metalik kasalarının ısı iletkenliğinin yüksek olması sebebiyle kapanmalar daha fazla olmakta.

Lithium-Ion teknolojisini kullanan cep telefonları daha hızlı şarj olduklarından diğer batarya tiplerine göre daha avantajlı konumdadırlar. Ancak bu bataryaların soğukla arası hiç iyi değildir. Soğuk havalarda iç dirençleri artar ve şarj kapasiteleri azalır. Zaten İphone’lar 0-35 derecede yüksek performansla çalışacak şekilde üretilmişlerdir. Ve bu durum Apple’ın resmi sitesinde de belirtilmiştir. Netice itibariyle iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7  ve iPhone 8 bu seri iPhone’ların kabul edilebilir bir çalışma sıcaklığı var. Bu sıcaklığın altına yada üstüne çıkıldığından cihazlar offline konumuna geçiyor.

Soğuktan dolayı kapanan İPhone’a çözüm nedir?

Bu sorunun doğrudan bir çözümü yoktur ancak kişisel olarak alacağımız birkaç tedbirle üstesinden gelebiliriz. Soğuk havalarda telefonu elimizde tutmak yerine cebimizde taşımak bu anlamda bir çözüm olabilir. Telefonunuzu sıcak tutmaya yarayacak diğer önerilere bir göz atalım;

  • Eğer çok sert soğuk bir iklime sahip coğrafyada yaşıyorsanız ve aynı zamanda gün içerisinde açık havada telefonunuzla çok meşgul oluyorsanız iPhone’unuzu tamamen saracak bir kılıf alarak işe başlayabilirsiniz. Telefonun sadece ekranı hariç dış kısımlarını saran bir kılıftan ziyade kapaklı kılıflar olarak tabir edilen aşağıdaki modele benzer bir kılıf telefonunuzu soğuktan korumanıza yardımcı olacaktır.

  • Bunun yanı sıra iPhone’ları en çok ısıtan şey yüksek grafik işlemci çalıştıran oyunları oynamaktır. Cihazınızın mevcut sıcaklığından şüpheleniyorsanız ve ısıtmak istiyorsanız bir oyun uygulaması açıp cihazın iç ısısını arttırabilirsiniz.
  • iPhone’un sıcaklığını anlık olarak ölçmek için işe yarayan uygulamalar var ancak bunun için telefonunuza Jailbreak yapmanız gerekiyor. Gerçekten değmez.

Totalde yapmamız gereken bir şekilde telefonumuzu sıcak tutmamız. Bunun yanında bazı kullanıcılarda iPhone’larının aşırı ısındığından şikayet ederler. Konuyla ilgili altta bulunan rehberimize göz atabilirsiniz.

Arama Tags – Etiketler:

iPhone soğukta kapanıyor, iphone soğukta kapanıyor çözüm, iphone soğuk havada kapanıyor, iphone soğuktan kapanıyor, iphone 6s soğukta kapanıyor, iphone 6 soğukta kapanma sorunu, iphone 7 soğukta kapanıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top