Rehber

iPhone 6S Batarya Değişimi ve Sonrası İzlenimler

Bugün sizlere birlikte 2016 Nisan ayında İstanbul Bilişim firmasından satın aldığım iPhone 6s cep telefonumla başımdan geçen batarya değiştirme işlemini ve sonrasında telefon performansındaki gözlemleri anlatmak istiyorum.

İPhone’um artık şarj tutmamaya başlamış ve gün içerisinde neredeyse üç posta şarj etmek zorunda kalmaya başlamıştım. Hatta iPhone pil sağlığı %73‘e kadar düşmüş durumdaydı. Sanırım bu telefonların pil sağlığını daha aşağıya düşürebilen pek az kişi vardır. Zira pil sağlığı %73 seviyesine üç küsur sene sonra geldi. Yani 40 aya yakın.

Pil sağlığının bu kadar düşük olması yalnızca şarj konusunda size sorun yaşatmıyor. Ayrıca iPhone’un aniden kapanması neticesinde sistemsel olarakta performansı düşüyor ve telefon zarar görüyor.

Artık bu noktada karşınıza iki seçenek çıkıyor;

  • Ya iPhone’un bataryasını değiştireceksiniz
  • Yada paraya kıyıp yeni bir cep telefonu satın alacaksınız.

Ben genel manada telefonumun performansından memnun olduğumdan pil değiştirme yolunu tercih ettim. Bu sebeple orijinal pil değişimi için araştırmalara başladım.

Malesef bir iPhone cep telefonunun bataryasını orijinali ile değiştirmek istiyorsanız bunun tek yolu ilgili Apple servislerinde bu işlemi yaptırmak. Piyasada telefoncularda orjinal iphone bataryası olarak satılan bataryaların hiçbiri orijinal değil ve telefonunuzu farklı tehlikelere maruz bırakıyorlar.

Piyasada satılan sahte iPhone bataryalarının nasıl tehlikeler yarattığını alttaki yazımızda kaleme almıştık.

Eğer telefonunuzun gerçekten bir pil değişimine ihtiyaç duyup duymadığı konusunda endişeleriniz varsa iPhone pil sağlığı merkezini ziyaret edin. Bunun için Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı adımlarını takip ederek pilinizin yüzde kaç kapasitede olduğunu öğrenebilirsiniz. %80’in altındaki pil sağlığı acil pil değişimi gerektirir.

iPhone’unuzun pilini Apple servisinde değiştirmek istediğinizde bunun ciddi bir ekonomik boyutu var. Ama dediğim gibi telefonunuzu birkaç yıl daha kullanmaya devam edecekseniz buna değer.

iPhone 6S telefonlar için batarya değişim fiyatı 2019 yılı itibariyle 319 TL olarak belirlenmiş. Ayrıca Apple pil değişimi yapan müşterilerine pile bağlı sorunlarla ilgili 6 ay ekstra garanti veriyor.

Eğer işin maddi boyutunda anlaştıysak pil değişimi işlemlerine nasıl start verebiliriz bunları incelemeye başlayalım.

iPhone 6S pil değişimi nasıl yapılır?

Öncelikle oturduğunuz il/ilçe bazında size en yakın Apple servisini bulmanız gerekiyor. Bunun için “https://getsupport.apple.com/” adresini kullanabilirsiniz. Burada karşınıza yine 2 seçenek çıkıyor;

  • Pil değişimi için ilgili servisi telefonla arayıp iPhone’u kargo ile onlara göndereceksiniz
  • Yada cihazı servise kendiniz götüreceksiniz

Ben 2. yolu seçtim ve randevu alıp İstanbul Avrupa Yakası Kanyon Avm Troy servisine cihazımı kendim götürdüm. Buradaki amacım telefonun batarya değişimini aynı gün yapıp beklemeden telefonu alıp gitmekti.

Randevu aldığım saatte orada oldum ve cihazımı teslim ettim. iPhone’u batarya değişimi için vermeden önce;

  • Verilerinizi yedekleyin,
  • iPhone’umu bul’u kapatın
  • Telefonunuzu uçak moduna alın

Bu hususlarda servis sizi zaten bilgilendirecektir. Tüm bunlardan sonra yaklaşık 1 saatlik bekleme süresinin ardından iPhone 6S bataryası değişmiş bir halde tarafıma tekrar teslim edildi.

Bu aşamadan sonra baktığım ilk yer pil sağlığının ne durumda olduğuydu. Pil değişiminden 10-15 dakika sonra iPhone pil sağlığı menüsünde pil sağlığı %100 olarak görünmeye başladı. Derin bir nefes aldım.

İphone batarya değişimi sonrası performans nasıl?

Bu noktada insan doğal olarak acaba ödediğim paraya değdi mi? sorusunu kendine soruyor. İşte iPhone’da pil değişimi sonrası gözlemlediklerim;

  • Artık telefonumu 1,5 günde bir defa şarja takar oldum,
  • iPhone’un sistemsel performansı arttı ve menü geçişleri hızlandı,
  • Çektiğim fotoğraflar bile daha bir güzel gelmeye başladı

Velhasıl eğer kısa vadede yeni bir telefon satın alacak gücünüz yoksa yada telefona yüklü paralar vermek istemiyorsanız iPhone 6s için batarya değişimi son derece yerinde ve doğru bir karar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top