iPhone Şarja Takınca Dokunmatik Bozuluyor Çözüm

iPhone serisi cep telefonlarından birini kullanıyorsanız zaman zaman telefon şarj olduğu esnada telefonu karıştırmak istediğinizde cihazın sapıtıp saçma sapan yerlere kendi kendine tıkladığına yada dokunduğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Kimi arkadaşlar bu konuyu “iphone şarja takınca kasıyor abi” şeklinde cümlelerde bulunuyorlar.

Dolar kuru almış başını gitmiş o kadar para verdik iPhone aldık telefonun şarjda dokunmatiği çalışmıyor. Evet iPhone’ların şarja takılı iken dokunmatik ekranında bir takım hatalar ve sorunlar oluyor ancak bunun belirli başlı sebepleri var. Peki bunu nasıl çözeriz hazırsanız başlayalım?

Şarja takınca dokunmatik bozuluyor iphone

Gerek yerli web sitelerinde gerekse yabancı forumlardan araştırdıklarımızda iPhone serisi cep telefonlarının şarjda kullanılırken dokunmatik ekranlarının bozulma sebebi bir tane değil. Birden fazla etken yüzünden bu sorun meydana gelebiliyor.

  • Orjinal olmayan iPhone şarj aleti
  • Orjinal olmayan şarj kablosu
  • iPhone’un şarj olduğu alanın etrafında çok fazla manyetik alan oluşması

Dünya literatürüne baktığımızda üst tarafta yazdığımız başlıklar dokunmatik ekranın hassaslığını kaybetmesine sebep olarak gösteriliyor. Şimdi bu başlıkları ayrı ayrı inceleyelim

1-) Orjinal olmayan iPhone şarj aletleri

Şarjdayken Dokunmatik Ekrana Neler Oluyor

iPhone şarj aletini ve şarj kablosunu bu makalemizde ayrı ayrı ele alacağız. iPhone şarj aletinin orjinal olmaması yani yan sanayi olması telefonunuzun şarj olduğu esnada dokunmatiğinin bozulmasına sebep olabiliyor.

Bugün çarşıda telefoncuları gezdiğinizde 30-40 Türk Lirası karşılığında orjinal iPhone bataryası diye satılan çakma şarj aletleri mevcut. Bu tarz şarj aletleri ile şarj olan iPhone’lar malesef dikiş tutmuyor.

Bütün bunların yanında iPhone’u satın aldığınızda içinden çıkan şarj aletleride uzun süre kullanımdan sonra sorun çıkartmaya başlayabiliyorlar.

Bu sebeple şarj olurken sorun yaşıyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken donanım iPhone şarj aletinin orjinal olup olmadığı konusudur.

2-) Orjinal olmayan şarj kablosu

şarj aleti dokunmatiği bozuyor iphone

Yukarıda bahsettiğimiz gibi  orjinal olmayan bir iPhone şarj aleti satın aldıysanız doğal olarak kablonuzda orjinal değildir. Yan sanayi usb kablosu kullanırsanız dokunmatik sorununu yaşamanız kaçınılmaz.

Ayrıca zamanla kullanılan iPhone şarj kablolarının uçları yukarıdaki görselde olduğu gibi yıpranabiliyor, bu durum bile dokunmatik sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Tabiki sadece telefonunuz şarjda iken.

Orijinal Apple iPhone şarj aleti ve şarj kablosuna ulaşmakta zorluk çekiyorsanız Apple’ın resmi sitesinden % 100 orijinal olarak satın alabilirsiniz.

iPhone’un şarj olduğu alanın etrafında çok fazla manyetik alan oluşması

telefonu şarja takınca dokunmatik bozuluyor

İphone’u şarj ettiğiniz anda etrafta çok fazla manyetik cihaz varsa iphone şarj olurken ekran kasabilir. Bu durum yerli forumlarda çok dillendirilmese de yabancı forumlarda sıkça söylenen bir durum.

Eğer iphone’u şarj ettiğiniz esnada yukarıdaki görseldeki gibi etrafta çok fazla televizyon, bilgisayar, tablet vb. elektronik cihaz varsa bu durum iPhone’un dokunmatiğine zarar verebiliyor.

iPhone şarjdayken dokunmatik ekran sorunu ile ilgili çözümü dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Konuyla ilgili görüşlerinizi alt tarafa belirtmeyi unutmayın.

iPhone nasıl daha hızlı şarj edilir merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atın. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın