Ana sayfa Rehber Hangi İşlemciyi Tercih Etmeliyim?

Hangi İşlemciyi Tercih Etmeliyim?

İşlemci bilgisayarın çalışmasını düzenler. Programdaki tüm komutları tek tek işler. Bilgisayarın beyni konumundadır. Bir çok işlem burada gerçekleşir. Bilgisayarda her hareketimizi işlemci yapar. Mesela bir tuşa basmamız fareyi hareket ettirmemiz birebir işlemci sayesinde gerçekleşir. İşlemciler açma kapama anahtarı gibi çalışan milyonlarca transistor den oluşur. Bu anahtarların programlanma durumuna göre elektrik sinyalleri bunlar üzerinden akar. Bu sinyaller bilgisayarın yaptığı tüm işleri toplama, çıkarma ve bölme gibi temel matematiksel işlemlere indirir.

İlk işlemciler belli işlemleri ve çoğu zaman da yalnızca tek bir işlemi gerçekleştirmek için üretilmişlerdir. Ama bunların maliyeti çok yüksek olmuştur ve yaptığı işlemler sınırlı kalmıştır. İşlemciler anakarta takılma şekillerine göre isimlendirilen soket ve slot olmak üzere iki şekle sahiptir.

1)Soket İşlemci

Kare şeklinde üretilmiş işlemci modelidir. Üst yüzeyinde marka ve model isimleri bulunur. Alt yüzeyinde ise işlemcinin türüne göre çok sayıda pin veya iletim noktası bulunur.
Takıldıkları anakarta bir mandal kilit yardımı ile tutturulurlar. Anakarttaki sokete uygun işlemci seçilmelidir. Örneğin anakartta soket 939 varsa işlemcide 939 pinli işlemci olmalıdır.

2)Slot İşlemci

Diklemesine anakartın üzerine monte edilir. Şekli dikdörtgen olan bir işlemci modelidir. Bazı işlemci bileşenleri kart üzerindedir. Kartın alt kısmında bulunan bağlantı noktaları ile anakarta bağlanır. İşlemcinin korunması için dış kılıfı vardır. Kılıfın yan yüzeylerinde soğutucu vardır. Bu işlemcilerin üretimi durdurulmuştur.

İşlemci Markaları

1)İntel İşlemci

İntel ABD merkezli dünyanın en büyük işlemci üreticisi olup en ünlü işlemci markasıdır. Şirket 1968 yılında kurulmuştur. İlk olarak 1971 yılında intel 4004 işlemcisiyle piyasaya çıkmıştır. İntelin ürettiği bazı işlemci çeşitleri şunlardır;
İntel core i7 Processor, intel core i5 Processor, intel i3 Processor, intel core 2 Duo Processors for Embedded computing, qad-core intel xeon Processor 5300 series vs.

2)AMD

Advanced Mikro Devices şirketi merkezi ABD olan mikro çip üreten bir şirkettir. Genel olarak kişisel bilgisayarlar için ürettiği işlemcileri ile bilinir.

• Masaüstü Bilgisayarlar için;Am386, Am486, Am5x86, AMD Duron serisi, AMD Athlon serisi, AMD Athlon xp serisi, AMD sempron serisi vs.
• Laptop / notebook için; AMD Mobile k6-2/3 serisi, AMD Duron serisi, AMD Athlon 4 serisi, AMD Turion 64 Mobile technology, AMD Opteron Serisi vs.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here