Instagram’da Fotoğrafımı İzinsiz Kullananları Nasıl Şikayet Ederim?

Instagram’ın günden güne yaygınlaşmaya çalışması ile birlikte çok sayıda sahte fake hesapta açılmaya başlandı. Özellikle profili herkese açık olan insanların profillerinden çaldıkları fotoğraflarla sahte hesaplar açan art niyetli kişiler, bu hesaplardan izinsiz bir şekilde çaldıkları fotoğrafları yayınlayabiliyorlar. Özellikle bayanların Instagram hesaplarında paylaşılan fotoğrafları farklı farklı sayfalarda görmekte mümkün oluyor. Daha sonra kullanıcılar bu sahte hesaplarda paylaşılan fotoğraflarını nasıl sildirebileceklerini aramaya koyuluyorlar.

instagramda biri bana ait fotoğrafları paylaşıyor?

Sizden izinsiz paylaşılan fotoğraflarınızı nasıl sildirebileceğinizi öğrenmeden önce bilmeniz gereken şudur; hesabınızı mutlaka fotoğraflarınızı ve hikayelerinizi yalnızca arkadaşlarınızın görebileceği şekilde ayarlayın.

Diyelim ki birileri sizden habersiz Instagram’da fotoğraflarınızı yayınlıyor. Sizde bu hesabı kapattırmak yada paylaşılan resimleri kaldırtmak istiyorsunuz. Öncelikle burada bulunan formu doldurmanız gerekiyor. Buradaki formu doldurup adımları takip ederek fotoğraflarınızı paylaşan hesabın kapatılmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca duruma göre Instagram sizden herhangi bir kimlik kartınızın resimini sisteme yüklemenizi de isteyebilir. Bu adımda da kimliğinizi yüklemenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Birde Instagram’da paylaşılan fotoğrafı uygulama içerisinden şikayet etme yöntemi var. Instagram uygulamasında paylaşılmış herhangi bir fotoğrafın sağ tarafında bulunan “üç nokta” simgesine tıklıyoruz. Ardından “Şikayet Et” butonuna tıklıyoruz. Gerekli yerleri doldurduktan sonra şikayet işlemi tamamlanmış oluyor.

Şunu söylemek gerekir ki; Instagram’da herhangi sahte bir hesabı kapattırmak Facebook’taki kadar kolay olmuyor. Ancak kimliğinizi verdiğiniz taktirde fake Instagram hesabını da kapattırmanız mümkün.

Bir cevap yazın