Ana sayfa Rehber iPhone Isınma Sorunu Çözüm

iPhone Isınma Sorunu Çözüm

Aşırı ısınma iPhone’lar için endişe verici olabiliyor. iPhone serisi cep telefonlarının ısınması için birçok sebep olabiliyor. Bu yazımızda ısınan bir iPhone’u nasıl soğutursunuz bu konuda 10 temel ipucu vermek istedik. Hazırsanız başlayalım.

Akıllı telefonlar çok fazla ısınırlarsa, bir takım hatalar vermeye ve kalıcı hasarlar görmeye başlayabilirler. Haber sitelerinde her gün bir başka telefon patlama haberlerini okuyoruz. Maalesef cep telefonları patlayabiliyor yada alev alabiliyorlar.

Umarız hiçbir zaman telefonumuz patlamaz yada alev almaz ancak bu yazımızda iPhone’unuzun aşırı ısınmasını engellemek ve onu soğuk tutabilmek adına 10 basit ipucunu inceliyoruz. Eğer iPhone’unuz ısınmaya devam ediyorsa aşağıda bulunan tavsiyelere göz atmanız yerinde olacaktır.

iPhone Soğutucu Tavsiyeler

 • Eğer telefonunuzu kalın bir kılıf yada kabın içerisinde taşıyorsanız oradan çıkarın. Günümüzde özellikle sağda solda satılan ucuz iPhone kılıfları telefonların hava akışına ve soğuk kalmasına engel olabiliyor.
 • Telefonunuzu asla arabada bırakmayın. Özellikle arabayı park edip gittiğimiz durumlarda araba içi hava sıcaklığı artacağından iPhone’da çok fazla ısınacaktır. Eğer güneşte geliyorsa patlamaması işten bile değil.
 • Yaz günlerinde tatil yerlerinde, deniz kenarında iPhone’u sıcaktan korumanın en iyi yolu onu bir çanta içerisinde bulundurmaktır.
 • Telefonda oyun oynamak telefon neden ısınır? Sorusunun yegane cevabıdır. Özellikle grafik olarak gelişmiş oyunlar hem işlemcileri hem telefonları aşırı derecede ısıtırlar.
 • Bluetooth özelliğini aktif olarak kullanmadığınız zaman kapalı bulundurun. Bluetooth’un açık olması iPhone’unuzu ısıtacaktır. iPhone Kontrol Merkezine ekranı yukarı kaydırarak ulaştırın ve Bluetooth simgesine dokunarak pasif hale getirin.
 • Konum servislerini kullanmakta aynı zamanda cep telefonlarını fazlaca ısıtır. Bunun için GPS’i kapatmak yapılabilecek tek işlemdir. iPhone ana ekranından Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri adımlarını takip edip GPS’i kapatın.
 • Yandex Navigator ve Google Maps gibi navigasyon programları iPhone’larda aşırı ısınmaya sebep olmaktadır. Telefonunuzu bu modda çok fazla kullanmamanız tavsiye edilir.
 • iPhone’ların en çok ısınmasına sebep olan olaylardan biride şarj edilmesidir. Şarj olurken telefonun sıcaklığı artar. Bu sebeple telefonunuzun soğumaya ihtiyacı varsa telefonu şarja takmak intihar gibi olacaktır. Bu sebeple özellikle telefon şarjda iken telefonla konuşmak ve oyun oynamak iPhone’un patlamasına yada yanmasına sebep olabilir.
 • iPhone’u acil soğutmaya ihtiyaç varsa telefonu uçak moduna alın. Uçak modunda GPS, Bluetooth, WiFi ve Hücresel veri kapatılır. Kontrol Merkezi’nde: Ana sayfadan yukarı doğru kaydırın veya kilit ekranına dokunun ve uçak simgesine dokunun.
 • Eğer tüm bunlar işe yaramıyor ve iPhone’unuz soğutmuyorsa sıcaklığı hemen düşürmek için telefonu tamamen kapatın. Belirli bir süre sonra telefonu tekrar açtığınızda iPhone yeniden ısınıyorsa ciddi bir problem oluşmadan Apple’un Genius Bar’ından bir randevu almanız yerinde olacaktır.

Eğer bütün bu tavsiyeler işe yaramıyor ve iPhone halen ısınmaya devam ediyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir. Normal şartlarda iPhone’lar çok aşırı ısınmaz.

iPhone Çalışma Sıcaklığı Kaç Derece?

Piyasadaki mevcut iPhone’lar 0 ila 35 ° C (32 ila 95 ° F) arasındaki ortamlarda çalışmak üzere tasarlanmışlardır. Türkiye iklim sıcaklık ortamaları göz önüne alındığında vatandaşlarımız genel olarak iPhone’ların soğuk havalarda çalışmadığından şikayet etmektedir. Bu doğrudur çünkü iPhone sert kış havalarında sıfır derecenin altında operatik olarak çalışamamakta hatta donmaktadır. Soğuk havalarda kapanan iPhone’larla ilgili alttaki yazımızda yapmanız gerekenleri anlatmıştık.

İşte iPhone’ların fabrika çıkış verilerine göre çalışma sıcaklıkları, nem ve yükseklik belirtileri.

iPhone sıcaklık uyarısı aldım, ne yapmalıyım?

iPhone cep telefonunuz aşırı ısındığında, iPhone’un “telefonunuzu kullanabilmeniz için önce soğuması gerektiğini” belirten bir uyarı mesajı ekranda görüntülenir. Genelde bu uyarı siyah bir zemin üzerinde yazılmış yazılardan oluşur.

Eğer iPhone sıcaklık uyarısı aldıysanız telefonunuzu hemen kapatıp onu soğutmaya başlamanız gerekmektedir. iPhone’unuz “soğuma” modundayken telefonunuzda şunlar gerçekleşir;

 • Telefonunuz şarj olmaz.
 • Ekran karartılır ve siyah olur.
 • Hücresel veri zayıflar internete giremeyebilirsiniz.
 • Kamera flaşı çalışmaz.

Bu hatayla ilk karşılaştığınızda üzülebilir ve siniriniz bozulabilir ancak bu durum iPhone’ununuzun sıcaklıktan dolayı kalıcı bir hasar görmemesi için yazılımsal olarak alınan bir önlemdir. Her şey normale döndüğünde telefonunuzu eskisi gibi kullanabilirsiniz.

iPhone’um patlayacak mı?

iPhone’un patlaması milyonda bir yaşanan bir hadisedir. Ancak telefonunuz ısınmaya başladığında gerekli önlemleri almazsanız iPhone’da kalıcı fiziki hasarlar oluşabilir.

Bu durum telefonun sağlıklı çalışmamasına veya iç fiziki elektronik aksamlarının zarar görmesine sebep olabilir.

Eğer telefonunuz durmadan ısınıyorsa en iyisi Apple yetkili servisinin yolunu tutmak olacaktır.

iPhone X ısınma sorunu nasıl çözülür?

Apple’ın şu an piyasadaki en büyük amiral gemisi iPhone X satışa sunulduğu günden bu yana ısınma sorunları ile gündeme geldi. Ancak iPhone X’lerdeki ısınma sorunu kronik bir sorun değil. Yani X serisi telefonlardaki ısınma problemi yukarıdaki işlemlerden birkaçıyla düzeltilebilir.

Ancak bu yöntemlerle telefonunuz soğumuyorsa farklı teknik bir sorun vardır. Telefonunuzun garanti süresi devam ediyorsa ücretsiz bir şekilde Apple servisine gönderebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here