Rehber

Hosting – Barındırma Hizmeti Nedir?

Hosting bir barındırma hizmetidir. Web sayfalarımızı yüklemek için kullandığımız alana hosting denir. Hosting hizmeti sunucu denilen makinalar üzerinden sağlanmaktadır. Bundan dolayı sunucular sürekli internete bağlı olmak zorundadır.
Datacenter denen odalarda sistem mühendisi, klima, metro internet, jeneratör barındırarak bulunmaktadır. İşte tüm bunlar bir araya gelerek sunucuya hosting hizmeti sağlar. Hostıng hizmeti domainin ve dns nin yardımıyla çalışmaktadır.

Hosting işlemlerinde önemli noktalar

1-) Hız
2-) Siteniz için size verilecek alan boyutu
3-) Server desteğidir.

Gezilen ya da gerekli önem taşıyan sayfaların tutukluk yapmadan açılması için hızın önemi çok yüksektir hostingin fiyatına ve kalitesine göre hız oranı değişiklik gösterebilir. Verilecek alanın boyutu ise hazırlayacak olduğumuz sitenin kaplayacağı alan göze alınarak o derece de ve büyüklükte bir hosting satın almamız gerekir bu sitemiz için önemli bir noktadır. Server desteği ise uygulamaya koyacak olduğumuz site için o sitenin server tarafından programlarının kurulmuş olması gereklidir.

Hosting sahibi olmak istediğimiz zaman birçok host paketlerine denk gelebiliriz ve kafamız karışabilir kısaca açıklamak gerekirse;

1-) Shared Hosting

Paylaşımlı hosting de denir 1000 adete varan hosting hesabı açabilir.

2-) Co-location Hosting

Bu hosting de yazılım ve lisansiarın ücretini de müşteri karşılamaktadır.Fiziksel olarak sunucuyu çalışır durumda data centera teslim teslim etmek zorundayız.

3-Dedicated Hosting 

Bu tür hostinglerde de fiziksel makinanın ortalama maliyetini,bant genişliğini ve elektrik ücretini müşteri kendi öder.

4-Reseller

Bu hostingde ise bir limit dahilinde birden fazla hosting hesabını kendi kendinize hesabınızdan açabilirsiniz.

Kısaca örnek vererek açıklamak gerekirse eğer yaşama gereksinimi olan beslenme için bir ekmeğe ihtiyaç vardır bunun içinse öncelikle bir buğday tanesi olması gerekmektedir en önemli faktör olarak da bu buğdayı ekecek bir tarla gereklidir işte bu temel olan tarlanın görevini hosta benzetebilir yani tüm bu sitelerin, sayfaların olabilmesi için hostinge ihtiyaç duyulmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top