Rehber

İCloud Ne İşe Yarar?

iCLOUD: Apple’ın İOS ve Mac OS cihazlarında sunduğu bir bulut teknolojisidir. Diğer bir tanımıyla Apple’ın kendi cihazlarında sunduğu ortak bilgi, media ve diğer dokümanterlere ulaşımının sağlandığı hizmetinin adıdır. İnternetteki asistanımız olarak tanımlanan bu hizmet Apple cihazlarımızı birbirine bağlamakla birlikte bilgilerimizi de senkronize eden, bizim yerimize otomatik yükleme, saklama ve iletme işlemlerini yapan bir teknolojidir.

iCloud hizmetinin önemli faydalarından biri de bizi belli bir cihaza bağımlı kılmayıp istediğimiz verilere istediğimiz cihazdan hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşmamızı sağlamasıdır. Örneğin: Seyahat sırasında telefonunuzla çektiğiniz güzel fotoğraflar ve videolar var. Bu video ve fotoğrafları herhangi bir işlem yapmadan evdeki masaüstü ya da dizüstü cihazınıza otomatik olarak yüklemiş oluyorsunuz. Bu hem bize hız hem de kolaylık sağlamaktadır.

Sunduğu diğer bir kolaylık ise değiştirdiğiniz ya da yanlışlıkla fabrika ayarlarına dönen telefonunuzun iCloud sayesinde eski telefonunuzda olan kişiselleştirdiğiniz ayarlarınızı bu telefonunuza kolayca aktarmasıdır. Başta 5 gb depolama alanına sahip olsanız da ileride bu alanı ücret karşılığında artırabilme imkânı sunulmaktadır.

icolud ne işe yarar

Peki, iCloud’a neler yükleyebiliriz?

•Müzik veya uygulamalar
•Resim ve videolar
•Kişiselleştirdiğimiz telefon ayarlarımız
•İndirdiğimiz dosyalar, veriler ya da ajanda kayıtlarımız.
•Kayıtlı şifreler, web siteleri
•Kayıtlı sms ya da mms ve zil sesleri gibi

Tüm bu özelliklerinin yanında kaybolan veya çalınan telefonunuzu bulmak için de bir sistem düşünülmüş iCloud’da. Find my phone (telefonumu bul) özelliğiyle çaldırdığınız ya da kaybettiğiniz telefonunuzu uygulamaya giriş yaparak Apple ıd ve şifrenizle telefonunuzun nereden sinyal gönderdiğini bulabilme imkânı sağlıyor.

Son olarak her ne kadar güvenli olduğunu düşündüğümüz ve içine önemli belge, resim vb özel dosyalarımızı yüklediğimiz bu tür uygulamalara kendi ya da tanıdığımız cihazlar haricinde başka cihazlardan girilmemesi gerekmektedir. Günümüzde internet suçları çoğalmakta ve internete yüklediğimiz her türlü veri ve belge risk altına girmektedir. Bu konuda hassasiyetle davranmalı tanımadığımız cihazlardan giriş yapmış olsak dahi güvenli çıkış yaptığımızdan emin olmalıyız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top