HDMİ Kablo İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Merhaba arkadaşlar, kimimiz için önemsiz bir nokta olarak gözüksede  görüntü kalitesi için önem arzeden bir durumdur ; Hdmi kablo seçimi biraz zor olduğunu düşünmekteyim.. Bu konuya açıklık getirmek amacıyla;

       cabo-hdmi-sony-14-original-preto-full-hd-1080-3d-ps3-xbox-14664-MLB3141926569_092012-O-500x500

HDMI NEDİR ?

        

 • HDMI Kablo girişi Monitörümüzde ki görüntü kaybını önlemek için kullanılmaktadır.
 • Yayından gelen görüntü kalitesinin aktarımında ki hataları engelleyerek yayını var olan kalitede izlememizi sağlar.
 • A/V ile HDMI arasında ki en büyük temel fark görüntü kalitesidir.
 • HDMI görüntü kalitesi farkı özellikle 1080p gibi yüksek çözünürlüklerde daha bariz ortaya çıkmaktadır.
 • HDMI dış etkenlerden daha az etkilenir ve yüksek kontrasta bu fark daha çok anlaşılır.
 • HDMI diğer A/V kablolarda olan yanlış bağlantı olasılığı da ortadan kaldırmaktadır.
 • HDMI teknolojisinin en önemli özelliklerinden bir diğeri de çift taraflı haberleşme yeteneğidir.
 • Yani HDMI çıkışlı bir kaynak, görüntüyü aktaracağı birimle haberleşerek kullanıcıya herhangi bir ayar gerek bırakmadan, yanlış bağlantı olasılığı olmadan en uygun ve en iyi çözünürlük deneyimini sunmaktadır.

HDMI kablonun kullanım sebebi ise; aldığımız yayının monitörümüze tam anlamıyla iletilmesini sağlayarak görüntü ve çözünürlük kaybı yaşama olasılığımızı ortadan kaldırmasıdır.

HİGH DEFİNATİON MULTİMEDİA İNTERFACE  yani kısaca görüntü & ses aktarımının Uluslararası Standartlarındaki adıdır.

logo-hdmi

HDMI kabloları, görüntü ve ses aktarmada standart halini aldılar. Bu kablodaki yaygınlaşmanın asıl sebebi düşük maliyetle yüksek kalitedeki frekansların çok geniş olmayan konnektörler sayesinde  kayıba uğramadan monitöre iletilmesi yatıyor.

HDMI kablosu satın alırken dikkat etmeniz gereken birkısım unsurlar vardır. Satın alabileceğiniz kablolar arasında çeşit olarak ;

 • Standart
 • Ethernet’li Standart,
 • Yüksek Hız
 • Ethernet’li Yüksek Hız kabloları

bulunmaktadır.
Kablo üreticileri, kablonun türünü üzerinde açıkça göstermek zorunda olduklarından, onları ayırt etmeniz güç olmamalı.

Standart kablolar 720p ve 1080i sinyallerini aktarabilirler. 1080p‘yi kaldırmaları mümkün olsa da bunun bir garantisi yoktur. 3D için ise Yüksek Hızlı (High Speed) kabloya ihtiyacınız var. Bununla birlikte bu standartlar kullanılmaya başlamadan önce satın aldığınız bir kablonun da 1080p’yi gösterebilme ihtimali var. Ethernet özellikli kablolar ise tahmin edebileceğiniz gibi veri aktarımına izin vermektedir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise 3D’nin HDMI 1.4‘e ihtiyaç duyması. Buna ek olarak HDMI kabloları analog değil, dijital sinyallerle çalıştığından kablo bozulmadıkça aralarında bir görüntü kalitesi farkı olmayacaktır. Yani ucuz bir kablo ile pahalı, kalite bir kablo arasında görüntü ve ses kalitesi açısından fark yoktur.

Philips  – Belkin – Monster – Hama  Bu tarz markalar piyasanın KALBUR-ÜSTÜ markalarıdır…

Ve  Belirtmekte fayda var ;

 • Kablolar asıl kalitelerini 3- 5 metre aralığında değilde  5 metreden sonra yavaş yavaş belli etmeye başlıyorlar.Ve bu değerler çok düşük derece farklar yaratmaya başlarlar.
 • Zamanla kaliteli olmayan kablolar Tak- Çıkar işlemlerinden dolayı birtakım aşınmalar olduğundan bir zaman sonra takılan platform/cihaz seçici olmaya başlayabilir.
 • Örneksel (analog) veri aktarımında kablo kalitesi önemlidir. Örneğin kulaklık ya da hoparlör kabloları için bunu söyleyebiliriz ; ama sözkonusu fark sıradan bir dinleyicinin algılayamacağı düzeydedir. Toplamda %1 gibi fark yaratan “kaliteli” kablolara Hi-Fi tutkunları bir sürü para dökerler, bu bir kişisel tatmin ve tercih konusudur. Sayısal (dijital) veri aktarımı yapan bir kablonun kalitesi ise veri aktarımına (diyelim ki) %99 etkide bulunmaz. En fazla, yorumcuların yazdığı gibi bağlantı uçlarının çabuk aşınması veya bozulması, kablonun kopması, belki çok nadiren parazitlerden etkilenme gibi sorunlar yaratabilir.

ÖZETLE ; 

1 dolarlık değil ama 5 dolarlık bir kablo işinizi rahatlıkla görür. 20-200 dolarlık bir HDMI kablosu almak %1 fark için %1000 fazla ödemek anlamına gelir. Bir sürü para ödeyip bu kabloları alanların arada çok fark var demeleri teknolojik değil psikolojiktir. İsteyen bu konuda yapılmış çok sayıdaki denemenin sonucuna bakabilir netten.

7 Yorum
 • Açık konuşmak gerekirse Hdmi arasında GÖZLE GÖRÜLÜR farklar bulunmamaktadır.Görüntü açısından farklılıklar olmamaktadır. Ses açısından fark yaratmak için optik ses çıkışını mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Daha temiz ve daha kaliteli kanal ayrımını alacaksınız.

 • Merhaba turistik bir iş yerinde maç yayını veriyoruz ve 4 adet 1in 8 out next star hdmi splitter ve aynı anda aynı zamanda iki adet bein hdmi kutu ve iki adet dream box hdmi kutu ile yayın veriyoruz ve bunlar için 3 adet 55 inç samsung led tv ve bir adet 65 inc lg led tv kullanıyoruz soru şu hdmi splitterlarda sürekli Arza olması 4 adet tv den yayın normal bir şekilde gelirken maçın ilk yarım saatinde hiç birşey yokken yayın birden gitmeye başlıyor hdmi girişleri bozuk desem neden belli bir süre sonra birden bu oluyor kabloların markaları farklı acaba ondan mi kaynaklanıyor diyorum hdmi splitterlari servise gönderdim yakinda gelir gerçi 3 haftadan fazla oldu daha gelmedi acaba kabloların farklı olması nedeniylemi bu arzayı yapıyordur her bir makineden TV’ler 4 adet kablo gidiyor acaba Kablolar aynı değil diye mi böyle sorun çıkıyor cevap verirseniz sevinirim eğer kablolardan ise tavsiye edebileceğiniz kablo varmıdır bu arada TV’LER ile hdmi splitterin mesafesi 10 15 metre değişiyor 4k 65 inc lcd led 760 p gösteriyor

  • Merhabalar, senaryoyu tam olarak anlayamamakla birlikte, serviste olan kablololarınızdan şüphelendim, kabloların farklı marka ürünler olmasının sorun yaratmaması gerekir çünkü standartlar dünya genelinde aynıdır.

  • Ayrıca Çok büyük ihtimal dâhilinde çoklu
   monitor destegini ucuz ve kalitesiz urunler cok iyi sunamiyor vede belli sicakliktan sonra cihaz sapıtabiliyor .. tavsiyem bu ürünlerin en kaliteli olanları seçmeniz ileride size performans olarak dönüş olacaktır. Next , S-link markası yeterli olacaktır. Ama yinede araştırma içine giriniz daha profesyonel ürünler sizi üzmeyecektir. Kabloların tek ve standart olması iyi sonuçlar sağlar , hama belkin philips markaları iyidir

 • Verdiginiz super dolu bilgiler icin cok tesekkurler. Verilen bilgilerin son derece kullanisli olmasi ayrica kayda deger.

Bir cevap yazın