Ana sayfa Rehber Instagram Fotoğraf Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Instagram Fotoğraf Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Instagramda fotoğraf paylaşarak takipçilerine içerik üretenler için instagram fotoğraf boyutlarının iyi bilinmesi gerekir. Fotoğraf boyutunu istediğiniz tarzda cuk diye oturtmak istiyorsanız, instagram tarafından boyutu değiştirilmeyen ve kırpılmayan fotoğraflara sahip olmalısınız. Aksi taktirde instagram otomatik boyutlandırıcı ile fotoğraflar kırpılır ya da yeniden boyutlandırılır.

Instagramda paylaşılan fotoğraflar için ayrılan ve bizim gözle gördüğümüz o kare alan 1080×1080 boyutlarındadır. Tüm içerikler bu alana sıkıştırılır ya da otomatik sığdırılır. Eğer fotoğraflarınız 1080×1080 genişliğine ve yüksekliğine sahipse fotoğraflarınızda herhangi bir kırpma ve kayma yaşanmaz. Instagrama atılan fotoğrafların kare boyutunda olması size önerimizdir. Daha fazla alan kaplar ve karizmatik duruş sergiler.

Instagram fotoğraf boyutu kaç piksel?

Instagram fotoğraf boyutu için bilinmesi gereken genel kaide fotoğrafların genişliğinin 320 piksel – 1080 piksel aralığında olması gerektiğidir. Hazırladığınız tüm içeriklerin 320-1080p arasında olduğundan emin olun. 1080p üzerinde yer alan fotoğraflar ise otomatik olarak kırpılır ve 1080 haline getirilir. 320-1080p genişliği sağladıysanız ve fotoğraflarınızın en/boy oranı da 1,91/1 ya da 4/5 standartlarına uyarsa hiçbir fotoğrafınızın çözünürlüğü değiştirilmez, olduğu şekille instagram da yer alır.
Örnek vermek gerekirse fotoğraflarınızı en boy genişliği olarak 800×800, 600×600, 1080×565, 1080×1350 gibi ise fotoğraflar ekrana çözünürlüğü değiştirilmeden yansır. Üstte de belirttiğimiz gibi etkili içerikler için kare boyutlara özen gösterebilirsiniz. Boyu kısa ve yatayı geniş istiyorsanız 1080×565 sizin için ideal fotoğraf boyutu.

instagram’a koyulacak fotoğraf boyutu ne olmalıdır instagram’a koyulacak fotoğraf boyutu ne olmalıdır.

Instagram profil fotoğrafı boyutuna gelecek olursak profil fotoğrafları için tanımlanan özgün boyutlar 110×110 formatıdır. Bu format kare fotoğraf boyutunu ifade etmekte olup, yükleyeceğiniz fotoğraf bu boyutlarda olmalı. Profil fotoğrafları yuvarlak formatta görüntülenir ve kırpılır. Şık bir profil fotoğrafı ile tüm takipçilerinizi etkileyin. Ayrıca gönderilerinizi yayınlamadan önce ideal en boy oranlarını da sağlamanız rakiplerden bir adım önde olmanızı sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here