Internet Explorer İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Bildiğiniz gibi hepimiz internet tarayıcıları üzerinde sürekli olarak web siteleri arasında geçişler yapıyor, bu sitelere bir şekilde kullanıcı adlarını ve parolalarını giriyoruz. Bu bilgilerin bizim için özel olduğu aşikar. Birde kullandığınız bilgisayarın tek kullanıcısı siz değilseniz risk tamamen tavan yapmaktadır. Bunun yanında tarayıcıların tuttukları bu veriler zamanla hatırı sayılır boyutlara ulaşarak bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple bu yazıda Internet Explorer üzerinde tutulan geçmiş site ziyaretleri, cookiesler (çerezler), form verileri gibi dataların nasıl silinerek temizleneceğini öğreniyor olacağız.

Eğer siz Google Chrome Tarayıcısını kullanıyorsanız web geçmişinizi nasıl sileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Internet Explorer’da Girilen Siteler Nasıl Silinir?

1-) Öncelikle Internet Explorer’î açtıktan sonra sağ üst tarafta bulunan Ayarlar simgesine tıklayarak açılan listeden Internet Seçenekleri‘ne geliyoruz.

internet explorer geçmişi nasıl silinir1

2-) Açılan ekranda bulunan Sil bölümüne tıklıyoruz.

geçmişte girilen siteler nasıl silinir2

3-) Şimdi geldik en önemli yere, bu ekranda dikkat etmeniz gereken püf nokta; listede bulunan bütün maddelerin seçili olması. Böylelikle Explorer üzerinde kalıntı hiçbir veri kalmayacaktır.

explorer girilen parolalar nasıl silinir3

4-) Silme işlemi sisteminizin hızına göre 5-10 sn. sürebilir, işlem bittikten sonra altta bulunan uyarı penceresi çıktıysa işlem tamamdır.

girilen web siteleri nasıl silinir4

Görüldüğü gibi çok basit bir işlem, bu işlemi bir kaç haftada bir tekrarlayarak tarayıcı geçmişinizi temizlemenizi öneririm.

Bir cevap yazın