Rehber

Intel PXE ROM Hatası Çözümü

Zaman zaman yaşanan Pxe Rom hatası bilgisayarın açılmasını engelleyerek sizi bir hayli sıkıntıya sokabilir. Bu durumda önemli olan bilgisayarınızın Bios ekranına ulaşıp ulaşamadığınızdır. Şikayetiniz aynen şu şekilde olmaktadır genelde: açılışta bu hatayı veriyor ondan sonra bilgisayar açılıyor yada hiç açılmıyor. Bu sorunu nasıl çözersiniz ona bakalım. Özellikle Laptop bilgisayarlarda daha çok yaşanan bir hatadır pxe rom hatası.

Intel PXE ROM Hatasında aldığınız hata ekranı aşağıdaki gibi olmaktadır

Intel PXE Rom hatası birçok sebepten kaynaklanabiliyor. Sorunla ilgili çözüm önerilerine geçmeden önce Windows’un doğru şekilde formatlanıp formatlanmadığından emin olmaya çalışın. İlgili hatada bilgisayarın ekranına aşağıdaki şekilde yansımaktadır.

pxe-e61 pxe-mof hatası

PXE ROM Hatası Nasıl Çözülür?

Çözüm 1:

1-) Biostan “LAN BOOT” seçeneğini “Disable” edin…

2-) Boot sıralamasından “LAN BOOT” olayını son sıraya kaydırın.

Çözüm 2: 

Eğer bu sorunu Lenovo G510 serisi bir bilgisayarda yaşıyorsanız BIOS’a girin. Ardından BOOT menüsünden “Legacy Support” seçili olan “Boot Mode“‘u UEFI olarak değiştirin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Çözüm 3:

Eğer Windows 8 ve üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız BIOS menüsünde Boot Mode olarak UEFI seçmeniz gerekiyor. Bunun haricinde bilgisayarınıza takılı bir usb bellek yada farklı bir taşınabilir hdd mevcut ise aynı hatayı almaya devam edersiniz.

Bu hata düzgün yüklenmemiş yani sağlam format atılmamış bilgisayarlarda sıklıkla rastlanmaktadır. Eğer yukarıdaki çözüm önerileri işinize yaramadıysa bilgisayarınıza sıfırdan temiz kurulum yapmak yerinde olacaktır.

İLGİLİ: Windows 10 Format Rehberi

Hepsi bu kadar, sorunlarınızı yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

3 Comments

3 Comments

 1. Avatar

  Ruveyda

  May 25, 2019 at 22:33

  Bios a nasıl geçeceğim, hiçbir şey çıkmıyor ki

 2. Avatar

  Efe

  Haz 9, 2019 at 10:00

  biostan, lan boot disable işe yaradı hocam çok teşekkürler

 3. Avatar

  Alper

  Eyl 12, 2019 at 03:10

  Hocam hiç bir uygulama işe yaramadı 🙁

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top