Instagram Ne İşe Yarar?

Instagram 6 Ekim 2010’da Kevin Systrom ve Mike Kreiger tarafından İos için tasarlanmış fotoğraf çekme uygulamasıdır. Instagram’ın ilk çıktığı dönemlerde diğer fotoğraf çekme uygulamaları ile arasında ki en temel fark Instagram’ın sadece basit bir fotoğraf uygulaması olması değil ayrıca bir sosyal medya aracı olmasıdır.

Instagram’ın sunduğu özellikler sayesinde hem çekilen fotoğraflara pek çok düzenleme yapılabilir hem de fotoğraf filtreleri ile en basit fotoğraflar bile çok ilgi çekici hala gelebilir. Ek olarak sunduğu sosyal medya olanakları ile de çekilen bir fotoğrafı kullanılan #tag ler sayesinde bütün Dünya ile paylaşma olanağı sunmakta.

Çıktığı dönemler sadece İos cihazlar için kullanıma sunulan Instagram kullanıcılar arasında kısa bir sürede olağanüstü bir popülerliğe ulaştı. Hedef kitlesini daha da genişletmek isteyen şirket kuruluşundan sadece iki yıl sonra uygulamayı Andorid cihazlar için de geliştirdi. Android 2.2 sürümüne gelen ilk Instagram uygulaması fotoğrafları kare şekline sınırlandırmak, Kodak Instamatic ve Polaroid gibi resimler çekebilme, cep telefonu kameralarının aksine 4:3 çerçeve oranı sunması gibi kullanıcıların çok hoş bulduğu özellikleri ile gün geçtikçe kullanıcı kitlesini arttırdı.

Android’e gelmesinin ardından uygulama Windows Phone, Blackberry ve Nokia’nın Symbian platformlarına da kısa bir süre sonra sunuldu. Mobil kullanıcılar arasında oldukça popüler bir konuma gelen uygulama kuruluşunun üzerinden iki yıl sonra yüz milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

Instagram’ın bu kadar kısa sürede milyonlara ulaşan kullanıcı sayısı Dünya’nın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook’un gözünden elbette kaçmadı. 21 Nisan 2012 tarihinde Facebook, Instagram’ı ve on üç çalışanını bir milyar dolar gibi bir fiyata satın aldı. Satın alınmasının ardından kendini her gün daha da ileri seviyeye taşıyan Instagram’da bugüne kadar otuz milyardan fazla fotoğraf ve video paylaşıldı. Günlük paylaşım oranı ise yetmiş milyon.

Uygulamanın biraz da kullanım kısmına bakacak olursak Instagram en basit haliyle bir fotoğraf çekme uygulaması. Uygulama kullanıcılara çektikleri fotoğrafları düzenleme, farklı filtrelerden geçirip en basit anları bile harika fotoğraflara dönüştürme imkanı sunuyor. Hashtag adı verilen etiketler ile kullanıcılar çektikleri fotoğrafları sadece arkadaşları ile değil isterlerse tüm dünya ile paylaşabilme olanağı sunan Instagram, adını İngilizce çok hızlı, anlık kamera (instant camera) ve telgraf (telegram) kelimelerinin birleşiminden almakta.
Kullanıcılar aynı zamanda dilerse Instagram’da paylaştıkları bir fotoğrafı aynı anda Facebook, Twitter, Tumblr, Flickr gibi diğer sosyal ağlar üzerinden de paylaşabiliyor.

Instagram’ın hayatımıza getirdiği şeylerden biri de “selfie” kelimesi. Instagram ile birlikte popüler olan selfie kelimesi “kişinin kendi fotoğrafını kendisinin çekmesi” anlamına geliyor. 2013 yılında Oxford sözlüğüne giren “selfie” kelimesi o yıldan sonra resmi olarak hayatımızda. Selfie çılgınlığı ülkemizi de sarınca Türk Dil Kurumu selfie kelimesinin yerine “özçekim” kullanmamızı önerdi.

özçekim ne demek

Son bir iki kelime ile özetleyecek olursak Instagram çıktığı ilk günden beri diğer pek çok fotoğraf uygulaması arasından sıyrılmış farklı ve kaliteli bir uygulama. Sunduğu fotoğraf düzenleme seçenekleri, sosyal paylaşım araçları ve insanın içinde ki fotoğrafçıyı ortaya çıkarma gibi pek çok önemli özelliği ile dünyada ki en iyi sosyal medya ve fotoğrafçılık uygulamasından biri.

Bir cevap yazın