Ana sayfa Haberler Hayvan Hakları Şikayet Hattı

Hayvan Hakları Şikayet Hattı

Her ne kadar son yıllarda ülkemizde hayvanlara olan sevgi ve saygı önceki yıllara göre oldukça artmış olsada Türkiye’de hayvan haklarının korunup kollandığını söylemek çok zor. Zaman zaman yaşadığımız yerlerde, çarşıda, sokakta yada cadde de sahiplerinden yada çevredeki insanlardan, çocuklardan eziyet ve zulüm gören hayvanlara denk geliyoruz. Böyle durumlarda hayvan hakları şikayet hattını mutlaka telefonla arayıp bilgi vermemiz gerekiyor.

Gerekiyor ancak yaşadığımız bölgede hayvan hakları ihlalleri ile ilgili kimin ilgilendiğini yada kimi muhatap almamız gerektiğini gerçekten biliyor muyuz?

Öncelikle hayvan hakları ihlallerini bildirebileceğiniz çok fazla kurum var. Ancak bu konularla ilgili ilk olarak sorumlu olan bulunduğunuz yerdeki Belediyeler‘dir. Devamında öncelikle zabıta ve Polis ekiplerine kadar ulaşabilirsiniz.

155 İmdat Hattı böyle durumlarda doğrudan bir yetkiye sahip değil. Ancak belediyelere ulaşamadığınız yada muhatabınızı bilemediğiniz durumlarda 155 Polis İmdat yetkilileri size sorumlu kişi yada kurumların iletişim bilgilerini iletmektedir.

hayvan hakları şikayet hattı izmir, bursa iletişim.

Dolayısıyla doğrudan yada dolaylı yoldan hayvan hakları ihlallerine şahit olduğunuzda konuyla ilgili arayabileceğiniz şikayet hattı telefonları şu şekildedir;

  • Belediyeler (Beyaz Masa)
  • Zabıta – 153
  • Polis – 155
  • Jandarma – 156

Hayvan Hakları şikayetleri için e-mail adresi

İşkenceye maruz kalan yada yardıma ihtiyacı olan kedi, köpek gibi sokak hayvanları için telefon yoluyla sorununuzu çözemiyorsanız elektronik ortamlardan da sonuç alabilirsiniz.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu konuda doğrudan yetkili olduğundan onlara mail atabilir yada en kötü ihtimalle Cimer başvurusunda bulunabilirsiniz.

  • hayvanhaklari@ormansu.gov.tr
  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (Cimer)

Hayvan Hakları Koruma Dernekleri

Türkiye’de hayvan hakları konusunda örgütlenmiş çok sayıda sivil toplum örgütü malesef yok. Ancak belirli başlı faaliyetlerine devam eden hayvan hakları savunucusu sivil toplum örgütlerini aşağıda paylaşıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here