Ana sayfa Rehber Instagram Başlıca Kişiler Neye Göre Çıkıyor?

Instagram Başlıca Kişiler Neye Göre Çıkıyor?

Instagram uygulamasına giriş yaptıktan sonra instagram’ın sizler için birçok arkadaş önerisinde bulunduğunu mutlaka görmüşsünüzdür. Instagram’da kullanıcıların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de bu arkadaş önerilerinin neye göre yapıldığı ile ilgilidir.

Aslına bakarsanız instagram size arkadaş önerilerinde bulunurken birçok parametreyi göz önünde bulundurmaktadır. Sizden aldığı birkaç küçük bilgi ile sizlere potansiyel olarak tanıyor olabileceğiniz yada takip etmek isteyebileceğiniz instagram profillerini göstermektedir.

İsterseniz şimdi instagramın önerilen kişileri hangi parametrelerle çıkardığını ayrıntılı olarak madde madde inceleyelim;

Instagram’a kayıt olduğunuz mail adresiniz

Bildiğiniz gibi Instagram ve Facebook aynı şirket ve birçok konuda iş birliği yapıyorlar. İkisinede üye olurken sizden bir mail adresi istenmektedir. Eğer Instagram’a kayıt olduğunuz mail adresinizle oluşturulmuş bir Facebook profiliniz var ise bingo 1. Facebook’ta arkadaş olarak ekli olan herkes Instagram’da öneriler kişiler tarafında size tavsiye edilecektir.

Cep telefonu numaranız

Eğer instagram profilinizi bir cep telefonu numarası ile doğruladıysanız telefon rehberinizde kayıtlı numaralarla yine instagram profilini eşleştiren herkes size kişi önerisi olarak sunulacaktır.

Takip ettiğiniz arkadaşlarınızın arkadaşları

Evet instagram’da takip ettiğiniz kişileri takip eden diğer kişilerde size arkadaş tavsiyesi olarak önerilir. Arkadaşının arkadaşı arkadaşındır hesabı.

Fotoğraflarınıza eklediğiniz konumlarda fotoğraf paylaşan kişiler

Diyelim ki “Kütahya Province” konumunda bir fotoğraf paylaştınız daha doğrusu fotoğrafınıza konum eklediniz. Instagram son çare olarak yakın zamanda Kütahya Province konumunda fotoğraf atan kişileri sizlere arkadaş olarak önerecektir.

Fotoğraflarınıza eklediğiniz hashtagleri kullanan diğer kullanıcılar

Yine bir fotoğraf paylaştığınızı düşünelim ve etiket olarak #mode , #coffee gibi hastagleri kullandınız. Bu hastagler de yakın zamanda post atan kişiler sizin takip etmeniz için önerilir.

GPS verisi ile kişi eşleme

Instagram resmi olarak kabul etmesede kullanıcılarının gps verilerini telefonlarından alabiliyor. Bu sayede birbirine fiziki olarak yakın olan kişi profillerini eşleşmeleri için birbirine önermektedir.

Gördüğünüz gibi instagram’da başlıca kişiler önerileri onlarca farklı algoritma mantığı üzerinden çalışmaktadır. Dolayısıyla instagram içerisinde sizlere önerilen kişilere farklı anlamlar yüklemek, bu benim profilime çok bakıyor o yüzden bana öneriliyor gibi saçma yorumlara girmemek gerekiyor.

Konuyla ilgili detaylı anlatım sayfanın en üstünde bulunan videolu anlatımda mevcuttur. Oradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Şimdilik hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here