İnternette DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası

Zaman zaman internet üzerinde takılırken bazı web siteleri “DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatası verebiliyor. Bu hatanın türkçesi “Bu web sayfası kullanılamıyor” demektir. Özellikle ülkemizde yasaklı olan yetişkin içerikli siteler ile wikipedia gibi popüler siteler bu tarz hataları sıkça vermektedir. İster Google Chrome istersenizde farklı bir tarayıcıdan bu web sitesine girmeye çalışın sonuç hiçbir zaman değişmeyecektir.

Bu hata genellikle internet sitesinin dns serverının geç cevap vermesi yada hiç cevap vermemesinden kaynaklanır. Eğer ziyaret etmek istediğiniz sitenin yapısal bir problemi var ise ve cevap vermiyorsa buna sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak Wikipedia gibi yasaklı sitelerde bu tarz hatalar alıyorsanız bu sorunun çözümü basittir.

Bu sorundan kurtulmak için bir vpn eklentisi kullanabilirsiniz. Vpn eklentisi kullanmak istemiyorsanızda bilgisayarınızın Dns adreslerini değiştirmek yerinde olacaktır. Dns adresini değiştirerek farklı bir ülkeden giriş yapıyormuş havası yaratarak nxdomain hatası veren sitelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Windows 10 tabanlı işletim sistemleriden ağ ayarlarına girerek güncel dns adreslerinden birini bu satırlara yazmanız yeterlidir.

 

 

Bir cevap yazın