Ana sayfa Android iOS Mu Android Mi?

iOS Mu Android Mi?

Akıllı telefonlar hayatımıza gireli çok uzun zaman olmadı ilk akıllı telefon izlerini 2000’li yılların başlarında görüyoruz. Nokia ve Palm son kullanıcıya yönelik ilk akıllı telefon üreticilerinden ancak bugün değineceğimiz konu bu değil. Hesap makinesinden en akıllı telefona kadar hepsinde bir işlemci vardır ve donanımsal noktada bu cihazları akıllı yapanda bu işlemcidir. İşlemci ne kadar kabiliyetli ise üzerine geliştirilen yazılım o kadar efektif oluyor ve cihazın aklı gelişiyor.

Önce Android işletim sisteminin olumsuz yanlarından bahsedelim

Android açık kaynak kodlu ve dışarıdan erişime imkan sağlayan bir işletim sistemi olduğu için dışarıdan herhangi bir kurulum dosyasını usb kablo ile cihaza göndererek kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Kurduğunuz uygulama zararlı ise bütün sorumluluğu üstlenmiş oluyorsunuz.

Ancak bu esneklik cihazınıza istediğiniz gibi dosya kopyalamanıza müsaade edecektir. Yani istediğiniz müzik ve ya filmi çok kısa sürede cihaza kopyalayıp üstün codec desteği sayesinde anında izleyebilirsiniz. Üst seviye kullanıcılar telefonun core yazılımına dahi müdehale edebilir ve telefonlarını istedikleri gibi şekillendirebilirler. Android’ teki bu esneklik firmaların kendi Android ara yüzlerini geliştirme imkanını ortaya çıkartmıştır.

Her telefon üreticisinin Android ara yüzü birbirinden farklıdır. Bu bile bir telefon tercih sebebi olabilir. Android uygulama marketi playstore da çok geniş kapsamlı bir uygulama dükkanıdır. İstediğiniz bütün uygulamaları burada bulabilirsiniz. İlk zamanlarda IOS’a göre daha kısıtlı bir dükkân olsa da şimdilerde playstore ile aynılar diyebiliriz. Denetimi çok yüksek olmadığı için bazı uygulamalar telefonunuzun performansını olumsuz etkileyebilir.

Şimdide Android’in olumlu yönlerinden bahsedelim

Ben telefonu alırım aldıktan sonrada kafama göre sürekli film müzik atmak isterim diyorsan ve film izlerken ekranım büyük ekranlı olsun diyorsan android bu konuda verimli olur. Kullandığım android cihazı kendime göre kişiselleştirmek ve arkadaşlarımla bir araya geldiğimde dosya paylaşımında bulunurum telefonumdaki bir oyunu arkadaşıma gönderip onunda kurmasını sağlayarak birlikte oyun oynamayı isterim klawyede akılı tanıma olsun, pili bitince yeni bir pil takmak isterim diyorsanda android ilk tercihim olmalı.Bun yazdıklarımın yanında widget kullanıp ve sd kart takarım diyorsan kesinlikle ios a yönelmeyin.Kullanıcı deneyimi haricinde ıos ile yapabileceğiniz her şeyi androidlede yapabiliriz.

IOS sisteminden bahsedip karşılaştırmayı bitirelim

IPhone’lar Apple tarafından geliştirilen IOS işletim sistemini kullanıyor. IOS kontrol etmeden dışarıdan hiçbir veriyi telefonunuza kopyalamaya müsaade etmez. Yani elinizdeki bir txt file’ı IPhona a kopyalayıp okumak istediğiniz zaman ITunes denilen uygulama aracılığı ile cihaza kopyalamanız gerekecek. Ayrıca cihaza dışarıdan herhangi bir şekilde uygulama kurmanız mümkün değil. Kurmak istediğiniz bütün uygulamaları Application Store’dan kurmanız gerekiyor. Dolayısı ile korsan yazılımın önüne geçilmiş oluyıor. Apple dükkanı uygulama kontrollerini çok üst seviyede yaptığı için cihaza virüs bulaşma olasılığı ve kullanıcı hatası ile telefona zarar vermek çok mümkün olmuyor.

Aynı versiyon IPhone’ların hepsi aynı ekran ve donanıma sahip olduğu için uygulama geliştiricilerine zorluk çıkartmaz. Dolayısı ile IOS daki uygulamalar Android’e göre daha stabil çalışabilir. Bazı uygulamaların ara yüzü bile IOS da daha düzgündür. IPhone’lar arasında veri transferi yapmak mümkün değildir. Diyelim ki arkadaşınızın telefonunda çok beğendiğiniz bir fotoğraf var ve bunu ondan almak istediniz.

Internet paketiniz yok ise IOS ile bu fotoğrafı almanız mümkün olmayacaktır. IOS bluetooth ve ya WiFi ile veri transferine müsaade etmez. IOS yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı stabil, hızlı çalışır. Herhangi bir donma veya resetleme durumu IOS da androide göre daha azdır. Tasarım konusu ise görecelidir ancak IPhone tasarımlarında daha pahalı ve kaliteli malzeme kullanmaya özen gösterir.
Sonuç olarak bence IOS işletim sistemi eğer bütçemiz uygunsa kesinlikle tercih edilebilecek bir sistem…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here