Rehber

Adım Adım Instagram’da Takipçi Artırma Yöntemleri

Instagram son dönemin en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi. Daha doğrusunu söylemek gerekirse Facebook’un Instagram’ı satın alması sonucu yaptığı atılımlarla kullanıcılar tarafından içerisinde en çok vakit geçirilen uygulamalardan biri haline geldi. Hal böyle olunca insanlar bu muazzam uygulamada daha çok insan tarafından takip edilmek ve onaylanmak istemeye başladılar. İşte bu noktada “ Instagram takipçi arttırma yolları” şeklinde aramalar yapılmaya başlandı Google başkanlığında.

Ancak arama sonuçlarında genellikle organik olmayan şekilde takipçi basan kalpazanların web siteleri ortaya çıkıyordu. Ve insanlar ciddi ücretler ödeyip “instagram Türk takipçi” hizmeti aldılar. Fakat hileli yol ile ortaya çıkan bu takipçi kitlesi kısa zaman içerisinde takipten vazgeçti ve ödenilen para çöpe gitmiş oldu.

Instagram uygulamasının yıllara göre kullanıcı sayısı

Sonuç olarak Instagram’da ücretsiz takipçi vaat eden sitelerden elimiz boş dönmüş olduk. Artık kaliteli ve temiz yollar izleyerek kalıcı takipçi kazanmanın tam zamanı. Peki ama nasıl? Sosyal medya ajanslarına çuval dolusu paralar ödemenize hiç gerek yok. Alt tarafta verilen tavsiyeler ile birlikte Instagram’da organik bir şekilde adım adım nasıl takipçi artırılır öğreniyor olacağız. Hazırsanız başlayalım.

Instagram Takipçi Arttırma Yolları

1-) Akılda kalıcı bir kullanıcı adı şart

Her şeyden önce insanların sizin hesabınızı gördüklerinde tanıyabilecekleri ve sizi anımsatacak bir kullanıcı adına sahip olun. Bu iş için oturup saatlerce düşünmenize gerek yok. Sadece “ncsefjfvcxu92” tarzında random ve hiçbir şey ifade etmeyen kullanıcı adlarından uzak durun. Zira Instagram’da kendi çapımızda fenomen olmak istiyorsak buna ihtiyacımız var.

2-) Instagram hesabınızı diğer ağlarla entegre edin

Twitter, Facebook gibi sosyal medya mecralarının yanı sıra telefon rehberiniz üzerinden de çevrenizde bulunan tüm arkadaşlarınızın sizi Instagram’dan takip etmesini sağlamanız sosyal ağlarda takipçi kazanmak adına önemli bir adım olacaktır.

3-) Takibe Takip yöntemini yabana atmayın

Instagram kullanıcıları arasında takibe takip yöntemi sıkça başvurulan bir yöntemdir. Hiç tanımadığınız birisi bile takip isteğinizi kabul ettiği gibi kendisi de sizi takip etmek isteyecektir. Bu yöntemin özellikle gizli hesaplarda daha çok iş yaptığı aşikardır.

4-) Fenomen hesapların paylaşımlarına yorum bırakın

İster bir futbolcu, ister ünlü bir sanatçı isterse de ünlü bir marka olsun, ortada fenomen olmuş ve çok takip edilen bir instagram hesabı var ise bu hesabın paylaşımlarının altına, paylaşımla ilgili yorumlar bırakmanız bu hesapları takip eden diğer insanların dikkatini çekecek ve sizi merak edip takip isteği atmalarına sebep olacaktır. Ancak bıraktığınız yorumlarında ilgi çekici ve zekice olmasına dikkat ediniz.

5-) Paylaştığınız resimlere lokasyon eklemeyi unutmayın

Gün içerisinde hepimiz Instagram’da fotoğraf paylaşırız ancak pek azımız bu paylaşımlara fotoğrafların çekildiği yerleri ekleriz. Bu küçük nüans insanların keşfet ekranı başta olmak üzere yaptıkları aramalarda sizi daha rahat bulmalarını sağlayacaktır. Sadece bu adım bile sizi sosyal medya pazarlama adına rakiplerinizden birkaç adım öne çıkaracaktır.

6-) Web sitenize ve mail gönderilerinizin sonuna hesap linkinizi mutlaka ekleyin

Eğer bir blog yazarı iseniz yada kendinize ait bir web siteniz var ise internet sitenizin bir köşesine Instagram hesabınızın linkini ekleyin. Ayrıca yoğun bir şekilde mail trafiğiniz var ise mailinizin imza köşesine hesap adresinizi yazmanız çok sayıda organik takipçi kasmanıza yardımcı olacaktır.

7-) Hesabınızı sürekli aktif tutun

Instagram uygulamasına gelen son güncellemelerle birlikte “Hikaye” ve “Canlı Yayın” paylaşmak çok kolay. Bu özellikleri aktif bir şekilde kullanarak hesabınızı canlı tutmanız hem yeni takipçiler kazanmak hem de mevcut kitlenizi korumak adına önemlidir. Kimse bir şeyler paylaşmayan bir hesabı takip etmek istemez.

8-) Hashtag sınırını zorlamayın

İnsanların paylaşımlarınızı görebilmesi için hashtag kullanmanız gerektiğini hatırlatmaya gerek yoktur sanırım. Ama hashtag kullanımını abartmak size faydadan çok zarar getirecektir. Bilinçli bir hashtag takviyesi size kalıcı takipçiler kazandırabilir. Her paylaşımınızda en fazla 5 adet alakalı hashtag kullanmanız yararınıza olacaktır.

9-) Alakalı paylaşımlar yapın

Eğer Instagram hesabınızı kişisel olarak değil de bir tema üzerinden kullanıyorsanız, yani hesabınızın bir konusu varsa(kadın resimleri, araba resimleri vs.) paylaşımlarınız tutarlı olsun. Bir gün kadın resmi paylaşırken diğer gün araba resmi paylaşmayın. Bu şekilde kalıcı ve organik bir kitle kazanmanız zorlaşacaktır.

10-) Marka sayfaları için çekilişler yapın

Eğer bir markanın Instagram sayfasını yönetiyorsanız yada e-ticaret yaptığınız bir butik sayfanız var ise sayfa içerisinde küçük hediyeler dağıtmak için ödüllü çekilişler yada ödüllü sorular paylaşın. Diğer sosyal medya mecralarından insanların katılımını sağlayıp Instagram sayfanızı beğenmelerini şart koşun.

11-) Instagram bio’nuz çok önemli

Biyografi olarak bilinen ve bio olarak tanımlanan hesabınıza ait alanı çok iyi doldurmanız şart. Kişiliğinizi ve hesabınızın içeriğini kısaca tanıtan bio’lar insanların sizi daha iyi tanımalarına ve gerçek bir kişiye ait hesap olduğuna inanmalarını sağlayacak ve sizi takip edeceklerdir.

12-) Pazar gününü iyi kullanın

Yapılan istatistik araştırmalara göre Pazar günleri uygulama içerisinde insanların en çok vakit geçirdiği gün olarak saptanmış. Böyle bir günde hesabınızdan birden çok paylaşım yaparak aktif olmanız en iyi instagram takipçi hilesidir aslında.

13-) Sık paylaşımlar yaparak öne geçin

Bazı forum sitelerinde fazla paylaşım yapmanın takipçi kitlesini azalttığından bahsetmiş ancak bu koca bir yalan. Daha fazla aktif sayfalar her zaman daha çok takipçi çekmiştir. Fenomen olma yolunda ilerleyen bir sayfa günde ortalama 4 paylaşım mutlaka yapmalıdır.

14-) Fotoğraflarda arkadaşlarınızı etiketleyin

Yaptığınız paylaşımlarda arkadaşlarınızı etiketlemeniz sizin ve hesabınızın inandırıcılığını artıracak ve gerçeklik katacaktır. Gerçek hesaplar gerçek hesaplar tarafından takip edilir ve etkileşim alır.

15-) Gündemden mutlaka yararlanın

Diyelim ki o akşam üç büyüklerden bir takımın Avrupa maçı var ve tüm Türkiye’nin gözü o maçta. İlla o maçta statta olmanız gerekmez ama evinizde forma vs. ile paylaştığınız bir fotoğrafın altına maç ile ilgili birkaç hashtag eklemeniz size kısa sürede takipçi isteği olarak geri dönecektir.

16-) Farklı filter özellikleri olan uygulamalardan yararlanın

Instagram’ın klasik filtreleri yerine daha keskin ve fark yaratan filtrelere sahip uygulamalar ile paylaşımlarınızda fark yaratın. Snapseed bu uygulamalardan yalnızca bir tanesi. Uygulamaya buradan erişerek inceleyebilirsiniz. Ayrıca farklı fotoğraf düzenleme uygulamaları arıyorsanız burayı mutlaka inceleyin.

17-) Instagram takipçi artırmada püf nokta: Tinder

Bildiğiniz gibi Tinder bir arkadaşlık uygulaması ve Facebook, Instagram gibi sosyal medya mecraları ile birleştirile biliyor. Bu durumdan yararlanmak adına özellikle bayanlar Tinder hesaplarını Instagram ile birleştirerek çok sayıda takipçi kazanabilirler. Hatta ilgi çekici, seksi paylaşımlar yapan biriyseniz birkaç gün içerisinde Instagram fenomeni olmanız işten bile değildir. Tinder ile ilgili detaylı bilgiye buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak yukarıda Instagram üzerinde nasıl organik ve kalıcı takipçi kitlesi yarata bileceğiniz konusunda adım adım anlatımlar yaptık. Hiçbir zaman takipçi hilesi yada para karşılığı takipçi satın alma yollarına gitmenizi tavsiye etmem. Eğer kurumsal bir markanız var ve Insta hesabını yönetiyorsanız Oğuz Veli Yavaş’ın bu yazısını mutlaka incelemenizi öneririm. Ve son söz olarak söylemek isterim ki; güzel fotoğraf diye bir gerçek var. Siz güzel bir fotoğraf paylaşın gerisine karışmayın. Hepsi bu kadar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top