Ana sayfa Rehber iPhone Hafıza Temizleme: Depolama Alanı Artış Garantisi

iPhone Hafıza Temizleme: Depolama Alanı Artış Garantisi

İPhone serisi cep telefonuna sahip her insan “depolama alanı neredeyse dolu” yada “iphone hafıza dolu hatası” şeklinde çıkan uyarı yazısına mutlaka şahit olmuştur. Özellikle 16GB telefon tercihinde bulunan tüketicilerin depolama alanı hata uyarısını görmemiş olması neredeyse imkansız gibidir.

Apple şirketi tüketicilerine ek hafıza kartı seçeneği sunmadığından düşük bütçeli iPhone müşterileri uygun fiyatları yüzünden genellikle 16 GB modelleri tercih etmek zorunda kalıyor. Bu durumda standart bir telefon kullanıcısının bile cihazı satın aldıktan kısa bir süre sonra “kullanmaya çalıştığınız disk dolu” veya “iphone hafızası dolu” hatalarını alması kaçınılmaz son olarak yorumlanabilir.

İnternet üzerinde web sitelerinde iPhone’da saklama alanı temizleme veya hafızada yer açma yöntemleri olarak bir çok yöntemden bahsedilmiş. Ancak bu bilgilerin çoğunda yöntemler yüzeysel olarak ele alındığından “galeriye gir, çekyatta yatan dayıyı sil” mottosundan öteye geçememişler. Eğer sizde telefonundan bir şeyler silmekten sıkılmış bir iPhone kullanıcı iseniz ve temiz-net bir çözüm arıyorsanız aşağıdaki işlemler tam size göre.

iphone-hafiza-artirma-teknikleri
iphone hafıza dolu hatası

İşte düşük kapasiteli iPhone hafıza dolu hatası veren cep telefonlarının derdine deva olacak tavsiyeler

1-) Mesajları Tut Özelliğinden Kurtulun

Apple marka cep telefonlarında fabrika ayarı olarak gelen “mesajları tut” özelliği  1 yıl şeklinde seçili olarak gelir. Her ne kadar günümüzde sms teknolojisi,  son kullanıcı tarafından anlık mesajlaşma uygulamalarının ortaya çıkmasıyla birlikte fazlaca kullanılmasada özellikle şirketlerin ve diğer üçüncü kişilerin talebimiz olmadan gönderdiği bilgi, promosyon smsleri mesaj kutumuzun gereksizce dolmasına ve iPhone hafızasının dolu gözükmesine sebep olmakta. Bu sebeple 1 yıl olarak seçili gelen süreyi azaltmak yararımıza olacaktır.

Bu işlem için Ayarlar-Mesajlar-Mesajları Sakla adımları takip edilerek menüye ulaştıktan sonra “30 gün” seçeneğinin işaretlenmesi gerekiyor. Bu sayede “iPhone Storage Almost Full” uyarısı alma ihtimaliniz kesinlikle azalacaktır.

iphone hafıza yükseltme

2-) Fotoğraf Yayınım Özelliğini Mutlaka Kapatın

Bildiğiniz gibi fotoğraf yayınım özelliği sayesinde cep telefonunuzdan çekmiş olduğunuz video ve fotoğraflara Windows yada Mac tabanlı farklı bilgisayarlardan ulaşabilme imkanınız var. İCloud alt yapısı kullanılarak erişilen bu imkan güzel bir özellik olarak görünsede her çektiğiniz fotoğraf yada videonun cihazınızda 30 gün bekletilmesine sebep olduğundan cihazınızda boş yer kalmadı uyarısını almanızda en büyük sebeplerden biri olarak görülebilir. Fotoğraf yayınımını kapatilmek için Ayarlar-iCloud-Fotoğraflar-Fotoğraf Yayınım’a Yükle sekmesini pasif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

3-) Sesli Mesajlarınızı Saklamayın

Genellikle Türk kullanıcıların pek fazla sesli mesaj özelliğini kullanmadığı biliniyor ancak yine istemediğimiz 3. Kişiler tarafından sesli mesaj gönderildiği zamanlar olabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için Ayarlar-Telefon-Sesli Mesaj-Düzenle-Silinen Mesajlar-Tümünü Sil adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

iphone-hafıza-yükseltme

4-) Instagram’ın Orijinal Fotoğrafları Kaydetmesini Engelleyin

Günümüzde insanların en çok kullandığı sosyal medya mecralarının başında Instagram uygulaması geliyor. Instagram’ın 2017 yılı itibariyle 500 milyonun üzerinde abonesi olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla her gün bir çok içerik paylaştığımız bu uygulamanın, paylaştığımız her fotoğrafı iPhone galerisine kaydetmesi kısa süre sonra saklama alanı hatası almamıza sebep oluyor.

Bu durumun önüne geçmek için Instagram uygulamasına giriş yaptıktan sonra ayarlar kısmından “Asıl fotoğrafları Kaydet” sekmesini pasif hale getirmemiz kafi. Bu sayede iPhone telefon hafızasında bir nebze daha yer açmış olacaksınız.

iphone saklama alanı diğer

5-) Yer Kaplayan Gereksiz Uygulamaları Cihazınızdan Kaldırın

Bu işlem basit bir tavsiye olarak görünebilir. Çünkü bu konuyla ilgili yazılan tavsiyelerin hepsinde bu konudan bahsedilmiş. Ancak basitte olsa kullanmadığınız uygulamaları sisteminizden kaldırdığınızda hatırı sayılır bir disk alanının temizlendiğini göreceksiniz.

Özellikle çok az sıklıkla kullandığınız uygulamalar için uygulamayı telefonunuzda barındırmaktansa web sitesini kullanmanız yararınıza olacaktır. iPhone cep telefonunuzda saklama alanı açmak için Ayarlar-Genel-Saklama Alanı\ iCloud kullanımı-Alanı Yönet adımlarını takip ederek sisteminizde gereksiz bulduğunuz yazılımlardan kurtulabilirsiniz.

6-) Galerinizi iCloud’ta Yedekleyin

Gün içerisinde hepimiz iPhone marka cep telefonumuzla sayısız fotoğraf ve video çekiyoruz. Ancak hafızanın dolu olması sebebiyle mutlu anlarımızı saklama konusunda sorunlar yaşıyoruz. Belki de istemeden de olsa silmek istemediğimiz bir anımızı silmek zorunda kalıyoruz. Bu durumdan kurtulmak için Apple’ın resmi bulut servisi olan iCloud’u kullanmanız saklama alanınızı yükseltmek adına önemli bir adım olacaktır.

iCloud herkese ücretsiz olarak 5GB saklama alanı veriyor ancak çok cüzzi bir rakam olan 6 TL/ay farkıyla 50GB saklama alanına sahip olabilirsiniz. Sadece galeri verilerinizi bulut servisine yüklemeniz durumunda dahi bir daha saklama alanını temizlemek zorunda bile kalmayacağınıza garanti verebilirim. Alt tarafta güncel iCloud ücretlendirmelerini inceleyebilirsiniz. iCloud servisi ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

7-) Alternatif Bulut Servislerini Değerlendirin

iCloud bulut servisinin saklama alanı yetersiz geliyorsa yada bulut servislerine para vermek istemiyorsanız farklı kaliteli hizmet veren bulut hizmetlerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Google Drive, 15 GB’lık ücretsiz bir depolama alanı sunuyor. Google Drive uygulamasını indirin ve tek tıkla büyük dosyalarınızı kaydedin.

Microsoft OneDrive hizmeti, 5GB’a kadar disk alanını kullanıcılarına ücretsiz veriyor. Onedrive hizmetini nasıl kullanacağınızı öğrenmek için tıklayın.

Dropbox, son güncellemesi ile birlikte üyelerine 2 GB’a kadar ücretsiz kullanım alanı sunabiliyor.

Amazon Cloud Drive servisi ise 5 GB’a kadar ücretsiz saklama alanı sağlıyor.

Open Drive diğer servislere oranlara daha yeni olsada 5 GB’a kadar alanı ücretsiz veriyor.

Mega bulut servisi ise şu an için dünyada ücretsiz olarak en fazla depolama alanı sağlayan servis olarak öne çıkıyor. Sunduğu alan tam olarak 50 GB ve ücretsiz.

8-) Safari İnternet Tarayıcısının Ön Belleklerini Temizleyin

Apple’ın resmi internet tarayıcısı(browser) olan Safari her ne kadar hızlı bir tarayıcı olarak öne çıkmış olsa da. İnternet tarayıcıları içerisinde en çok ön bellekleme yapan ve en çok çerez tutan yazılım olduğundan telefon hafızasının sürekli dolu gözükmesine sebep olabiliyor. Bu durumdan kurtulabilmek için Ayarlar-Safari-Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil adımlarını takip edebilirsiniz.

9-) Uygulama Ön Belleklerini Mutlaka Kontrol Edin

iPhone cihazlarına yüklediğimiz uygulamalar, yapısı gereği başlangıçta indirdiğimiz dosya boyutlarının çok üzerine çıkabiliyor. Öyle ki an itibariyle App Store’da 250 MB civarında olan Facebook uygulaması haftalar sonra kontrol ettiğinizde 500 MB’a kadar yükselebiliyor.

Tabi ki bu iyi bir  senaryo. Yabancı forumlarda 30 MB’lık uygulamaların 500 MB’lık boyutlara ulaştığından bahsediliyor. Ancak şahsi fikrim Facebook ve WhatsApp uygulamalarını sıkı takip etmeniz yeterli olacaktır. Çünkü WhatsApp’ta geçmiş sohbetlerin biriktirilmesi bile uygulamanın boyutunu çok fazla şişirebiliyor. Böyle bir durumu tespit ederseniz mevcut uygulamayı telefondan kaldırıp tekrar yüklemeniz size fazlaca alan kazandıracaktır. Şişen uygulamaları tespit etmek için Ayarlar-Genel-Saklama Alanı\ iCloud kullanımı-Alanı Yönet adımlarını takip etmeniz yeterli.

iphone 16 gb hafıza arttırma

10-) Memory/Disk Scanner Pro Ön Bellek Temizleyici Kullanının

İPhone cihazlarda cache silme işlemi son kullanıcılar için her zaman sorun olmuştur. Ancak telefonunuzda boş disk alanınızı yüksek tutmak için cache belleğinizi kontrol altında tutmanız gerekmekte. Bu işlemleri manuel yani elinizle yapmak her zaman için mümkün olmuyor. Böyle durumlar için App Store’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz Memory Disk Scanner uygulamasını edinerek hızlı bir şekilde iPhone cache silme işlemini yapabilirsiniz. Uygulamayı buradan inceleyip cihazınıza indirebilirsiniz.

11-) Müzik İndirmeden Online Olarak Dinleyin

Eski zamanlarda internet data hatlarımız çok kısıtlı olduğundan müzikleri her seferinde online olarak dinlemek yerine bir defa indirip cep telefonumuza attıktan sonra defalarca dinlerdik. Bu alışkanlık bazı tüketicilerde alışkanlık olarak kaldı ve telefonlarında müzik dosyalarını saklamaya devam ettiler.

Sonuç olarak iPhone ve iPad’de hafızayı doldurdular. Bu durumun önüne geçmek için online müzik dinleme uygulamalarını kullanmak yerinde bir karar olabilir. Spotify, Deezer ve Fizzy gibi uygulamalarını cihazlarınıza kurarak ücretsiz müzik dinleme zevkini yaşayabilirsiniz.

iphone saklama alanı yükseltme

12-) WhatsApp’ta Gruplardan Gelen Fotoğraf ve Videolara Engel Olun

Özellikle iş hayatımızın iletişim kısmının büyük bir çoğunluğunu WhatsApp grupları oluşturmakta. Bu gruplardan paylaşılan fotoğraf ve video gibi medya türevleri anında telefon hafızasına yani galerinize kaydedilir. Hal böyle olunca kısa süre içerisinde yana yakıla “iphone hafıza arttırma programı” şeklinde aramalarla Google amcayı ziyaret etmek kaçınılmaz oluyor.

Sadece kendiniz açısından gerekli olan galerileri cihazınıza indirmek için WhatsApp uygulamasına girdikten sonra Ayarlar-Veri ve Depolama Kullanımı-Medyayı Otomatik İndir şeçeneklerini kapalı hale getirmeniz yeterli.

İphone Hafıza Arttırma Teknikleri

13-) iTunes’tan Film Kiralama Hilesini Deneyin

Yanlış duymadınız. İOs’un iTunes üzerinden film kiralarken yeterli alan almaması durumunda, iPhone’un saklama alanında yer açtığı ve yazılımda böyle bir açık olduğu bir gerçek.

Peki bu hile nasıl yapılır:

a-)  Cihazınızda 2GB’tan daha az alan olduğunu varsayarak; iTunes’a girdikten sonra boyutu 2GB’tan daha büyük olan bir film seçiyoruz.

b-) Ardından “Kirala” butonuna tıklıyoruz. Bu noktada telefon size “Yeterli saklama alanınız yok” şeklinde bir hata verecektir. Siz tamam deyip çıktıktan sonra cihaz içerisindeki cache belleklerini temizleyecek ve telefonunuzda yer açılacaktır. Bu hile ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

iphone bellek temizleme

iPhone saklama alanı diğer nedir? (iphone saklama alanı diğer silme)

iPhone saklama alanı dağılımını incelediğinizde diğer olarak gösterilen alan herkes tarafından merak edilir. Burada bahsedilen diğer alanı iOS sisteminin sağlıklı çalışması için gereken verilerin barındığı kısımdır.

iphone diğer kısmı silme

iPhone sistem çok yer kaplıyor ne yapmalıyım?

Zaman zaman iPhone’dan ne silerseniz silin sistem dosyalarının çok fazla yer kapladığına şahit olursunuz. Böyle durumlarda yapmanız gereken en mantıklı hareket telefonu yedekleyip fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır.

iPhone Hafıza Temizleme İçin En Basit 3 Yöntem

Yukarıda anlatılan yöntemler sizlere kafa karıştırıcı ve çok detaylı geldiyse hiç canınızı sıkmadan alt tarafta bulunan ilgili videoyu takip ederek bulunan videoda anlattığımız en basit 3 yöntemi inceleyerek pratik şekilde sizde iPhone cep telefonunuzda uygulayabilirsiniz.

Evet yukarıda anlatılan farklı farklı adımlar sayesinde herhangi bir yazılım yada ücretli bir uygulama kullanmadan iphone marka cep telefonlarınızda saklama alanınızı yükseltebilir ve hafızada yer açma işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bütün bunlara rağmen telefon içerisinde alan açılmıyorsa buradan Apple Forum’dan destek alabilirsiniz. Hepsi bu kadar.

Arama Etiketleri:

iphone saklama alanı sorunu, saklama alanındaki diğer nedir, iphone’da saklama alanı açma.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here