Intel PXE ROM Hatası Çözümü

Zaman zaman yaşanan Pxe Rom hatası bilgisayarın açılmasını engelleyerek sizi bir hayli sıkıntıya sokabilir. Bu durumda önemli olan bilgisayarınızın Bios ekranına ulaşıp ulaşamadığınızdır. Şikayetiniz aynen şu şekilde olmaktadır genelde: açılışta bu hatayı veriyor ondan sonra bilgisayar açılıyor yada hiç açılmıyor. Bu sorunu nasıl çözersiniz ona bakalım. Özellikle Laptop bilgisayarlarda daha çok yaşanan bir hatadır pxe rom hatası.

Intel PXE ROM Hatasında aldığınız hata ekranı aşağıdaki gibi olmaktadır

Intel PXE Rom hatası birçok sebepten kaynaklanabiliyor. Sorunla ilgili çözüm önerilerine geçmeden önce Windows’un doğru şekilde formatlanıp formatlanmadığından emin olmaya çalışın. İlgili hatada bilgisayarın ekranına aşağıdaki şekilde yansımaktadır.

pxe-e61 pxe-mof hatası

PXE ROM Hatası Nasıl Çözülür?

Çözüm 1:

1-) Biostan “LAN BOOT” seçeneğini “Disable” edin…

2-) Boot sıralamasından “LAN BOOT” olayını son sıraya kaydırın.

Çözüm 2: 

Eğer bu sorunu Lenovo G510 serisi bir bilgisayarda yaşıyorsanız BIOS’a girin. Ardından BOOT menüsünden “Legacy Support” seçili olan “Boot Mode“‘u UEFI olarak değiştirin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Çözüm 3:

Eğer Windows 8 ve üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız BIOS menüsünde Boot Mode olarak UEFI seçmeniz gerekiyor. Bunun haricinde bilgisayarınıza takılı bir usb bellek yada farklı bir taşınabilir hdd mevcut ise aynı hatayı almaya devam edersiniz.

Bu hata düzgün yüklenmemiş yani sağlam format atılmamış bilgisayarlarda sıklıkla rastlanmaktadır. Eğer yukarıdaki çözüm önerileri işinize yaramadıysa bilgisayarınıza sıfırdan temiz kurulum yapmak yerinde olacaktır.

İLGİLİ: Windows 10 Format Rehberi

Hepsi bu kadar, sorunlarınızı yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

16 Yorum
 • BİOS ile alakası yok yorumları okuyarak BIOS dan BOOT MENÜ den yapmaya çalıştım yapamadım. Lapyopumun harddiskini takdım çıkardım. Restart attım ve kusursuz bir şekilde açıldı.
  Şimdiden Rica Ederim .d

 • Arkadaşlar, PXE ROM hatası çeşitli sorunlardan meydana gelmektedir.
  1)Harddisk arızalı olabilir.
  2)Başlatma (POWER) sorunu olabilir.
  3)BIOS’tan ayar değişikliği olabilir.
  Çözümleriyse yukarıdaki her sorun için farklıdır.
  Sayfada verilen çözüm sadece 3.maddede belirttiğim sorun içindir.
  Eğer sorununuz 3.maddeyle alakalı değilse muhtemelen diğer 2 madde sizin sorununuz olabilir.
  çözümleri yok ne yazık ki… Yeni bir harddisk almanız gerekebilir veya bilgisayarı açıp güç (power) bölgesinde sorun olup olmadığına bakmanız gerekir. Eğer bilgisayar donanımı hakkında pek bir bilginiz yoksa teknik servise gitmeniz çok daha doğru olur.

 • Bende de lanboot seçeneği yoktu her işlemi yaptım olmadı. Sonra laptopun içini açtığımda harddiskin yerinden çıkmış olduğunu gördüm. Sorununuz teknik bir sorun da olabilir. Siz siz olun herhangi birşeyi tamir etmek için söktüğünüzde ilk açtığınız gibi bırakmayı ihmal etmeyin. Uzun vadede mutlaka başka problemleri beraberinde getirebilir :)

 • O değilde kocaeli belediyesi niye laptop dağıttı kafama takıldı :) bende lenovo bilgisayarımda aynı sorunu yaşıyorum bios’a dahi giremiyorum. Sürekli kapanıp açılıyor kendi kendine.

 • ne kadar doğru bilmem ama bende oldu lan boot bendede yoktu network bootu disable yaptım gerisi zaten anlatıldığı gibi son sıraya aldım kaydedip çıktım düzeldi :D TEŞEKKÜRLER :D

 • Bu kocaeli buyuksehir belediyesin dagitmis oldugu leptoplardada ayni hata var onu nasil yapicaz sizin dedigij seceneklerin hic biri yok bu leptopda bi cozumu varmi acaba

 • Sorun harddiskten kaynaklanmaktadır. Harddisk arızalı olduğu için harddiskten açılmıyor ve cihaz kendini bir terminal pc olarak görüp lan boot etmeye çalışıyor. Hardisk sökülüp yenisi takılınca sorun düzelecektir. Bu olayın çözümü budur.

  • Kardesim benim pc kocaeli buyuksehir belediyesnin dagotmis oldugu pc o dedikeri secenklerlen hic biri yok nasil yapicaz varmi bi bilgin

 • Hiç alaksı bile yok yok derken lan bot seçneği bile yok bende benim pc windows 8.1 64 bittir böyle bir seçenek yok bios ayarlarında
  Boot seçeneğine girdiğimde
  Fast boot
  Os selection
  Csm support var

 • bootları kapatıyorum fakat aynı şekilde hatayı verip biosa atıyor yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın